Kopenhaga - informacje praktyczne
Niezbędne informacje dla planujących podróż po stolicy Danii.
Opublikowano: 30.06.2009, 05:51
Reklama
- Kopenhaga leży na wschodnim wybrzeżu wyspy Zelandia i częściowo Amager. Od 2000 r. jest połączona mostem nad Sundem ze szwedzkim Malmö.
- Liczba mieszkańców: 1,2 mln.
- Powierzchnia: 88,25 km2.
- Waluta: korona duńska (DKK) 1 DKK = 0,59 zł
Reklama
- Kopenhagę najlepiej zwiedzać od maja do września oraz w grudniu. Wiosną parki i ogrody miejskie toną w morzu kolorowych kwiatów. Latem temperatury nie przekraczają 30°C, dzięki czemu spacery nie są uciążliwe. Natomiast w grudniu świątecznym festynom i zabawom nie ma końca.
- Autobusem m.in. z Krakowa, Warszawy, Olsztyna, Białegostoku, Gdańska; bilet w obie strony od 540 zł. Podróż trwa ok. 19 godzin, www.flysas.com. LOT – z Warszawy; bilet w obie strony od 730 zł; www.norwegian.no. Między lotniskiem Kastrup w Kopenhadze a dworcem centralnym co pół godziny kursują pociągi. Podróż do centrum miasta trwa 12 minut. Cena biletu: 25 DKK.
- „Weekend w Kopenhadze”, w programie 2-dniowej wycieczki m.in.: Stroget, ratusz, pomnik Małej Syrenki, za dodatkową opłatą wycieczka do Malmö i Legolandu; cena – 1 590 zł; www.regent.pl
- „Kopenhaga – promem do stolicy wikingów”. Stolicę Danii zwiedza się autokarem. W programie 3-dniowej wycieczki m.in.: stare miasto, port, pałace Amalienborg oraz Helsingör; cena – od 599 zł;
- „Sztokholm–Oslo–Kopenhaga” W programie 6-dniowej wycieczki m.in.: Muzeum Vasa w Sztokholmie (prezentujące słynny okręt Vasa), Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo oraz Kopenhaga: Muzeum Narodowe, Kongres Nytorv, Teatr Narodowy, Nyhavn. Cena – od 1 814 zł;
- Dobrym rozwiązaniem dla turystów pragnących zwiedzać Kopenhagę i Danię na własną rękę jest wynajęcie domu wakacyjnego.
- Po mieście najlepiej jeździć rowerem. Jednoślad można wypożyczyć w biurze informacji turystycznej (Radhusstrade 13 w pobliżu ratusza, przy Bernstorffgade 1 naprzeciw dworca głównego), niemal w każdym schronisku młodzieżowym, a także na niektórych dworcach kolejowych, np. na stacji Kobenhavn H. Wypożyczenie roweru na dzień kosztuje 40–50 DKK na tydzień – 300 DKK, kaucja 200 DKK. Najrozsądniej jest skorzystać z miejskiego programu „darmowych rowerów” i wypożyczyć pojazd w jednym ze 125 punktów rozmieszczonych w mieście (także na stacjach kolejki „S”). Płaci się jedyne 20 DKK kaucji zwrotnej. Więcej informacji na: www.s-tog.dk.
- Autobusy są szybkim i sprawdzonym środkiem lokomocji. Żółty afisz na słupach – to oznaczenie przystanków (główny znajduje się w sąsiedztwie ratusza). Bilety można kupić: u kierowcy, w kasach, w automatach.
- Kopenhaga jest podzielona na strefy. Ceny biletów zależą od liczby stref, które chcemy przejechać wybranymi środkami transportu, np. autobus, kolejka „S”. Im stref jest więcej, tym dłużej bilety zachowują ważność. Najtańszy kosztuje 21 DKK.
- Karta miejska: 24-godzinna kosztuje 199 DKK, 72-godzinna – 429 DKK.
- Zniżki: dwoje dzieci do 10 lat korzysta z karty dorosłego za darmo. Dzieci w wieku 10–15 lat płacą za kartę 129 DKK (24-godzinną) i 249 DKK (72-godzinną). Karta miejska pozwala za darmo lub z dużą zniżką korzystać z ponad 60 atrakcji kulturalnych i turystycznych. Uprawnia też do bezpłatnych przejazdów autobusami, metrem i koleją miejską oraz zniżek przy wynajmowaniu samochodów i zakupie biletów na rejsy statkami.
- Hotel Ansgar***, Colbjoernsensgade 29, położony w centrum niedaleko dworca. Pokoje: od 630 DKK.
- Radisson SAS Royal Hotel ***** Hammerichsgade 1, Budynek hotelu wraz z wyposażeniem pokoi i restauracji zostały zaprojektowane przez najwybitniejszego duńskiego designera Arnego Jacobsena. Pokoje: od 1 295 DKK.
- Nocleg w schronisku młodzieżowym kosztuje 150–500 DKK (pokój dla 1–4 osób). Polecane schroniska: Copenhagen City (H.C. Andersens Boulevard 50), Copenhagen Amager (Vejlandsallé 200). Więcej przydatnych adresów na: www.danhostel.dk.
- W dobrej restauracji obiad dla jednej osoby kosztuje 175–350 DKK. Za butelkę wina zapłacimy co najmniej 110 DKK.
- Znacznie tańsze posiłki (29– –120 DKK) oferują restauracje etniczne, np. tajska Thaiaway, Nansensgade 48.
- Kanpaki smorrebrod – typowo duński specjał można zamówić w fast foodzie (15 DKK) i restauracji (45 DKK). Warto odwiedzić restaurację Idy Davidsen, Store Kongensgade 7, serwującą ok. 300 rodzajów smorrebrod. Z kolei specjalnością Slotskelderen hos Gitte Kik, Fortunstraede 4, jest kanapka ze stekiem i musztardą oraz sałatką ziemniaczaną.
- Na małą czarną najlepiej wybrać się do ekskluzywnej Estate Coffee na Gl. Kongevej (właściciele kupują kawę bezpośrednio od plantatorów). Kafejka oferuje duży wybór kaw i herbat parzonych przez zawodowych baristów. Specjalnością firmy jest The Little Espressionist – mrożona kawa espresso z jaśminem i syropem klonowym.
Bilety do muzeów i zabytków są drogie, lecz warte swej ceny.
- Ogrody Tivoli – bilet wstępu normalny/ulgowy: 80/35 DKK.
- Zegar Świata Jensa Olsena na ratuszu – wejście na wieżę: 10 DKK.
- Kompleks pałacowy Rosenborg Slot – 45 DKK.
- Centrum Wystawowe Carsberga – wstęp: 49 DKK.
- Ruiny zamku Absalona pod Christiansborgiem – 40 DKK.
- Muzeum Teatralne – 20 DKK.
- Wieża Vor Frelsers Kirke – wstęp: 20 DKK.
- Danish Design Center – wstęp: 50 DKK.
- NY Carlsberg Glyptotek – wstęp: 60 DKK.
- Muzeum Klasy Robotniczej – wstęp: 25 DKK.
- Muzeum Erotyki – 60 DKK.
- Królewska Kopenhaska Manufaktura Porcelany – 25 DKK.
- Dumą Duńczyków jest nowoczesne wzornictwo (sklep firmy Royal Scandinavia przy placu Amagertorv) oraz produkty ze szkła i porcelany (sklep Royal Copenhagen Flagship Store, przy Amagertorv 6). Popularnym upominkiem z Kopenhagi są też anyżkowe żelki Haribo.
- Naulicy Stroget, głównym deptaku Starego Miasta, znajdują się eleganckie sklepy, m.in.: In Wear/Martinique, Carli Gry, Gucci, Kenzo i Versace.
- www.visitdenmark.com
- www.kopenhaga.com.pl
Reklama
- Przewodniki: Antoria Cunningham – Kopenhaga (seria Top 10), wyd. Wiedza i Życie; Soldan Hermann – Metropolie świata: Kopenhaga, wyd. Bellona.
- Książki: Hans Christian Andersen, Soren Kirkegaard, Karen Blixen i Peter Seeberg to jedni z najlepszych duńskich pisarzy.
- Filmy: Idioci w reż. Larsa von Triera, Włoski dla początkujących w reż. Lone Scherfiga i Biały labirynt w reż. Bille’a Augusta.
Reklama
Reklama
Reklama