Reklama

1. Talerz liściasty

Indyjskie zaślubiny to prawdziwa uczta dla zmysłu smaku. Wszystkie smakołyki serwowane są tradycyjnie na liściach bananowca, które według wierzeń hinduistycznych zapewniają młodej parze pomyślność. Kelnerzy zwinnie podmieniają te nietypowe talerze, nawet gdy na weselu jest tysiąc gości. A ci jedzą do momentu, kiedy złożą liść na pół. To znak dla kelnera, że uczta zakończona. W wersji nowoczesnej roślinne naczynia mogą również przybrać kształt miseczki – trzymającej fason dzięki spinaczom biurowym.

Reklama

JAK UŻYWAĆ: Z LIŚCIA BANANOWCA JE SIĘ TAK SAMO JAK Z PAPIEROWEGO TALERZA.

2. Widelec czy łyżka?

Stajesz w obliczu tego dylematu? Jest proste rozwiązanie - wzbogać wyposażenie kuchni o łyżkowidelec – spork (skrzyżowanie słów spoon, czyli łyżka, i fork – widelec). Mimo że urządzenie zostało opatentowane dopiero w 1996 r. przez Kanadyjczyków Huberta Gagnona i Aldo Balattiego, jego prawdziwy wynalazca nie jest znany. Z pewnością jednak miał duszę podróżnika!

JAK UŻYWAĆ: WYBÓR OPCJI WIĄŻE SIĘ Z OBRÓCENIEM SZTUĆCA O 180 STOPNI. MOŻNA TEŻ KROIĆ DANIE BOCZNYMI

3. Tykwa, która łączy

Yerba mate to tradycyjny napój Indian Guarani – miał dodawać mocy indiańskim wojownikom. Jednak jego szczególne właściwości ujawniają się dopiero w trakcie specjalnego rytuału zaparzania. Kluczową rolę odgrywa tu guampa, czyli pojemniczek wykonany z owoców tykwy słynących ze swych leczniczych właściwości, oraz bombilla – metalowa lub srebrna rurka, przez którą należy wciągać napój. Podobnie jak w przypadku fajki pokoju, naczynie z yerba mate powinno przechodzić z ust do ust. Ciekawe, co na to lokalny sanepid.

JAK UŻYWAĆ: YERBA MATE TO NAPÓJ MOCNY, DLATEGO NALEŻY GO PIĆ PRZEZ METALOWĄ RURKĘ MAŁYMI ŁYKAMI.

4. Kobiece oblicze noża

Innuickie kobiety nie muszą czekać na męża, żeby zabrać się do konkretnej roboty. Mają bowiem nóż ulu (dosłownie: kobiecy nóż). Składa się z półkolistego ostrza i trzonka. Używają go głównie mieszkanki Arktyki. Jest wielofunkcyjny – służy m.in. do oporządzania skór, cięcia mięsa, filetowania ryb, jedzenia i szycia. A jeśli zajdzie taka potrzeba, to i do obrony!

JAK UŻYWAĆ: WAŻNE, BY NIE ODRYWAĆ OSTRZA OD DESKI, TYLKO KROIĆ WAHADŁOWYM RUCHEM.

5. Skórzane naczynie

Pojawia się już w Odysei Homera, Biblii oraz Don Kichocie z La Manchy. Bukłak – najczęściej wykonany z elastycznej koziej skóry, która nie zmienia swoich właściwości pod wpływem wilgoci. Ma zwykle kształt worka i znakomicie sprawdza się przy transportowaniu wody, mleka czy wina w ekstremalnych warunkach. A więc na zdrowie!

JAK UŻYWAĆ: TRZEBA BYĆ PRZYGOTOWANYM NA LEKKI POSMAK SKÓRY.

6. Ręka rękę myje

Przed każdym posiłkiem Żydzi muszą dokonać tradycyjnego obmycia rąk dzbanem netilat yadayim. Ich ręka nie może przy tym dotknąć niczego, co uważane jest w ich religii za nieczyste, także drugiej dłoni przed oblucją. Dlatego naczynie musi mieć dwa odrębne ucha. Ceremoniał wygląda następująco: jedna ręka jest obmywana i łapie wolne (czyste) ucho. Dopiero wtedy można obmyć tę drugą (nie dotykając nieczystego uchwytu). Dzięki temu brudna i czysta dłoń nie mają ze sobą kontaktu.

JAK UŻYWAĆ: PO OBMYCIU PRAWEJ RĘKI ZŁAPAĆ WOLNE UCHO I JUŻ NICZEGO NIĄ NIE DOTYKAĆ. AŻ DO CZASU UCZTY PRZY STOLE.

7. Marchew to zabójstwo

Wyznawcy dżinizmu słyną ze skrajnej ascezy. Chodzący nago lub odziani w białe szaty mnisi zamiast naczyń używają wyłącznie własnych złączonych dłoni. Przy tym są frutarianami, co oznacza, że jedzą tylko te rośliny, których śmierci nie spowodują – np. owoce, które spadły z drzewa. Jabłko można więc spożyć, ale marchwi już nie. Jak ognia unika się też przypadkowego zjedzenia owada, trzeba więc nosić specjalne maseczki, dzięki którym żaden żywy organizm nie dostanie się do ust.

JAK UŻYWAĆ: MASECZKĘ NALEŻY NOSIĆ CAŁY DZIEŃ, AŻ DO ZACHODU SŁOŃCA.

8. Chlebobranie w Afryce

W Etiopii i Erytrei posiłek nie jest kompletny bez chleba injera. To jedzony z pikantnym sosem mniej lub bardziej kwaskowaty placek zrobiony z mąki zboża zwanego tef. Placki przenosi się w specjalnych koszach plecionych z traw, a spożywa na stolikach z glinianym blatem. Do jedzenia używa się zresztą samej injery, która z powodzeniem zastępuje nóż i widelec.

JAK UŻYWAĆ: ODERWAĆ KAWAŁEK PLACKA I ZŁAPAĆ NIM POŻĄDANY DODATEK, NP. WARZYWO CZY MIĘSO.

9. Mongolskie 3 w 1

Stepowy odpowiednik harcerskiego niezbędnika. „Nóż-pałeczki-wykałaczka” w jednym zestawie, który mongolscy nomadowie mają zawsze przy sobie. Ponieważ ich tradycyjny strój dal pozbawiony jest kieszeni, sztućce są przytwierdzone do paska. Srebrna końcówka przytrzymująca zestaw sprawia, że wszystkie elementy są bardzo stabilne, nawet gdy ich właściciel galopuje.

JAK UŻYWAĆ: NÓŻ DO GOTOWANEGO MIĘSA BARANIEGO, A PAŁECZKI DO RYŻU I KULEK Z SUSZONYCH KOŻUCHÓW MLEKA.

10. Stelaż na piwo

Statystyczny Belg wypija średnio 100 l piwa rocznie – a ma do wyboru około 400 gatunków produkowanych przez tamtejsze browary. Szczególnie ciekawy jest sposób serwowania owocowego piwa Kwak – specjalna szklanka umieszczana jest na drewnianym stelażu. Według Belgów tradycja pochodzi z czasów napoleońskich. Chodziło w niej o ułatwienie życia (i picia) woźnicom, którzy mogli zawiesić szklankę na wozie. Dziś wielu przekonuje, że dzięki oryginalnej konstrukcji nie ogrzewa się napoju rękami. Jest więc jeszcze smaczniejszy.

Reklama

JAK UŻYWAĆ: TRZEBA UWAŻAĆ, BY CZĘŚĆ SZKLANĄ STABILNIE UMIESZCZAĆ W DREWNIANYM STOJAKU.

Reklama
Reklama
Reklama