Z LORNETKĄ NA ZAGRANICZNE WYPRAWY - artykuł sponsorowany
Każdy, kto stanie przed problemem wyboru lornetki , powinien odpowiedzieć sobie na kilka prostych ale ważnych pytań. Na początku zastanówmy się, co to właściwie jest lornetka?
Wydaje się nam, że znamy odpowiedź na to pytanie. Na wszelki wypadek sprawdzimy to. Lornetka jest przyrządem optycznym, składającym się z dwóch lunet, z których każda jest osobnym układem optycznym, składającym się z obiektywu, okularu oraz systemu pryzmatów. Obie lunety mogą posiadać wspólny system wyostrzenia obrazu oraz zmiany wielkości powiększenia.
Pomysł podsunęła nam sama natura. Pierwszą lornetką jest po prostu oko. Jest to lornetka o parametrach 1x7.
Chcąc dobrze dobrać lornetkę do naszych potrzeb, musimy uświadomić sobie jeszcze jedną istotną rzecz. Niestety nie ma lornetki uniwersalnej, która sprawdziłaby się we wszystkich warunkach. Przed dokonaniem zakupu, należy zastanowić się, kiedy i do czego będzie nam lornetka potrzebna. Ponieważ jest to sprzęt, którym będziemy się posługiwać przez całe lata i który ma nam zapewnić komfort oglądania wybranej przez nas rzeczywiści, trzeba wybrać odpowiednią, sprawdzoną na rynku markę.
Jeśli lornetkę będziemy używać w ciągu dnia, przy świetle słonecznym to nie musimy korzystać z dużych lornetek, o dużych obiektywach, które zbierają dużo światła. Dlaczego? Z tej prostej przyczyny, że źrenica naszego oka przymyka się w słoneczny dzień do 2-4 mm. Małe lornetki, których źrenica wyjściowa ma właśnie taką wartość, sprawdzą się doskonale podczas obserwacji w dzień.
Niewątpliwą zaletą małych lornetek jest ich waga i rozmiar, dlatego podczas wycieczek w ciągu dnia są idealnym kompanem każdego podróżnika i odkrywcy.
Anna Brudkowska, z zawodu lekarz anestezjolog, z zamiłowania podróżniczka, dokumentująca poprzez fotografie swoje wojaże:
„Każda moja podróż to niezapomniane wrażenia. Czy to było pływanie po największej rzece RPA Oranje (1860 km długości), która w swym początkowym biegu przepływa przez obszary pustynne i półpustynne, dlatego też w czasie suszy prawie wysycha i obserwowanie całej niezwykłej flory (w tym hipopotamów, uznawanych przez rdzennych mieszkańców RPA za bardzo niebezpiecznych). Czy też wyprawy do Parku Narodowego Krügera, jednego z najstarszych parków narodowych na świecie (rok założenia 1896), w którym organizowane jest safari, podczas którego można obserwować liczne stada kopytnych: bawoły, zebry, antylopy impala, a także słonie i żyrafy czy też drapieżniki: gepardy, lamparty, lwy i hieny.
O wielu lat próbuję uchwycić te niezwykłe momenty w moich podróżach i zatrzymać w postaci zdjęć. Oglądam je potem razem z przyjaciółmi i wracają wcześniej przeżyte sytuacje. Na moje wyprawy zabieram od lat nie tylko wysłużony aparat Nikona, który sprawdza się w każdych warunkach, ale też i lornetkę tej samej firmy.
Zdałam sobie sprawę, że lornetka to natychmiastowa przyjemność dla mnie , wzmocnienie wrażeń na miejscu zdarzenia. Aparat fotograficzny to zapis dla późniejszych wzruszeń, powrót do przeżytych chwil, możliwość do wspomnień.
W ostatniej podróży towarzyszyła mi lornetka NIKON TRAVELITE EX 10X25 CF, która sprawiła się bez zarzutu. W następną wyprawę zabiorę ją na pewno.”
Travelite to seria kompaktowych lornetek z pryzmatami w układzie Porro, doskonale nadająca się do zastosowań w podróży, na wycieczce. Lornetki te wyróżniają się atrakcyjnym wyglądem zewnętrznym. Wielowarstwowe powłoki na soczewkach zapewniają jasny obraz.
TRAVELITE EX 10x25 CF to lekka i poręczna lornetka przeznaczona dla turystów, obserwatorów przyrody. Wodoodporność i wypełnienie azotem czyni ją odporną na najcięższe warunki pogodowe. Warto jeszcze dodać, że lornetka objęta jest 10-letnią gwarancją.
Kto jeszcze nie wypróbował podróżowania z aparatem z jednej a z lornetka w drugiej ręce, niech skorzysta z doświadczeń naszego eksperta i spróbuje.
Niezapomniane przeżycia gwarantowane przez NIKON.