Zdjęcia z wakacji: proste programy do edycji
Jak sprawić by zdjęcia z wakacji najlepiej oddawały atmosferę chwili? Poradnik dla nostalgicznych urlopowiczów
Przeglądając zdjęcia po powrocie z udanego urlopu często mielibyśmy ochotę je skorygować tak, żeby ich jakość przystawała do wspomnień. Oto kilka rad i pomysłów na to, jak w łatwy sposób można się za to zabrać.
Każdy szanujący się turysta wybierając się w podróż, niezależnie od tego jak daleko od domu wyjeżdża, uzbraja się w aparat fotograficzny. Nie zawsze jest to sprzęt profesjonalny, zwłaszcza że obecnie za pomocą niemal każdego telefonu komórkowego można wykonywać zdjęcia. Ich jakość jednak nie zawsze spełnia nasze oczekiwania nawet wówczas, gdy wykonywało się je za pomocą zaawansowanej lustrzanki. Zdjęcia bywają nieostre, rozmyte i często niewłaściwie doświetlone, co sprawia problem zwykle wtedy, gdy fotografowanie odbywa się w ciemniejszych lub bardzo jasnych miejscach. Okazuje się jednak, że sporo niedoskonałości można skorygować długo po tym, jak pamiętna chwila przeminęła – w zaciszu domu, przed komputerem.
Poniżej prezentujemy cztery programy, które w wygodny sposób pozwalają uporać się z najczęściej występującymi problemami:
Musemage jest intuicyjnym programem do oczyszczania i upiększania fotografii, którego interfejs docenią użytkownicy nie mający doświadczenia z aplikacjami graficznymi. Za pomocą zaledwie jednego kliknięcia można przeobrazić jedną ilustrację bądź nawet cały album. Co niezwykle ważne, również te bardzo szczegółowe fotografie, z dużą ilością detali są przetwarzane szybko i sprawnie. Dzieje się tak, ponieważ program w pełni wykorzystuje moc obliczeniową komputera, co sprawia, że praca przy obrazach cyfrowych staje się niezwykle komfortowa. Musemage to pierwsze na rynku narzędzie, które czerpie z tej technologii pełnię możliwości i w efekcie wydajność komputera wyposażonego w procesor APU firmy AMD lub kartę graficzną AMD Radeon może wzrosnąć nawet do 150%.
Fotosizer 2.0 to narzędzie służące do zmiany wielkości zdjęć, dzięki któremu możemy zaoszczędzić wiele czasu przy pracy związanej z przycinaniem i zmianą formatu fotografii. Przeciągając zdjęcia do okna aplikacji lub wskazując katalog zawierający fotografie, za pomocą procentów lub pikseli określamy rozmiar zdjęć jaki chcielibyśmy uzyskać. Program umożliwia również dokonywanie konwersji plików do różnego rodzaju formatów, a także błyskawicznie obraca zdjęcia. Fotosizer 2.0 to płynnie działające narzędzie, jednak za sprawą procesorów APU firmy AMD nabywa dodatkowych możliwości, dzięki którym można swobodnie prowadzić kilka różnych czynności w tym samym czasie.
GIMP jest programem dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którego wielką zaletą jest to, że jest bezpłatny i działa praktycznie na każdym systemie. Pozwala na wykonywanie wielu operacji, jak np. profesjonalna korekta barw, kontrastu i jasności zdjęć oraz nanoszenie efektownych acz skomplikowanych w działaniu filtrów, w tym m.in. retuszu. Ogromną siłą tego programu jest skupiona wokół niego społeczność, która zapewnia znakomite wsparcie i tworzy liczne dodatki dające praktycznie nieograniczone możliwości. Dzięki sprzętowemu przyspieszeniu wielu funkcji na procesorach APU firmy AMD oraz kartach graficznych AMD Radeon można w czasie rzeczywistym śledzić zmiany jeszcze zanim naniesie się je na zdjęcie. Wiele filtrów nanoszone jest też znacznie szybciej niż dotychczas. GIMP jest często wybierany jako w pełni funkcjonalna alternatywa dla drogich aplikacji graficznych.
Arcsoft Panorama Maker to program umożliwiający połączenie pojedynczych zdjęć w duże fotografie panoramiczne. Jego obsługa jest intuicyjna, a rezultaty bardzo efektowne. Po wybraniu zdjęć program automatycznie wyszukuje ich zbieżne punkty i układa w jeden panoramiczny obraz. Arcsoft Panorama Maker pracując w kilku trybach pozwala m.in. na łączenie zdjęć w poziomie, w pionie, oraz w kilku rzędach a najpełniejszy tryb pozwala stworzyć kompletną panoramę 360º. Funkcja ta tworzy obraz, który użytkownik zobaczyłby w rzeczywistości obracając się dokoła własnej osi. Aplikacji tej można także używać przy pracy z materiałem wideo, tworząc z pojedynczych klatek obrazy panoramiczne. W przypadku takich zmian niezwykle ważna jest płynność działania, która osiągana jest dzięki akceleracji graficznej procesorów APU firmy AMD, która poza przyspieszeniem działania programu daje możliwość podglądu wykonywanych zmian na bieżąco.