Finlandia - informacje praktyczne
Zapraszamy do Finlandii, krainy spokoju.
Opublikowano: 13.05.2010, 08:32
Reklama
- Powierzchnia: 338 tys. km2, z czego 1/10 to wody wewnętrzne (kraj ma ponad 60 tys. jezior).
- Liczba ludności: ok. 5 mln (na 1 km2 przypada 15 osób, co jest jednym z najniższych wskaźników w Europie).
- Języki urzędowe: fiński oraz szwedzki, ale praktycznie z każdym Finem można porozumieć się po angielsku.
- Waluta: euro.
Reklama
- Sezon wakacyjny – z powodu surowości klimatu – jest w Finlandii krótki, zaczyna się w połowie czerwca i kończy 15 sierpnia. W tym okresie Finowie, i tak aktywni fizycznie przez cały rok, gremialnie wylegają na świeże powietrze. Odbywa się wówczas mnóstwo plenerowych koncertów, pokazów, festynów itp.
- Wczesna jesień też jest piękna – zwłaszcza dla turystów lubiących ciszę i spokój.
- Najprostszą opcją dotarcia do Turku jest lot z Gdańska liniami Wizz-air. Ceny już od 79 zł. www.wizz-air.com
- Rejs promem jest atrakcyjny sam w sobie. Jedyne bezpośrednie połączenie z Finlandią, na trasie Gdańsk–Helsinki,oferuje Finnlines. Rejs trwa 20 godzin, od 138 zł za łóżko w kabinie trzyosobowej. www.finnlines.com
- Można też objechać wschodni Bałtyk samochodem, albo też dojechać do Tallina i stamtąd popłynąć promem.
- Bilet na pociąg z Helsinek do Turku (ok. 200 km) kosztuje 25 euro – niewiele jak na warunki skandynawskie, stąd jest to godna rozważenia opcja poruszania się po Finlandii.
- Dobrze rozwinięta na południu jest też sieć połączeń autobusowych – ich ceny zależą od długości trasy i przewoźnika.
- Wypożyczenie samochodu nie jest tanie – od 130 euro za dzień w firmie Hertz. Ceny benzyny są porównywalne z naszymi.
- Turku Hostel przy Linnankatu 39, doskonale usytuowany – w centrum, nad rzeką; łóżko od 18 euro, dwójka od 45 euro. (www.hostelbookers.com)
- Scandic Hotel Julia, Eerikinatu 4, ceny od 70 euro. www.scandichotel.com
- Podstawą tutejszej niezbyt wyrafinowanej kuchni są przede wszystkim rozmaite ryby i owoce morza. W restauracji z fińską kuchnią warto też spróbować dań z dziczyzny – renifera, łososia czy... niedźwiedzia.
- Zakupy spożywcze dobrze jest robić na targach i w halach targowych, gdzie jest względnie tanio, spory wybór, w tym lokalne specjały, np. w Turku popularna Turun Kauppahalli znajduje się przy ul. Eerikinatu 16. Tu można kupić np. tradycyjny „chleb z dziurą” czy kalakakku – chleb rybny.
- Zwiedzanie miasta dobrze jest zacząć od biura informacji turystycznej Turku Touring (www.turkutouring.fi), przy ul. Aurakatu 4, gdzie można dostać bezpłatne broszury informacyjne, mapy i foldery, zaopatrzyć się w Turku-Card uprawniającą do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską i wstępu do większości muzeów, a w sezonie letnim – także wynająć rower.
- Najtańsza opcja noclegowa na lato – w Finlandii w zasadzie można rozbić namiot na dziko, jeśli jest to z dala od zabudowań (inaczej potrzebna będzie zgoda właściciela terenu). No i zawsze trzeba bezwzględnie troszczyć się o środowisko naturalne.
- Dokument uprawniający do łowienia ryb (a tych w wodach nie brak) można uzyskać w lokalnym biurze informacji turystycznej.
Zobacz także przewodnik po Finlandii
- Ambasada RP w Helsinkach: Armas Lindgrenin tie 21, 00570 Helsinki, tel.: (+358 9) 618 280 faks: (+358 9) 684 74 77 amb.poland@helsinki.inet.fi
Jeśli chciałabyś odwiedzić ten kraj, zapraszamy do systemu rezerwacji na NG
Nasza społeczność też tam była. Zapraszamy do obejrzenia galerii:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama