Buty trekkingowe: jakie wybrać? [TEST SPRZĘTU]
Z Gore-Texem czy skórzane? Z twardą czy miękką podeszwą? Wybór butów trekkingowych warto przemyśleć. Niewygodne zamienią wycieczkę w udrękę.
TU ZNAJDZIESZ PRZEGLĄD BUTÓW TREKKINGOWYCH >>>
Co wybrać?
Podstawowe decyzje, jakie trzeba podjąć, wybierając buty trekkingowe, dotyczą membrany (lub jej braku) i materiału, z którego wykonana jest cholewka. Modele z membraną zapewniają bardzo dobrą wodoodporność kosztem niższej oddychalności. W butach bez membrany ochronę przed wodą zapewnia głównie odpowiednia impregnacja materiału cholewki – dzięki temu but jest bardziej przewiewny.
Co zatem wybrać? Nie ma butów uniwersalnych i jeśli któryś producent próbuje cię przekonać, że jest inaczej, omijaj go szerokim łukiem. Zastanów się, w jakich warunkach najczęściej będziesz używał obuwia. Jeśli będzie sucho, wybierz model bez membrany. Jeżeli jedziesz wiosną w Beskidy, gdy pogoda bywa kapryśna, postaw na model z membraną. Pamiętaj, że w miejscach, gdzie but pracuje najintensywniej – na zgięciach – membrana z czasem się przetrze.
Cholewki w butach trekkingowych najczęściej wykonane są ze skóry naturalnej (licowej, nubukowej lub zamszowej) lub tkanin syntetycznych (głównie poliamidów). Buty skórzane zazwyczaj są cięższe niż syntetyczne, ale w naturalny sposób dopasowują się do stopy, zapewniając komfort w trakcie marszu. Wymagają dużo więcej uwagi podczas konserwacji – smarowania woskiem, by skóra była wodoodporna. Solidnie przemoczone schną niestety długo. Z doświadczenia wiem, że modele skórzane są bardziej trwałe niż syntetyczne. Te drugie też mają swoje zalety: są lekkie, a pozbawione membrany bardzo dobrze paroprzepuszczalne – idealne na letni trekking w suchych górach.
Podeszwa i inne "szczegóły"
Nie mniej ważna jest podeszwa. Najczęściej spotykamy Vibram. Nie jest to nazwa konkretnego modelu, tylko wiodącego producenta, który w ofercie ma ich kilkadziesiąt rodzajów. Na rynku działają też inni producenci podeszew o jakości nie gorszej niż wspomniana wcześniej. Podeszwa musi mieć wyraźny bieżnik zapewniający przyczepność i stabilność. Nie bez znaczenia jest też jej twardość – te z miękkiej gumy są bardziej przyczepne, ale szybciej się zużywają.
Zwróć również uwagę na gumowy otok w okolicach palców lub dookoła buta. Chroni on cholewkę przed uszkodzeniami i dodatkowo stabilizuje całą konstrukcję. Niestety ogranicza paroprzepuszczalność, a często lubi się odklejać w zgięciu.
Zerknij też, jak jest wszyty język – połączony z cholewką na całej długości zapobiegnie wpadaniu piachu i kamyków.
Kupuj zawsze najpierw skarpety, potem buty – nigdy na odwrót! Jeśli cokolwiek w butach uwiera, zrezygnuj z nich. Szansa, że „się ułożą”, jest niewielka, a poza tym – po co się męczyć?
Autor: Mateusz Waligóra
1 z 14
ENGADIN MEINDL
Membrana: brak. Klasyk z nubuku z minimalną ilością szwów, przeznaczony na trudne trekkingi z ciężkim plecakiem. System MFS, złożony z kilku warstw pianki o różnych właściwościach, sprawia, że kształt buta dostosowuje się do stopy w trakcie marszu (działa!).
+ Wygoda i perfekcyjne wykonanie.
- Cena i waga.
Cena: 1079 zł
2 z 14
TATRA, HANWAG
Membrana: brak. Klasyk w najlepszym wydaniu. Cholewka z woskowanego nubuku z minimalną ilością przeszyć. Wewnątrz skóra, która dopasowuje się do kształtu stopy. Przód i tył butów jest chroniony przed uszkodzeniami przez gumowy otok.
+ Pięta ma dodatkową amortyzację.
- Sporo ważą (730 g jeden but).
Cena: od 879 zł
3 z 14
LITE TREK, SCARPA
Membrana: Gore-Tex. Model produkowany w niezmienionej formie od ponad 20 lat! Wykonany z zamszu łączonego z Cordurą, co poprawia cyrkulację powietrza i zmniejsza wagę. Ma dosyć wąską konstrukcję (jak to u Scarpy), dlatego często jest wybierany przez kobiety.
+ Bardzo wytrzymałe.
- Design trąci myszką – choć wielu właśnie
za to je ceni.
Cena: 599 zł
4 z 14
SUPER LEGGERA, DACHSTEIN
Membrana: DryDS. Futurystyczne buty do turystyki i trekkingu, nagrodzone na tegorocznych targach outdoorowych. Za ich wyglądem idzie też technologia. Są bardzo lekkie (546 g/but), zostały wykonane z wodoodpornej i oddychającej siateczki. Łatwo dopasowują się do kształtu stopy.
+ Lekkie i wygodne.
- Odważna kolorystyka.
Cena: 880 zł
5 z 14
ZEN MID PRO, SCARPA
Membrana: Gore-Tex. Lekki i wytrzymały model z podeszwą Vibram. Skórzaną cholewkę chronią wzmocnienia na palcach i po bokach. Można je nosić na co dzień, ale ich żywiołem jest skała. Sprawdzą się też na wyprawach z ciężkim plecakiem: dobrze trzymają kostkę.
+ Waga: 510 g/but.
- Są wąskie w palcach – przymierz przed zakupem.
Cena: ok. 769 zł
6 z 14
BORA 2 MID GTX, ARC’TERYX
Membrana: Gore-Tex. Ten model łamie stereotypy dotyczące obuwia trekkingowego. Składa się z dwóch niezależnych części: zewnętrznej skorupy pozbawionej szwów, do stabilizacji i ochrony stopy, i wewnętrznego botka, który utrzymuje ją suchą i ciepłą.
+ Koncepcja i niska waga.
- Zakładanie wymaga więcej czasu niż przy
tradycyjnych butach.
Cena: ok. 1099 zł
7 z 14
CORE HIGH GTX, A SPORTIVA
Membrana: Gore-Tex. Góry to miejsce, w którym buty włoskiej marki sprawdzają się najlepiej. Cholewka z siateczki jest dodatkowo wzmocniona szkieletem z poliuretanu. Dzięki temu stopa może swobodnie oddychać. Podeszwa Vibram jest miękka, odpowiednia na mniej wymagające trasy z niewielkim
obciążeniem.
+ Lekkie.
- Cena.
Cena: ok. 879 zł
8 z 14
ULTRA FASTPACK II MID GTX, NORTH FACE
Membrana: Gore-Tex. Na wycieczki w łatwym terenie. Wykonane z lekkich materiałów syntetycznych, z miękką i elastyczną podeszwą Vibram oraz systemem stabilizującym piętę. Ich wzornictwo sprawia, że mogą być używane na co dzień.
+ Waga.
- Ze względu na ich delikatną konstrukcję
trzeba uważać na korzenie i skały.
Cena: ok. 599 zł
9 z 14
CITIZEN LTD W KEEN
Membrana: brak. Buty trekkingowe z wodoodporną powłoką. Wyglądem przypominają miejskie, ale ich delikatność jest pozorna – są wykona z mocnej licowej skóry nie przepuszczają wody, a język jest zszyty z cholewką, co zapobiega wpadaniu piasku do środka.
+ Wytrzymałe.
- Na trudniejszy teren, podeszwa ma zbyt
płytki bieżnik.
Cena: ok. 500 zł
10 z 14
MOUNTAIN TRAINER MID GTX LADY, SALEWA
Membrana: Gore-Tex. Wykonane ze skóry, mają spory gumowy otok dla ochrony przed uszkodzeniem. Ciekawy design i wygoda noszenia
sprawiają, że często zobaczysz je na tatrzańskich szlakach. Używają ich też (w wersji męskiej) ratownicy TOPR.
+ Wygodne.
- Cena!
Cena: 949 zł
11 z 14
WOMEN DURAND MID WP EU, KEEN
Membrana: Keen Dry. Damskie buty z nubuku z syntetycznymi wstawkami. Dadzą radę na weekendowych wycieczkach, ale na upartego można je zabrać na bardziej wymagający trek.
+ Wygoda (duża przestrzeń w okolicach palców) i niska waga.
- Przelotki sznurówek, wykonane ze skóry, mogą się przetrzeć.
Cena: ok. 679 zł
12 z 14
PIZ PALU LADY GTX, MEINDL
Membrana: Gore-Tex. Specjalistyczne buty trekkingowe, do których można zapiąć raki automatyczne. Przeznaczone do zimowego wspinania w Tatrach. Występują też w wersji męskiej.
+ Wzorowa jakość wykonania.
- Jedna z przelotek sznurowadeł jest wykonana z materiału – może się przetrzeć.
Cena: 1349 zł
13 z 14
BANKS WIDE GTX, HANWAG
Membrana: Gore-Tex. Banks w wersji szerokiej (wide) to model na proste trasy. Wykonane z połączenia nubuku i tkanin, zdadzą egzamin m.in. w Bieszczadach czy Sudetach.
+ Komfort dla osób o szerokich stopach.
- Przeszycia materiału cholewki mogą się przetrzeć, jeśli masz tendencję do szurania butem o but.
Cena: 695 zł
14 z 14
Nasz ekspert: Mateusz Waligóra
Najlepiej czuje się pomiędzy jedną
pustynią a drugą. Był w Australii, był
w Boliwii, pewnie będzie i na Atakamie. Więcej na: nakrancach.pl