Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Nowe badania dotyczące kawy
  2. Wpływ kawy i kofeiny na układ krążenia
  3. Ciekawostki o kawie

Czy kawa jest zdrowa? To pytanie może spędzać sen z powiek miłośnikom małej czarnej i sojowego latte. Nic dziwnego, że kwestię tę od lat badają naukowcy. Wiadomo np., że kawa jest bezpieczna dla osób z zaburzeniami rytmu serca. Dobrze wpływa też m.in. na wątrobę.

Najnowsze badania skupiają się na wpływie kawy i zawartej w niej kofeiny na układ krążenia i metabolizm. Przeprowadzili je uczeni z Chin, a wyniki opublikowało czasopismo naukowe „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Nowe badania dotyczące kawy

Badacze wykorzystali dane z UK Biobank. To baza zawierająca rezultaty szczegółowego badania dietetycznego z udziałem ponad 500 tys. uczestników w wieku 37–73 lat. Z analizy wykluczono osoby, które miały niejasne informacje na temat spożycia kofeiny. Powstała pula uczestników obejmowała łącznie 172 315 osób. Nie cierpiały one na choroby kardiometaboliczne na początku analizowanego okresu.

Wyniki to dobra wiadomość dla kawoszy. Regularne spożywanie umiarkowanych ilości kawy i kofeiny może chronić przed rozwojem wielu chorób kardiometabolicznych. W tym przed cukrzycą typu 2, chorobą wieńcową serca i udarem mózgu.

Wpływ kawy i kofeiny na układ krążenia

Liczne badania epidemiologiczne wykazały wcześniej ochronne działanie kawy, herbaty i kofeiny przed zachorowaniem na pojedyncze choroby kardiometaboliczne. Jednak szerszy wpływ tych substancji był niejasny. Nowa analiza pokazała, że kawa chroni przed wieloma chorobami równocześnie. Jej korzystny wpływ dotyczy wszystkich faz tych schorzeń.

– Spożywanie 200–300 mg kofeiny dziennie może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia tzw. wielochorobowości kardiometabolicznej. To równowartość trzech filiżanek kawy – mówi główny autor badania, dr n. med. Chaofu Ke. Osoby pijące takie ilości kawy miały o 40–48% mniejsze ryzyko wystąpienia chorób kardiometabolicznych niż te, które nie piły kawy wcale lub piły ją rzadko.

Wcześniejsze analizy wykazały, że kawa wydłuża życie. Rekomendowane przez naukowców spożycie to od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie. Picie kawy równoważy też wszystkie negatywne skutki siedzącego trybu życia.

Ciekawostki o kawie

Na zakończenie mamy dla was garść ciekawostek dotyczących kawy:

  • Poza kofeiną, kawa zawiera aż 100 różnych substancji biologicznie aktywnych. W tym m.in. przeciwutleniacze, takie jak kwas kawowy.
  • Dlaczego po kawie od razu chce się biec do toalety? Nasze jelita zaczynają intensywniej pracować już nawet kilka minut po pierwszym łyku małej czarnej. Dzieje się tak, ponieważ kawa stymuluje uwalnianie gastryny. To hormon, który ma duży wpływ na motorykę okrężnicy, czyli jelita grubego.
  • Jaka jest śmiertelna dawka kofeiny? Wynosi ona 150–200 mg/kg masy ciała. Dla dorosłego człowieka ważącego 70 kg oznacza to mniej więcej 10 gramów. Czyli tyle, ile zawiera ok. 120 filiżanek kawy.
  • Czy psychopatę poznasz po tym, jaką kawę pije? Jedno badanie sugerowało, że psychopaci preferują gorzką, czarną kawę. Jednak uczeni podkreślają, że nie świadczy to o związku przyczynowo-skutkowym.
  • Efekt pobudzenia, który odczuwamy po wypiciu espresso, nie wynika z działania kofeiny, lecz z samego smaku kawy. Jest on tak intensywny, że zmusza nasze szare komórki zajmujące się interpretacją bodźców do bardziej wytężonej pracy. To zaś zwiększa przepływ krwi w mózgu.
Reklama

Źródła: archiwum NG, EurekAlert!.

Reklama
Reklama
Reklama