Dalekie podróże cię przerażają? Oto 7 rad jak rozpocząć przygotowania
Często przed wylotem w nieznane regiony pojawiają się w naszej głowie wątpliwości: jak zaplanować wyjazd, gdzie pojechać, co zabrać? Mamy na to kilka rozsądnych rozwiązań.
Zimą chętnie porzucamy wspaniałą, starą Europę i planujemy dalsze podróże. Dokąd? Drogi są dwie: albo tam, gdzie marzyliśmy, albo tam, gdzie nigdy nie byliśmy, a akurat trwa promocja. W ten sposób wiele osób zaczyna swoje pierwsze dalekie wyprawy. Kupujemy bilet, a potem zaczynamy się zastanawiać: co właściwie warto zobaczyć w danym miejscu i co jest celem naszej podróży? Oto kilka podpowiedzi dotyczących tego, jak przygotować się do pierwszej wyprawy w nieznane.
1. Przewodnik
Nie od dziś wiadomo, że w dzisiejszych czasach większość informacji wyszukuje się w internecie i że można tam znaleźć niemal wszystko. Jednak najlepiej zacząć tradycyjnie - od zakupu przewodnika. Daje to możliwość znalezienia wszystkich potrzebnych i podstawowych informacji w jednym miejscu. Kiedy zna się podstawy i ma się wyobrażenie o odległościach w danym kraju czy o szybkości poruszania się poszczególnymi środkami transportu, można zacząć dokładne planowanie i szukanie bardziej szczegółowych informacji. Tu bardzo przydatne są blogi. Pisane są one przez osoby, które były w danym miejscu, zobaczyły i doświadczyły wszystkiego na sobie. Chętnie dzielą się swoją wiedzą, odpowiadają na pytania i podpowiadają jak zorganizować wyjazd.
2. Planowanie
Już na początku należy realnie podejść do planu wyprawy – uwzględnić swoje możliwości fizyczne i ograniczenia (związane m.in. z jetlagiem) oraz możliwości komunikacyjne na miejscu. Niestety jadąc do kraju, który jest ogromny (Australia, Brazylia czy Argentyna) lub słabo skomunikowany (np. Birma czy Laos), nie można oczekiwać, że zobaczy się wszystko. Nazbyt ambitne plany mogą zakończyć się nerwami podczas podróży. Dlatego należy podejść do tego spokojnie! Wakacje mają być dla nas przyjemne, nie trzeba zobaczyć wszystkiego, jeśli ma się to odbyć kosztem naszego spokoju. Wybierając się w samodzielnie zorganizowaną podróż można zobaczyć wyjątkowe miejsca, do których nie weźmie nas pilot podczas grupowej wycieczki. Małe miasteczka i wioski są pomijane w wyjazdach zorganizowanych, w związku z tym są rzadko odwiedzane przez turystów, a pokazują najprawdziwsze oblicze kraju. W takich miejscach nie ma iluzji, którą tak często można napotkać w regionach przystosowanych do turystów. Dlatego planowani jest ważne, ale należy robić to z rozwagą i bez założenia, że wszystko należy zobaczyć i poznać od razu. Tu po raz kolejny warto skorzystać z rad tych, którzy byli w miejscu, do którego się wybieramy (m.in. blogerów, członków forów podróżniczych). Na tym etapie internet jest bardzo pomocny. Planując wyjazd należy pamiętać, by czytać dokładnie wszystkie warunki rezerwacji – co jest wliczone w cenę, jakich dodatkowych opłat można się spodziewać i do kiedy można zrezygnować z rezerwacji. Pozwala to uniknąć niechcianych sytuaucji jak np. planowany road trip przez USA, podczas którego wynajmujemy samochód, płacimy, a przy zwrocie kilka mil dalej – bo taką mamy możliwość – trzeba zapłacić kilka razy więcej, bo tak wynika z warunków w przypadku zwrotu auta w innym mieście. Nie dajcie się zmylić konkurencyjnym cenom! Często wynikają z tego, co dokładnie znajduje się w pakiecie danej usługi.
3. Rezerwacje i wizy
Zorientujcie się, czy kraj lub kraje, które planujecie odwiedzić wymagają wiz od Polaków. Zdarza się, że wizy turystyczne szybko wyrabia się na granicy, jednak wówczas kosztują one więcej niż przy zakupie w Polsce. Przy ustalaniu planu pierwszej podróży dobrze jest zarezerwować sobie noclegi. Dokonując rezerwacji przez internet należy dokładnie czytać warunki, zwrócić uwagę na to, że większość rezerwacji z kilkudniowym wyprzedzeniem można anulować bez dodatkowych kosztów. Oczywiście można bardziej żywiołowo rezerwować na miejscu, jednak powstaje pytanie, czy to nie strata cennego czasu? Rezerwacje internetowe to szansa na porównanie ofert, sprawdzenie lokalizacji i dostosowanie jej do swoich potrzeb. Ważne jest też to, że w małych miejscowościach często jest jeden hotel albo pensjonat i jadąc w sezonie mogą być problemy z miejscami w nim, bądź zostaną tylko dużo droższe pokoje. Rezerwując z wyprzedzeniem zabezpieczamy się przed niechcianymi nerwami na miejscu.
4. Zdrowie
Jest najważniejsze! Dlatego przed wyprawą należy sprawdzić jakie szczepienia są obowiązkowe, a jakie zalecane w rejonie, do którego się wybieramy. Poziom higieny w niektórych krajach nie jest wysoki, dlatego myślenie, że „może się uda” nie jest rozsądne, a infekcje układu pokarmowego – takie jak dur brzuszny, cholera czy żółtaczka, są bardzo popularne. Dodatkowo, należy pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Gdy jesteśmy daleko dobrze mieć świadomość, że w sytuacji, gdy coś się wydarzy, jest asysta ze strony konsultantów firmy ubezpieczeniowej. Należy pamiętać, że lepiej zastosować więcej środków ostrożności niż mniej.
5. Ekwipunek
Wasz bagaż jest uzależniony od tego, dokąd lecicie i jakie plany macie na miejscu. To dość oczywiste. Jeżeli ktoś planuje zwiedzanie i przemieszczanie się, to plecak jest obowiązkowy i tu należy pamiętać, że ten sam plecak zakładany na plecy w domu, a po kilku dniach w drodze, chociaż jest w nim ten sam ekwipunek, wagę ma zupełnie różną. Zmęczenie i z reguły brak przyzwyczajenia do noszenia czegoś na plecach powodują zupełnie niepotrzebny dyskomfort. Dlatego w tym wypadku – im mniej tym lepiej.
6. Pamiątki
Będąc w egzotycznym kraju chcemy przywieźć do domu egzotyczne pamiątki. Bądźmy jednak ostrożni! Konwencja Waszyngtońska walczy z handlem dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. I wcale nie trzeba przewozić w bagażu żywego zwierzaka czy nasion. Wystarczy kupić lokalnie wyrabianą biżuterię, rzeźbione figurki czy pasek, by mieć na granicy problemy. Wszystko zależy od tego, z czego zostały one wykonane. Dlatego warto mieć certyfikat pochodzenia przewożonych pamiątek.
7. Niespodziewane sytuacje
Będąc w podróży nie sposób zaplanować wszystkiego. Można się jednak zabezpieczyć na wypadek sytuacji najbardziej kłopotliwych. Wybierając się w długą podróż z przesiadkami, na wszelki wypadek zostawcie sobie mały bagaż podręczny z podstawowymi kosmetykami i bielizną – gdyby wasz plecak nie doleciał na miejsce razem z wami będziecie się mniej denerwować. Zróbcie skany wiz i paszportów i wszystkich innych dokumentów podróżnych, tak byście mieli do nich dostęp, jeżeli cokolwiek się wydarzy i stracicie je w drodze. Nie należy też trzymać w jednym miejscu wszystkich pieniędzy czy kart bankomatowych. Najlepiej też nie mieć na koncie dużych sum pieniędzy. Lepiej systematycznie przelewać sobie na nie środki z innego konta. Trzeba być przygotowanym też na to, że w drodze mogą się wydarzyć niespodziewane sytuacji. Dlatego należy mieć elastyczne plany, które można dowolnie zmienić w razie niechcianych niespodzianek.