Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Dni wolne od pracy w 2025 – kalendarz świąt i długich weekendów
  2. Jak zaplanować urlop w 2025 roku?
  3. Gdzie spędzić urlop w 2025 roku?

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a to najlepsza okazja, by zaplanować najbliższe miesiące, szczególnie pod kątem upragnionych podróży. Jeśli już teraz myślisz o krótkich wypadach typu city break lub marzy ci się relaks na rajskich plażach poza sezonem, warto działać z wyprzedzeniem. Wcześniejsze rezerwacje to nie tylko niższe ceny czy szerszy wybór ofert. Przy odpowiednim zarządzaniu dniami wolnymi, możesz zapewnić sobie naprawdę długie chwile relaksu. W dalszej części artykułu podpowiadamy, kiedy i jak najlepiej zaplanować urlop w 2025 r.

Dni wolne od pracy w 2025 – kalendarz świąt i długich weekendów

W 2025 r. czeka nas 250 dni pracujących, czyli o jeden mniej niż w obecnym. Pracownicy będą mieli do dyspozycji 115 dni wolnych od pracy, w które wliczają się weekendy i święta ustawowo wolne, a te w nadchodzącym roku wypadają dość korzystnie. Szczegóły poniżej.

  • 1 stycznia – Nowy Rok (środa);
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (poniedziałek);
  • 20 kwietnia – Wielkanoc (niedziela);
  • 21 kwietnia – Drugi Dzień Świąt Wielkanocy (poniedziałek);
  • 1 maja – Święto Pracy (czwartek);
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (sobota);
  • 8 czerwca – Zielone Świątki (niedziela);
  • 19 czerwca – Boże Ciało (czwartek);
  • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego oraz Święto Matki Boskiej Zielnej (piątek);
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (sobota);
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (wtorek);
  • 25 grudnia – Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia (czwartek);
  • 26 grudnia – Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (piątek).

Niewykluczone, że lista ta jeszcze przed końcem bieżącego roku wydłuży się, bowiem trwają dyskusje nad wolną Wigilią, która w 2025 r. przypadałby w środę. Wprowadzenie takiej zmiany pozwoliłoby na jeszcze dłuższy odpoczynek bez konieczności wykorzystywania dodatkowego urlopu, co z pewnością ucieszy wiele osób planujących świąteczne wyjazdy.

Przy okazji warto przypomnieć, że w przypadku, gdy święto ustawowo wolne od pracy, wypada w sobotę, to przysługuje nam za nie – zgodnie z art. 130 Kodeksu pracy – dodatkowy dzień wolnego. Nie dotyczy to niedziel, które z reguły są dniami wolnymi.

Jak zaplanować urlop w 2025 roku?

Przy sprytnym rozplanowaniu dni urlopowych w 2025 r. możemy liczyć na naprawdę długi odpoczynek. Sprawdź, jak zaplanować swój kalendarz w nadchodzącym roku, aby w pełni cieszyć się świętami i długimi weekendami, nie wykorzystując przy tym całego urlopu

Styczeń

Pierwsza okazja na dłuższy odpoczynek pojawi się już na początku 2025 r. Z racji, że Nowy Rok wypada w środę, a przypadające 6 stycznia Święto Trzech Króli – w poniedziałek, wystarczy wziąć dwa dni urlopu – 2 i 3 stycznia. Wówczas nasza noworoczna przerwa potrwa prawie tydzień.

  • Pomysł na wyjazd: nowy rok rozpocznij od wizyty w jednej z europejskich metropolii. Londyn, Paryż czy Wiedeń w tym okresie nadal zachwycają świątecznymi dekoracjami, a jednocześnie przyciągają mniejszym tłumem i korzystniejszymi cenami.

Kwiecień/Maj

W 2025 roku Wielkanoc wypada dość późno, bo 20 kwietnia. Jeśli jednak zaraz po świętach weźmiesz 7 dni urlopu (22, 23, 24, 25, 28, 29, 30 kwietnia), a 2 maja odbierzesz wolne za 3 maja, będziesz cieszyć się ponad dwutygodniową majówką.

  • Pomysł na wyjazd: na przełomie kwietnia i maja zawitaj do „Paryża w miniaturze”, czyli położonej w południowej Francji Tuluzy, uznaną przez Lonely Planet najlepszym miastem do odwiedzenia w 2025 roku.

Czerwiec

Warto rozważyć także dzień wolny 20 czerwca (piętek po Bożym Ciele), by ponownie odpoczywać przez cztery kolejne dni. Tym, którym w połowie roku marzy się nieco dłuższy urlop, proponujemy ponadto wzięcie wolnego także 16, 17 i 18 czerwca.

  • Pomysł na wyjazd: Czerwiec to świetny moment na krótki urlop w Polsce lub city break do jednej ze stolic sąsiadujących z nami państw. Praga, Wilno, a może pomijana przez wielu Bratysława?

Sierpień

Tylko 4 dni urlopu i aż 9 dni wolnego? W sierpniu będzie to możliwe, jeśli weźmiemy wolne 11, 12, 13 i 14 sierpnia. Ci z was, którzy w tym okresie nie planują żadnego wyjazdu, i tak będą zadowoleni. Wypadający w piątek, 15 sierpnia, dzień ustawowo wolny od pracy, zapewnia naturalny, długi weekend.

Listopad

10 listopada odbierz wolne za wypadający w sobotę Dzień Wszystkich Świętych, a ponadto weź trzy dni urlopu – 12, 13 oraz 14 listopada i odpoczywaj przez kolejne 9 dni. 11 listopada, przypomnijmy, to dzień ustawowo wolny od pracy.

Grudzień

Święta Bożego Narodzenia wypadają w 2025 roku korzystnie – w czwartek i piątek. Dlatego, jeśli zaplanujemy urlop w dniach 22, 23, 24, 29, 30 i 31 grudnia, nasz świąteczno-noworoczny odpoczynek potrwa niemal dwa tygodnie. Niewykluczone jednak, że zamiast 6 dni urlopu wystarczy jedynie 5, ponieważ – jak już zostało wspomniane – w Sejmie trwają prace nad wolną Wigilią.

  • Pomysł na wyjazd: Gdzie wyjechać na święta? Zestawienie najlepszych miejsc na bożonarodzeniową podróż przygotował magazyn „Condé Nast Traveler”, który wyróżnił aż 32 kierunki z całego świata, w tym również z Polski. Na liście znalazł się Gdańsk, nazwany przez autorów „bajkowym miastem”.

I w ten sposób w 2025 roku odpoczywasz nie przez 26, a 62 dni.

Gdzie spędzić urlop w 2025 roku?

Jak co roku, listę podróżniczych hitów przygotował również – we współpracy z międzynarodowymi edycjami „Travelera” – nasz magazyn. W zestawieniu „Best Of The World 2025” znalazły się między innymi wyjątkowe miejsca, takie jak trasa rowerowa „Amazonia Europy”, biegnąca przez Austrię, Słowenię, Chorwację, Węgry i Serbię, szwedzki Archipelag Sztokholmski, szkockie Hebrydy Zewnętrzne, rajskie Wyspy Raja Ampat w Indonezji oraz Grenlandia, która od 2024 roku oferuje nowe bezpośrednie połączenie między Nuuk a Kopenhagą.

W nadchodzącym roku redakcja „National Geographic Polska” zachęca również do odkrywania piękna Polski. Wśród rekomendacji znalazły się Ojcowski Park Narodowy, Tarnowskie Góry, Połonina Caryńska oraz urokliwy Supraśl, położony w sercu Puszczy Knyszyńskiej.

Reklama

Źródło: National Geographic Traveler.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama