Weekend w Wiedniu? 10 wskazówek, jak to zorganizować
Stolica Austrii w zadziwiająco łatwy sposób łączy wzniosłość z codziennością, wyrafinowanie z prostotą, nowoczesność z historią. To dobry pomysł na któryś z wiosennych weekendów
1 z 9
shutterstock_233215330
Zainwestuj w Kartę Wiedeńską
Wiedeń opleciony jest siecią metra. Większość zabytków i interesujących miejsc w centrum dostępna jest w ramach spaceru. Do dyspozycji są też jeżdżące często i punktualnie tramwaje i autobusy. Bilety do kupienia w automatach i trafikach (bilet na 90 min kosztuje 2,8 euro).
Warto rozważyć zakup Karty Wiedeńskiej. Kosztuje 18,9 lub 21,9 euro (ważna przez 48 i 72 godz.) i zapewnia tanie przejazdy komunikacją miejską, a także ponad 210 zniżek.
Fot. Shutterstock
2 z 9
bew_M02-1904095
Nocleg
Wiedeń słynie z luksusowych, mieszczących się w historycznych wnętrzach hoteli. Ich ceny są jednak wysokie. Np. doba w Hotelu Ambassador to wydatek ok. 800 zł. Tańsze opcje to ok. 180–250 zł, godny polecenia jest Hotel Adlon niedaleko słynnego parku Prater. Można także wynająć mieszkanie np. w serwisie airbnb.com – wówczas za nocleg zapłacimy mniej. Nie brakuje także hosteli.
Fot. BEW
3 z 9
SIM-410955
Pobłądź
Kompleks mieszkalny Hundert-wasserhau to słynne dzieło architektoniczne Friedensreicha Hundertwassera. Warto zobaczyć.
Fot. SIME/FREE
4 z 9
profimedia-0179660013
Słodki obowiązek
Miłośnicy słodyczy stoją przed dylematem, gdzie zjeść słynny tort Sachera: w Demelu czy w Sacherze. Na skutek długiej batalii o prawa do czekoladowego ciasta przełożonego warstwą dżemu morelowego pomiędzy dwoma cukierniczymi domami w jednym możemy spróbować dziś Original Sachertorte (oryginalny tort Sachera) albo Echte Sachertorte (prawdziwy tort Sachera). Ten drugi podawany jest w Demelu i nie ma dodatkowej warstwy dżemu.
Fot. Profimedia
5 z 9
IMG_0127
Zaznaj sztuki
Do tej galerii Albertina trzeba zajść chociażby tylko po to, by zobaczyć Zająca polnego Dürera oraz cykl szkiców Klimta. Zaludnione kobiecymi postaciami obrazy Klimta kipią od żywiołowej seksualności i frywolności, pokazując, że Wiedeń już ponad sto lat temu nie był aż taki grzeczny, jak się wydaje.
Fot. Joanna Kopka
6 z 9
shutterstock_294359801
Zobacz najstarsze zoo
zoo Schönbrunn to najstarsze zoo w Europie. Przyciąga co roku dwa miliony gości oglądających młode pandy, słonie i tygrysy syberyjskie.
Fot. Shutterstock
7 z 9
profimedia-0192539461
Siódme niebo mięsożercy
Z Wiednia nie można wyjechać, nie spróbowawszy sznycla po wiedeńsku. Ważne, by był z cielęciny, a nie wieprzowiny. Klasyczny powinien być cienko rozbity, w chrupiącej panierce, podany z cytryną.
Fot. Profimedia
8 z 9
shutterstock_332610485
Odwiedź Kunst Haus Wien
Dawna fabryka mebli drewnianych zamieniona została w architektoniczne cudo z kolorowych kafli, szkła, metalu i cegieł.
Fot. Shutterstock
9 z 9
bew_AWL_AUT0243
Przywieź wino
Wiedeń jest jedną z zakupowych stolic Europy. Miasto odkrywa się najlepiej podczas długich zakupów.
Prócz szaleństw zakupowych w modnych butikach koniecznie trzeba kupić wino, najlepiej białe. Wiedeń jest jednym z nielicznych na świecie regionów miejskich, w których wytwarza się bardzo dobre trunki. Do rozważenia miejscowe rieslingi, Grüner Veltliner oraz Wiener Gemischter Satz.
Fot. BEW