Reklama

Sweter puchowy to nic innego jak lekka kurtka wypełniona puchem gęsim albo kaczym. Ze względu na swoją wagę i niewielkie rozmiary po spakowaniu idealnie sprawdzi się w trakcie wycieczek górskich w zimne dni.

Reklama

Zobacz TEST KURTEK PUCHOWYCH >>>

Liczy się środek

Zewnętrzną warstwę swetra stanowią niesamowicie lekkie tkaniny syntetyczne – są paroprzepuszczalne, ale jednocześnie wiatroszczelne, a po zaimpregnowaniu także lekko wodoodporne.

Największy skarb kryje się jednak w środku. Człowiek nie odkrył dotychczas lepszego izolatora – najlepsze syntetyczne ociepliny nie dorównują naturalnemu puchowi, który jest ciepły, lekki i niesamowicie sprężysty. To oznacza, że da się go ścisnąć do niewielkich rozmiarów, a po ponownym rozłożeniu nie traci on swoich właściwości izolujących. Ten parametr nosi nazwę sprężystości i należy na niego zwracać uwagę przy kupowaniu swetra.

Poza tym ważne jest, ile gramów puchu zostało użyte do wypełnienia kurtki i w jakich proporcjach zmieszano go z piórami. Warto wiedzieć, że za najlepszy na świecie uchodzi puch gęsi hodowanych w Europie, a szczególnie w Polsce. Swoje produkty wypełniają nim wiodący producenci europejscy i ze Stanów Zjednoczonych.

Patrz na krój

Wybierając sweterek, spójrz też na jego krój. Wydłużony tył będzie osłaniał nerki, całość nie może się podnosić w trakcie unoszenia rąk i powinna lekko przylegać do ciała, żeby zapewnić komfort termiczny.

Ważny jest poza tym układ kieszeni. W modelach przeznaczonych w góry zazwyczaj są one umieszczone wyżej, by nie zasłaniał ich pas biodrowy plecaka. W modelach miejskich ulokowane są niżej – idealnie, by ogrzać w nich dłonie. Na wagę złota jest dobry kaptur. W niektórych modelach da się go regulować, co pozwala np. zmieścić kask wspinaczkowy. Coraz częściej sweterek pakuje się do jednej z kieszeni zamiast do oddzielnego woreczka.

Tajemniczy CUIN

Warto również wiedzieć, czym jest CUIN. To skrót od cubic inch, czyli cal sześcienny na jedną uncję (często podaje się też skrót cui). Takim parametrem określa się sprężystość puchu. Im jest wyższy, tym większą przestrzeń wypełni puch przy identycznej wadze próbki obciążonej w taki sam sposób. Słowem – puch 850 lub 900 jest bardziej sprężysty od 750, a więc lepszy i „cieplejszy”.

Ideał?

Czy swetry puchowe mają jakieś wady? Niestety tak. Nie nadają się do noszenia pod ciężkim plecakiem ani do używania w warunkach wilgotnych. Ale od kilku lat na rynku dostępne są modele ze specjalnie impregnowanym puchem hydrofobowym, który wykazuje mniejszą podatność na zbrylanie się po zawilgoceniu.

Po prostu wystój się w piórka!

Reklama

Tekst: Mateusz Waligóra

Reklama
Reklama
Reklama