Chiny trasa północna - Informacje praktyczne
Krótki przewodnik dla planujących podróż po północy Chin.
Opublikowano: 24.11.2009, 14:48
Reklama
- Pow.: 9 596 960 km2, Chiny są czwartym według rozmiarów państwem na świecie.
- Liczba ludności: 1,330 mld, to najludniejszy kraj na świecie.
- Języki: mandaryński (wystandaryzowany) i wiele dialektów,
- Religie: większość Chińczyków deklaruje ateizm, 15–20 proc. społeczeństwa to taoiści, 6 proc. buddyści.
- Waluta: yuan, 1 CNY= 0,45 zł
Reklama
- Na wybrzeże najlepiej wybrać się jesienią lub wczesną wiosną, w porze suchej, gdy temperatury są umiarkowane. W wysokie góry dobrze jest jechać latem.
- Latem plany podróży mogą pokrzyżować tajfuny, które szaleją nad południowym wybrzeżem.
- Obywatele polscy udający się do Chin muszą mieć ważną wizę pobytową lub tranzytową. Koszt wizy: 220 zł. Od turystów indywidualnych chińskie urzędy konsularne mogą wymagać okazania biletu powrotnego.
- Za pobyt na terytorium ChRL bez ważnej wizy grozi grzywna do tysiąca dol. oraz opłata karna 60 USD za dzień nielegalnego pobytu.
- Paszport powinien być ważny co najmniej pół roku po wygaśnięciu terminu ważności chińskiej wizy.
- Nie ma obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy przeznaczonych na dzień pobytu.
- Samolotem: Rezerwowany z trzymiesięcznym wyprzedzeniem przelot liniami KLM z Warszawy do Pekinu przez Amsterdam kosztuje ok. 2 400 zł.
- Pociągiem: Można skorzystać z połączenia koleją transmongolską albo transmandżurską. Trasę Moskwa–Pekin pokonuje się w pięć dni. Najtańszy bilet kosztuje poniżej tysiąca złotych.
- Autobusem: Między wszystkimi większymi miastami kursują autobusy państwowe gonggong qiche (najtańsze i najmniej komfortowe) oraz prywatne autokary i mikrobusy xiaoba. Mikrobusy jeżdżące na trasach lokalnych zwykle nie mają ustalonych godzin odjazdu i kierowcy czekają na komplet pasażerów.
- Pociągiem: To najprostszy i najwygodniejszy środek komunikacji w Chinach, jednak zdarzają się trudności z kupnem biletów i można na dworcu utknąć na kilka dni.
- W każdym mieście są hostele i hotele. Najniższe ceny od 5–10 USD za noc.
- W Chinach istnieje obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców. Pobyt prywatny wymaga rejestracji na najbliższym posterunku policji w ciągu 24 godzin od chwili przekroczenia granicy. Rejestracji osób zamieszkujących w hotelach dokonuje tamtejsza administracja.
- Zwiedzanie Wielkiego Muru: Mniej skomercjalizowana niż opisany w tekście Badalin jest piękna górska miejscowość Mutanue. W mieście znajduje się stacja kolei transsyberyjskiej.
- Warto pojechać do mało znanego turystom Simantai przy Wielkim Murze. Do starożytnej budowli prowadzi z niego strome podejście, bardzo atrakcyjne ze względu na krajobrazy. Stamtąd można się wybrać na trekking do miejsowości Jinshanling.
- Na bazarach, w sklepach i hostelach przyjęte jest targowanie się. Cena początkowa zawsze jest bardzo wygórowana.
- Listy z Chin docierają do Europy w ponad tydzień.
- Brak znajomości języka innego niż ojczysty jest w tym kraju powszechny. Rachunki, szyldy, rozkłady jazdy i wszystkie potrzebne informacje zwykle napisane są wyłącznie w sanskrycie.
- Warto zabrać adapter do gniazdek elektrycznych.
- Przed przekroczeniem granicy należy wypełnić deklarację zdrowotną. Do kraju nie wpuszcza się m.in. nosicieli wirusa HIV oraz osób z chorobami wenerycznymi. Podróżnym na granicy mierzy się skanerami temperaturę ciała.
- Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce pokarmowej typu A i B, tężcowi i błonicy oraz durowi brzusznemu; www.szczepienia.pl
- Na terenie Chin istnieje niskie ryzyko zarażenia malarią.
- W regionach wysokogórskich wodę trzeba uzdatniać przed spożyciem.
- W Chinach mogą być kłopoty ze zdobyciem nawet popularnych europejskich leków, dlatego warto zabrać je ze sobą.
- Ambasada RP w Pekinie 1, Ritan Rd. (stacja metra Jianguomen) tel. 00 86 10 65321235 polska@public2.bta.net.cn
- Ambasada ChRL w Polsce ul. Bonifraterska 1, Warszawa tel. 00 48 22 8313836 faks 00 48 22 6354211 www.chinaembassy.org.pl Ambasada jest czynna pon.–pt. w godz. 8.30–12.00; 13.30–17.00
Reklama
- Witold Rodziński, Historia Chin, Ossolineum, 1974.
Reklama
Reklama
Reklama