Czy można jeść skórki od banana? Tak, a naukowcy wymyślili, jak jeszcze można je wykorzystać
Okazuje się, że wyrzucanie skórek od banana to duży błąd. Zawierają one wiele cennych witamin i minerałów, można je jeść, robić z nich kremy do twarzy. Co więcej – naukowcy odkryli, że można z nich zrobić… mąkę do wypieków, która zawiera dużo błonnika i ma właściwości antyoksydacyjne.
W tym artykule:
- Skórka od banana ma właściwości przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne
- Przed wyrzuceniem warto sprawdzić, czy można niektóre produkty uratować
- Coś z niczego – filozofia „zero waste”
Kto nigdy po zjedzeniu banana od razu nie wyrzucił skórki do kosza, niech pierwszy rzuci kamieniem. W tym momencie powinien posypać się grad spadających kamieni, bowiem praktycznie większość ludzi na świecie pozbywa się tej części żółtego owocu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest to źródło cennych witamin i minerałów, m.in. potasu, żelaza, magnezu, witaminy A, witaminy C oraz witamin z grupy B.
Skórka od banana ma właściwości przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne
O prozdrowotnych właściwościach skórek wiadomo jednak od dawna. Naukowcy z Indii postanowili sprawdzić, czy ciastka, które powstały z mąki stworzonej z tej części banana, różnią się od tych, które wypieczono ze standardowej pszennej mąki. Okazało się, że „bananowe” wypieki zawierały dużo więcej błonnika, magnezu i potasu. Ponadto badania wykazały, że ciasta wykazywały właściwości przeciwnowotworowe oraz antyoksydacyjne. Odkrycie zostało opublikowane na łamach czasopisma naukowego „ACS Food Science and Technology”.
Uczeni odkryli, że oprócz właściwości odżywczych, ciastka wykonane z mąki ze skórki bananowej były delikatnie twardsze i nie straciły na jakości. Co więcej, niektóre osoby wyznaczone do testów stwierdziły, że wypieki wzbogacone o eksperymentalną mąkę były nawet smaczniejsze. Badacze przypominają również, że badania z 2016 roku wykazały, że zastąpienie nawet 10% mąki pszennej mąką ze skórki żółtego owocu wzbogaca wypiekany chleb o białka, węglowodany i tłuszcze.
Przed wyrzuceniem warto sprawdzić, czy można niektóre produkty uratować
W internecie i w niektórych książkach kucharskich dostępne są przepisy, w których znajdziemy propozycje wykorzystania skórek z bananów. Mistrzowie kuchni wymyślili nawet, że można z nich zrobić wegański „bekon”, który wcale nie jest gorszy od tradycyjnego. Eksperci twierdzą, że to bardzo dobra alternatywa w kuchni, a to wszystko wpisuje się w niezwykle ważną dzisiaj filozofię „zero waste”.
Planuję, gotuję, wykorzystuję. Poznaj triki Chefów Kuchni na gotowanie w stylu zero waste
Blisko 400 restauracji z 14 regionów (w tym nowość – Radom!) weźmie udział w wiosennej edycji Restaurant Week. Trwający niemal trzy tygodnie Festiwal odbędzie się w formule #zerowaste –...Na całym świecie bowiem miliardy ton jedzenia trafiają na śmietnik. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa na świecie co roku marnuje się aż 1,3 mld ton żywności, która nadaje się do spożycia. To ok. jedna trzecia żywności, która jest produkowana. Jeżeli zestawimy to z danymi, że ponad 800 mln osób na naszej planecie głoduje, to wnioski są zatrważające.
Coś z niczego – filozofia „zero waste”
Następnym razem wyrzucając skórkę od banana, warto się zastanowić, czy można z niej zrobić coś dobrego lub trochę poeksperymentować w kuchni. Zresztą dotyczy to wielu owoców i warzyw, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Na przykład z liści buraka, rzodkiewki i rzepy można zrobić kimchi.
Z warzywnych lub mięsnych resztek z kolei można zrobić garnuszek a’la gulasz lub zupę krem. Wystarczy tylko odrobina kreatywności i odpowiednia mieszanka przypraw. Przed spisaniem niektórych produktów na straty, warto wcześniej sprawdzić, czy można z nich zrobić jeszcze coś dobrego. Nie tylko dla siebie, ale również dla planety.
Źródło: ACS Food Science and Technology.