Ważne zmiany dla pasażerów od września. Większość nie będzie zadowolona
Podróżujący z lotnisk w Unii Europejskich muszą przygotować się na spore zmiany. Wraz z początkiem września wraca uciążliwy limit, co z pewnością nie spodoba się wielu pasażerom.
Spis treści:
Nowoczesne skanery, które w ostatnim czasie pojawiły się na największych lotniskach w Europie, miały znacznie przyspieszyć odprawę bagażową i znieść uciążliwe limity. Niestety, radość podróżujących nie trwała długo. Wraz z początkiem września czekają ich duże zmiany. Szczegóły do sprawdzenia poniżej.
Wracają limity płynów w bagażu podręcznym
Limit 100 ml płynów w bagażu podręcznym w samolotach powraca. To pokłosie decyzji unijnych władz, które przegłosowały przyjęcie nowych przepisów dotyczących maksymalnej pojemności substancji płynnych. Zmiany weszły w życie z dniem 1 września 2024 r. i obejmują wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Islandię, Szwajcarię i Norwegię.
Powrót do starych regulacji wywołał spore poruszenie nie tylko wśród pasażerów, ale także przedstawicieli portów lotniczych, które zaopatrzyły się w nowoczesny sprzęt. Jak przekonują, rozporządzenie Komisji Europejskiej oznacza dla nich spore straty finansowe. Aby ostudzić nieco emocje, głos w sprawie postanowił zabrać rzecznik KE. Tim McPhie poinformował, że rozwiązanie jest tymczasowe i wynika z chwilowych kłopotów ze skanerami 3D.
– Jest to spowodowane tylko i wyłącznie problemami technicznymi związanymi z zainstalowanymi na niektórych lotniskach skanerami do prześwietlania bagaży pasażerów. Decyzja ta nie wynika z żadnego potencjalnego zagrożenia – podkreślił.
Według szacunków europejskiego oddziału Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI), na które powołuje się portal BBC, na terenie Wspólnoty znajduje się ok. 350 skanerów wykorzystujących technologię 3D do prześwietlania zawartości bagaży. Z dobrodziejstw technologii korzystają już m.in. Niemcy, Włochy, Szwecja, Holandia i Malta. Co ważne, zakup specjalistycznego sprzętu zapowiedziały również polskie porty, w tym lotnisko w Krakowie.
Przypomnijmy, że restrykcyjne zasady dotyczące przewozu płynów w bagażu podręcznym zostały wprowadzone w 2006 roku. Stało się to po udaremnieniu ataku na londyńskim lotnisku Heathrow.
Zmiany związane z bagażem podręcznym
W ostatnim czasie wiele mówi się również o ujednoliceniu wymiarów bagaży podręcznych. Mimo że czołowi europejscy przewoźnicy są w tej kwestii zgodni, a unijni politycy rozpoczęli już prace nad nowymi regulacjami, na obiecane zmiany – przynajmniej na razie – się nie zanosi. Medialne plotki, jakoby jeszcze we wrześniu w życie miały wejść przepisy o standaryzacji wymiarów i zniesieniu dodatkowych opłat, zdementował rzecznik Komisji Europejskiej.
– Niestety, rozprzestrzeniły się pewne błędne informacje, ponieważ żadne przyszłe rozporządzenie UE nie przewiduje zmian w zasadach dotyczących bagażu podręcznego. Prawdą jest, że w lipcu 2024 r. służby Komisji zorganizowały warsztaty ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu omówienia możliwych wspólnych standardów branżowych dotyczących wagi i wymiarów bagażu podręcznego. [...] Komisja spodziewa się wkrótce uzyskać od branży dalsze informacje na temat postępów w opracowywaniu wspólnych standardów i planuje zorganizować jesienią warsztaty uzupełniające – czytamy w cytowanym przez „Conde Nast Travler” komunikacie.
Obserwuj National Geographic Traveler Poland na Facebooku i podziel się z nami swoją opinią. Znajdziesz nas także na Instagramie – @natgeopl.
Źródła: tvn24.pl, g.pl; cntraveler.com; archiwum redakcji.