Zobacz plenery filmów nominowanych do Oscara. Po prostu oscarowe krajobrazy!
Ceremonia rozdania Oscarów już w tę niedzielę. Gdyby w konkursie Akademii Filmowej przyznawano nagrodę w kategorii „Krajobraz” te miejsca miałyby duże szanse.
1 z 6
4
Valldal, Norwegia/ Ex Machina
Akcja „Ex Machina” rozgrywa się na Alasce, jednak film nie był kręcony w Stanach Zjednoczonych, a w... Norwegii. Rzekomą Alaską w filmie stała się dolina Valldal, której imponujące krajobrazy stanowią tło dla rozgrywającej się historii. Filmowcy długo szukali odpowiedniego miejsca - posiadłości z zapierającym dech w piersiach widokiem. Odnaleźli je właśnie tutaj, w dolinie Valldal, w której położony jest Juvet Landscape Hotel – obecny w filmie hotel krajobrazowy. Film otrzymał nominację w kategorii „Scenariusz oryginalny.”
Zdjęcie: Juvet Hotel
2 z 6
5
Namib, Afryka/ "Mad Max: Na drodze gniewu"
Każdy, kto obejrzał film „Mad Max: Na drodze gniewu” wie, że cała akcja filmu rozgrywa się na pustyni. To właśnie między innymi w Namibii, położonej w południowo-zachodniej Afryce, powstały zdjęcia do filmu. Pustynia Namib jest uważana za najstarszą na świecie. Na turystów czekają tu przepiękne krajobrazy, które można podziwiać w czasie jazdy quadami lub samochodami terenowymi.
Zdjęcie: Namibia Tourism Board
3 z 6
2
Telluride, Kolorado, USA / „Nienawistna ósemka”
W najnowszym filmie Quenitina Tarantino zobaczymy obrazy ze stanu Kolorado. Zdjęcia do filmu powstały w okolicach położonego w górach miasta Telluride. Pejzaż bez wątpienia jak z westernu! Turyści odwiedzają miasto nie tylko ze względu na tę niepowtarzalną atmosferę i piękne otoczenie, ale i z uwagi na odbywające się tu wydarzenia - letnie festiwale, co weekendowe wycieczki. Zimą pokryte śniegiem górskie szczyty, czekają na gości, którzy chcą aktywnie spędzić czas na nartach.
Zdjęcie: Visit Telluride / Ryan Bonneau
4 z 6
1
Wadi Rum, Jordania / „Marsjanin”
Scenerię w filmie „Marsjanin” z Mattem Damonem w roli głównej stanowi znajdująca się w Jordanii pustynia Wadi Rum. To wyjątkowe miejsce stało się tłem walki o przetrwanie bohatera, który pozostał zdany sam na siebie w kosmosie. Pośród tutejsze skałay granitowca i piaskowca przybywają turyści. Nie tylko po to, by zwiedzać pustynne okolice i podziwiać starożytne inskrypcje skalne i świątynie, ale też biwakować i uprawiać wspinaczkę skałkową.
Zdjęcie: Jordan Tourism Board
5 z 6
3
Ushuaia, Argentyna / „Zjawa”
Ushuaia często nazywana jest końcem świata. Miasto leży w południowej Argentynie, na Ziemi Ognistej, w pobliżu granicy z Chile. Końcowe sceny z nominowanego do Oscara filmu „Zjawa”, pochodzą właśnie z tych okolic. W filmie widzimy cudownie dzikie krajobrazy ośnieżonych gór, lodowców, lasów, jezior, rzek i wodospadów, które stają się tłem zmagań głównego bohatera granego przez Leonardo DiCaprio. Film „Zjawa” otrzymał nominację m.in. w kategorii najlepsza rola męska, czy najlepsze efekty specjalne.
Zdjęcie: Tierra del Fuego Tourism Board / Martin Gunter
6 z 6
6
Skellig Michael, Irlandia / „Gwiezdne wojny”
Ta skalista, irlandzka wyspa położona na Oceanie Atlantyckim była zamieszkiwana w VII-XII wieku. Następnie służyła jako miejsce rezydowania mnichów w klasztorze św. Fionana. Dzisiaj zobaczymy tu niezwykłe ruiny tego wczesnośredniowiecznego opactwa. Skellig Michael ma bliźniaczkę - mniejszą wyspę, wraz z którą w 1996 roku została wspisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W "Gwiezdnych wojnach" to właśnie tutaj, pośród ruin starożytnej świątyni rycerzy Jedi, dochodzi do niezwykłego spotkania…
Zdjęcie: SkelligIslands.com