Te kraje słyną z przypraw: czym pachnie Indonezja, z czego słynie Wietnam, gdzie znaleźć najlepsze oregano?
Zabieramy was w podróż dookoła świata, a naszą trasę wyznaczają aromaty i smak najlepszych przypraw. Dobrze dobrane proporcje to nie wszystko, bo to skąd pochodzi dany składnik naszej potrawy ma kolosalne znaczenie!
1. Indonezja – cynamon
Historia tej przyprawy jest nierozerwalnie związana z wieloma kulturami na naszej planecie. Już w Biblii znajdujemy wzmianki na temat cynamonu, pojawia się także u historyków greckich, arabskich oraz w Starożytnym Egipcie, gdzie wykorzystywany był do... mumifikacji. Wszędzie, gdzie się pojawiał, zostawał na stałe ze względu na swój zapach i walory smakowe.
Najlepszy gatunkowo cynamon znajdziemy w Indonezji, która wytwarza ponad jedną trzecią jego produkcji na całym świecie. Kuchenną przyprawę otrzymujemy z wysuszonej kory wiecznie zielonego drzewa nazywanego cynamonowcem.
Fot. Getty Images
Zróbmy to!
W jaki sposób kreatywnie wykorzystać cynamon w kuchni? Możliwości jest mnóstwo, od słodkich rogalików, przez biscotti dla miłośników chrupania, aż po delikatne muffinki owocowe czy kasze jaglane z owocami. We wszystkich tych daniach cynamon odgrywa kluczową rolę wydobywając ze składników jeszcze więcej smaku i dodając własnego charakteru.
2. Indie – kurkuma i papryka chili
To miejsce, gdzie spotykają się korzenie wielu cywilizacji. Indie są pełne tajemnic, kolorów i faktur oraz oczywiście smaków. Nie dziwi zatem fakt, że właśnie w to miejsce ruszamy by znaleźć najlepszą kurkumę na świecie.
Wystarczy tylko jej szczypta by nasze potrawy zyskały złoty kolor i niepowtarzalny smak. Wiele z pozoru nudnych posiłków może dzięki tej słonecznej przyprawie zyskać charakter. Doskonale pasuje do warzyw i ryżu, choć nie brakuje koneserów przyprawiających nią na przykład kawę.
Fot. Getty Images
Zróbmy to!
Kurkumę warto dodać na przykład do ryżu, szybko nada mu kolor i smak. Risotto z kurkumą? Doskonały pomysł! Świetnie sprawdzi się także jako przyprawa do kalafiora, albo w domowym koktajlu ze świeżych warzyw.
Drugim skarbem Indii jest papryczka chili. Zdziwieni? Zwyczajowo większości z nas kojarzy się raczej z Ameryką Południową i Meksykiem, a tu taka niespodzianka. Najlepszą gatunkowo znajdziecie właśnie w przyprawach pochodzących z Indii.
Chili nadaje charakteru zarówno słonym potrawom jak i słodkościom. Zaufajcie nam, potrafi być bardzo ciekawym i zaskakującym składnikiem potraw w kuchni fusion!
Zróbmy to!
Chili doskonale nada charakteru potrawom z mięs, zupom oraz daniom z makaronem. Gorąco polecamy użyć go także do pikantnych zup na modłę dalekowschodnią, szczególnie dobrych z kurczakiem! Na deser – delikatny mus czekoladowy z niespodzianką w postaci ostrej nutki chili.
3. Wietnam – Pieprz Czarny mielony
Wietnam kojarzy nam się z dobrą kuchnią nie od dziś, jednak warto pamiętać, że to miejsce, gdzie uprawiany jest najlepszej jakości pieprz. Tamtejsze ostre i zdecydowane w smaku potrawy właśnie jemu zawdzięczają swoją specyfikę.
Fot. Getty Images
Zróbmy to!
Pieprz czarny mielony to doskonały „towarzysz” jaj we wszelakich formach. Sprawdzi się zarówno w jajecznicy, jajkach na twardo lub miękko i wreszcie w takich potrawach jak jajko faszerowane. Nie zapomnijcie także dodać go do zapiekanek i potraw z ziemniakami w roli głównej. W odpowiednich proporcjach potrafi wydobyć porywający smak z każdego składnika.
4. Turcja – liść laurowy i oregano
Turcja jest krajem wielu odcieni. Od zawsze znajduje się na styku kultur i stanowi swego rodzaju przejście graniczne między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem. W kwestii smaków jest podobnie. To tutaj od zarania dziejów przyjeżdżali kupcy by wymieniać się towarami, poznawać nowości i oczywiście kosztować tego co najlepsze. Odpowiedni klimat pozwala także uprawiać tu dwie przyprawy, bez których trudno wyobrazić sobie dobrą kuchnię.
Liść laurowy to przyprawa i jednocześnie kawałek wielkiej historii. Wieńcami z tej rośliny w czasach starożytnych dekorowano władców i bohaterów. Jego silny aromat doskonale współgra z wieloma potrawami.
Fot. Getty Images
Zróbmy to!
Przyprawę tą warto wykorzystać w przyprawianiu mięs: idealnie nada smak zarówno pieczeni, pasztetowi jak i na przykład bigosowi, doskonale sprawdzi się w marynatach oraz w rosole.
Drugim skarbem Turcji w dziedzinie przypraw jest oregano. To jeden z najważniejszych składników wszystkich mieszanek przypraw do potraw kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego.
Zróbmy to!
Oregano jest niezbędne jeśli marzycie o zrobieniu prawdziwej włoskiej pizzy. Nie zapomnijcie także o nim przyprawiając sałatki i sosy.
Tę i inne jakościowe przyprawy znajdziecie w serii Monoprzypraw Knorr.
5. Polska - kminek
Na sam koniec wracamy do domu, gdzie uprawiany jest najlepszej jakości kminek. Przyprawa znana jest od najdawniejszych czasów. Zajadano się nim w średniowieczu, oraz starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie. Polskie uprawy kminku znajdują się przede wszystkim w północnych regionach, na przykład na Żuławach.
Zróbmy to!
Kminek towarzyszy wielu tradycyjnym potrawom, na przykład bigosowi, kapuście, daniom z mięs. Jednak nasz osobisty faworyt to domowy chleb z kminkiem, który nie tylko jest pyszny. Gdy pieczemy go w całym domu rozchodzi się wspaniały aromat ciasta i przyprawy.