Tęsknisz za śniegiem? Jedź na Syberię! Podpowiadamy, jak to zorganizować
Mamy pomysł na zimę w tajdze razem z Ewenkami. Oto 10 rzeczy, które warto wiedzieć, przed taką podróżą.
1 z 10
Forum_92622207
2. Kiedy jechać?
Tak naprawdę lepiej będzie, jeśli spędzisz tu zimę… wiosną.
W czasie naszej zimy temperatura spada tu do 40 stopni poniżej zera, więc lepiej nie wybierać się w podróż w okresie od października do maja. Chyba, że lubisz...
Latem, w lipcu albo w sierpniu, temperatury także bywają skrajne, ale na plusie – słupek rtęci sięga nawet 30 stopni.
(Fot. Forum)
2 z 10
DSCN6001
3. Pamiętaj o formalnościach!
Żeby podróżować po Syberii, potrzebujemy wizy rosyjskiej. Informacje na warsaw.kdmid.ru. Jeśli pojedziemy pociągiem z Warszawy przez Białoruś, to musimy mieć również wizę białoruską. Szczegóły na stronie. poland.mfa.gov.by.
(Fot. Michał Ksiązek)
3 z 10
EN_01118043_0376
4. Gdzie spać?
Hotel, a nawet dwa albo trzy, znajdziemy w mieście Tynda, przez które przechodzi Kolej Bajkalsko- -Amurska. W Górach Stanowych (między Bajkałem a rzeką Olekmą) nie ma infrastruktury turystycznej.
Wzięcie ze sobą namiotu będzie dobrym wyjściem. Na dworcach zdarzają się komnaty oddycha (pokoje do odpoczynku), ale często bywają zamknięte.
W lipcu biwakowanie mogą utrudniać komary, a w sierpniu także meszki i gzy. Nie należy rozbijać namiotu w sąsiedztwie torów i śmietników, gdzie spotkać można niedźwiedzie poszukujące łatwego posiłku.
(Fot. East News)
4 z 10
bew_arcticphoto_rv.0042-34
5. Jak zorganizować sobie czas?
W Juktali (wieś na 2013. kilometrze BAM-u, ponad 300 km od Tyndy) można wynająć przewodnika.
W górach nie ma turystycznych szlaków znakowanych, dlatego weź ze sobą mapy gór. Sam z nich skorzystasz, będą też dobrym prezentem dla miejscowych myśliwych.
W północnej części Amurskiej Obłasti nie ma dróg, jest tylko Kolej Bajkalsko-Amurska, czyli BAM. Można urządzać sobie wzdłuż torów wspaniałe wycieczki, ale pamiętać trzeba o tych niedźwiedziach poszukujących resztek wyrzucanych przez podróżnych z okien pociągu relacji Tynda–Moskwa.
(Fot. BEW)
5 z 10
rexfeatures_3523152h
6. Co jeść?
W górach trzeba być samowystarczalnym, cały prowiant należy wziąć ze sobą. Godna polecenia do zabrania jest solona słonina. W produkty spożywcze można się zaopatrzyć w sklepach na stacjach kolejowych.
Jeśli będziesz mieć możliwość - zjedz mięso rena. Może być surowe, solone, gotowane albo suszone. Spróbuj też innego miejscowego specjału – solonego lipienia.
Na bazarze w Jakucku, kupimy: do wyboru mrożone ryby i zające polarne, także głęboko mrożone.
(Fot. Amos Chapple/REX/East News)
6 z 10
shutterstock_114848647
7. Uważaj na zwierzęta!
Nie dotykaj i nie głaskaj reniferów, które ewidentnie do kogoś należą. Uważaj na psy – bywają agresywne. Przy torach uważaj na niedźwiedzie poszukująceh resztek wyrzucanych przez podróżnych z okien pociągów.. Jeśli zależy Ci, by zobaczyć niedźwiedzia, oczywiście z bezpiecznej odległości i najedzonego, najlepszą porą na taką obserwację jest lato, kiedy dojrzewają borówki. Unikaj niedźwiedzicy z młodymi!
(Fot. Shutterstock)
7 z 10
shutterstock_112964899
8. Posłuchaj języka ewenkijskiego
Po pierwsze dlatego, że brzmi inaczej niż język Rosjan, Buriatów i Jakutów. Po drugie to język ginący, posługuje się nim coraz mniej osób.
(Fot. Shutterstock)
8 z 10
099666-013
9. Odwiedź lodowy bar
Urządzony jest w starej kopalni w Jakucku.
Mrozi krew w żyłach? Na pewno bardziej, gdy się doda, że Jakuck uchodzi za najzimniejsze na świecie.
(Fot. East News)
9 z 10
17630020
10. Szanuj miejscowych
Właściciela reniferów nie pytaj o ich liczbę.
Nie wrzucaj śmieci do ognia, jeśli obozujesz z miejscowymi.
Nie gwiżdż w jadze - Ewenkowie bardzo tego nie lubią. Z drugiej strony sami gwiżdżą, by przywołać wiatr. Ciężko to wszystko zrozumieć.
(Fot.Michał Ksiązek)
10 z 10
syberia.jpegfff
Syberia No limits
Zainteresowany? Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Pojedź na Syberię z ekspertami National Geographic Polska!