Rusz szlakiem wina! Podpowiadamy, które miejsca warto zobaczyć
Enoturystyka, czyli podróżowanie winnymi szlakami, to już swego rodzaju fenomen – i to nie tylko wśród smakoszy wina.
1 z 5
Porto
Portugalia, Porto
Wytwarza się tu tradycyjne porto – mocne wino z dodatkiem spirytusu winnego, które jeszcze do niedawna nie cieszyło się uznaniem pośród znawców. Niezależnie od tego, czy lubicie ten trunek o aromacie dębu i wanilii, sam region z pewnością skradnie wasze serce.
Porto wytwarza się w północnej części kraju, w dolinie rzeki Duero – to około 2,5 godziny drogi od Lizbony i raptem niecałe pół od Porto.
Panorama miasta z malowniczymi kamienicami i słynnym mostem przypominającym swoją konstrukcją wieżę Eiffla to jedna z wizytówek Portugalii. Miasto jest pełne tradycyjnych i bardzo klimatycznych piwniczek, gdzie można uczestniczyć w degustacjach, a do samych winnic można przepłynąć barką – rejs będzie dodatkową rozrywką.
W Porto można spotkać również symbol Portugalii – zabytkowe tramwaje, które kojarzone są głównie z Lizboną. Warto odwiedzić także pobliską miejscowość Villa Nova De Gaia – właśnie tam butelkuje się wino porto.
Fot. Shutterstock
2 z 5
Hiszpania
Hiszpania, w drodze do Kastylii
Najlepszy pomysł to wyprawa do Kastylii-La Manchy, połączona z wizytą w Madrycie. To jedna z najmniej obleganych przez turystów części Hiszpanii, a z drugiej największy region winiarski na świecie.
Produkowane tam napoje, zarówno białe, jak i czerwone, to najpopularniejsze wina w kraju. Właśnie je Hiszpanie spożywają na co dzień, podczas posiłków.
Podczas jednej podróży warto poznać bogatą stolicę i jej niesamowitą architekturę, a z drugiej bajkowe zamki i krajobraz prowincjonalnej Hiszpanii z jej tradycyjnymi wiatrakami.
Fot. Shutterstock
3 z 5
shutterstock_180212603
Włochy, Toskania
Niewielkie miasteczka o kamiennych domkach, pagórki pokryte krzewami winorośli, a pośród nich średniowieczne i renesansowe miasteczka – mowa oczywiście o Toskanii. Ta część Włoch należy do najstarszych regionów winnych na świecie i to tam właśnie rodziła się kultura picia wina. Najlepiej wybrać się tu w okresie od wiosny do jesieni. Warto odwiedzić słynne winnice (kto nie zna nazwy Chianti?!) i niesamowite miejscowości z odrodzeniową Florencją czy średniowieczną Sieną na czele.
– Tym, którzy planują odwiedzić Toskanię, mogę polecić wizytę w San Gimignano, Arezzo i Pienzę – mówi ekspert FRU.PL Każde z miasteczek jest zupełnie inne i niezwykle piękne. W dodatku, akurat ten region Włoch nie należy do drogich – city break, krótki, weekendowy wypad, to koszt już nawet nieco ponad 400 złotych.
A urok Toskanii sprawia, że to idealne miejsce na podróż we dwoje.
4 z 5
shutterstock_324285938
Cypr
To mniej popularny kierunek na szlakach enoturystów.
– Chociaż tamtejszy klimat wcale nie jest idealny do uprawy winorośli, tradycja winiarska sięga na tysiącleci. Podczas podróży po tamtejszych winnicach można cieszyć się nie tylko fantastycznymi widokami, ale również całą kulturą i obyczajowością powstałą wokół produkcji wina – między innymi nastrojowymi muzeami w starych tłoczniach czy festiwalami, podczas których można się przekonać o gościnności gospodarzy – mówi Maciej Knopa.
A przecież Cypr kusi także pięknymi plażami i zabytkami starożytności, dla których enoturystyka jest świetnym uzupełnieniem.
Fot. Shutterstock
5 z 5
Gruzja
Gruzja, Signagi
Wielu etymologów uważa, że słowo „wino” pochodzi od starożytnego gruzińskiego słowa „gvino”. Nic dziwnego - w Gruzji występuje ponad 500 rodzimych gatunków winogron.
Zwłaszcza zaś południowo-wschodnia część kraju, Kachetia, słynie właśnie z produkcji wina. Duże różnice temperatur między dniem a nocą zapewniają idealne warunki dla dojrzewania winogron.
Wina warto napić się w której z kameralnych restauracyjek w malowniczo położonej miejscowości Signagi. Czas płynie tu inaczej. Zresztą to chyba najmniej gruzińska część Gruzji – warto przekonać się samemu.
Gruzińskie wino, zaraz po gruzińskiej gościnności jest wizytówką tego pięknego kraju.
Fot. Shutterstock