Jak dotrzymać postanowień noworocznych? "Nie wracaj do dawnych porażek". 10 naukowych tipów
Właśnie trwa czas składania obietnic i opracowywania śmiałych planów. Rzucenie palenia, treningi fizyczne, napisanie pracy, dieta... większość z nich upadnie jeszcze przed pierwszym marca.
Jest jednak nadzieja, w nauce rzecz jasna. Brytyjski psycholog Richard Weisman przeprowadził szereg badań dotyczących siły woli. W 2007 roku prześledził losy noworocznych postanowień trzech tysięcy osób. Zaledwie 12% z nich zrealizowało swoje plany.
Naukowiec postanowił sprawdzić co decyduje o sukcesie tej niewielkiej grupy i na bazie ich doświadczenia stworzyć listę podpowiedzi dla pozostałych, którzy za rok wylądują z identyczną listą co 365 dni wcześniej i poczuciem porażki.
Na samym początku warto wyjaśnić sobie jedną ważną rzecz: nie polegajcie na własnej sile woli. To droga donikąd. Co zatem trzeba robić? Weisman wyjaśnił to na swoim blogu w 2013 roku przekonując, że nasze cele powinny być mniejsze i możliwe do osiągnięcia. Równie ważne jest dokumentowanie sukcesów, mówienie innym o zamiarach i wreszcie na sam koniec – koniec z gnębieniem się w przypadku porażki. Samobiczowanie nie rozwiąże niczego.
Oto lista wszystkich porad Richarda Weismana:
1. Jeśli to możliwe – miej tylko JEDNO postanowienie noworoczne. Zmiana wielu rzeczy naraz to naprawdę trudne wyzwanie, po co komplikować coś, co i tak nie jest łatwe.
2. Pomyśl o swoim postanowieniu wcześniej. Przemyśl je bardzo dokładnie i poświęć mu trochę czasu.
3. Nie wracaj do porażek minionych lat. Skoncentruj się na nadchodzącym roku i możliwościach, które masz przed sobą.
4. Skup się na tym czego naprawdę chcesz. Zastanów się, czy przypadkiem twój cel nie jest podyktowany modą czy społeczną presją. To ma być TWÓJ cel, a nie coś narzuconego.
5. Podziel swoje postanowienie na kilka mniejszych, konkretnych kroków i nadaj im terminy. Powinny one być konkretne, tak by wypełniając je jeden po drugim zbliżać się do celu.
6. Wyjdź do ludzi. Pochwal się swoimi planami znajomym i krewnym. Część z nich z pewnością będzie cię wspierać, zmotywuje, przypomni jeśli będzie to konieczne. Dodatkowo zmobilizuje cię to, że nie będziesz chciał przed nimi źle wypaść.
7. Stwórz listę, na której będziesz odhaczał kolejne kroki na drodze do swojego celu. Z czasem będziesz mógł motywować się tym, co już osiągnąłeś.
8. Za każdym razem gdy uda ci się przejść jeden z kroków na drodze do celu przyznawaj sobie małe nagrody. Jakaś przyjemność, coś smacznego, chwila relaksu – to także doskonałe motywatory.
9. Dokumentuj swój postęp. Wykresy, podsumowania, raporty, grafy – wiemy, że brzmi to strasznie korporacyjnie, ale pomaga widzieć postęp i reagować na ewentualne zaniedbania czy spowolnienia.
10. Nie zadręczaj się i nie rezygnuj, gdy zboczysz z obranej drogi w stronę starych nawyków. To nigdy nie jest łatwe i każdemu zdarzają się potknięcia, niech nie będzie to powód by uznać własną porażkę. Skup się na celu i spróbuj jeszcze raz.
Powodzenia w 2019 roku! Tym razem ci się uda!
Źródło: Science Alert