Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Justyna Kowalczyk-Tekieli w podcaście „National Geographic Polska”
  2. Podcast „National Geographic Polska”

Justyna Kowalczyk-Tekieli to jedna z najbardziej utytułowanych narciarek w historii, która przez lata dostarczała polskim kibicom wiele powodów do radości. W 2019 roku dwukrotna mistrzyni olimpijska zdecydowała się na definitywny rozbrat z zawodowym sportem, zmieniając trasy biegowe na górskie szlaki.

Każdy, kto śledzi profile Justyny Kowalczyk-Tekieli w mediach społecznościowych wie, że góry stały się dla naszej mistrzyni drugim domem. Multimedalistka igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w biegach narciarskich po zakończeniu kariery całkowicie oddała się nowej pasji, o czym świadczy imponująca lista zdobytych przez nią szczytów.

W 2018 r. utytułowana sportsmenka wspięła się na najwyższą górę Afryki, Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). Potem, u boku męża, doświadczonego himalaisty, Kacpra Tekieliego (1984–2023), zdobyła między innymi Matterhorn, Mont Blanc oraz Großglockner. Udało się jej także skompletować Wielką Koronę Tatr, czyli 14 najwyższych tatrzańskich szczytów przekraczających 8000 stóp.

Justyna Kowalczyk-Tekieli w podcaście „National Geographic Polska”

W rozmowie z National-Geographic.pl Justyna Kowalczyk-Tekieli odpowiedziała – na podstawie własnych przygód i doświadczeń – jak najlepiej przygotować się do wyjścia w góry i o czym nie można zapominać podczas zdobywania szczytów. Zdaniem 5-krotnej medalistki olimpijskiej, w górach kluczowe jest bezpieczeństwo, na które – jak sama zaznacza – składa się wiele, z pozoru drobnych, czynników. Mowa tu chociażby o odpowiednim przygotowaniu fizycznym, prawidłowej diecie, dobrym doborze sprzętu czy starannie skompletowanym ekwipunku.

MŚ Seefeld 2019, Justyna Kowalczyk-Tekieli / fot. Lars Baron/Getty Images
MŚ Seefeld 2019, Justyna Kowalczyk-Tekieli / fot. Lars Baron/Getty Images

Podczas wywiadu Justyna Kowalczyk-Tekieli wróciła również pamięcią do swojej kariery. Na pytanie o bieg, który po dziś dzień wywołuje u niej ogromne emocje, utytułowana narciarka przyznała, że po latach wciąż z wielkim sentymentem wspomina pierwszą wygraną w zawodach Pucharu Świata (27 stycznia 2007 r. w Otepää), a także triumf na igrzyskach olimpijski w Soczi, w czasie których musiała zmagać się nie tylko z rywalkami, ale też poważną kontuzją stopy.

– „Dziesiątka” w Soczi była przełamaniem wszystkich swoich barier. […] Z tego biegu jestem bardzo dumna pod każdym względem, zarówno taktycznym, jak i technicznym – podkreśla nasza rozmówczyni.

Przypomnijmy, że pochodząca z Kasiny Wielkiej zawodniczka w swoim dorobku ma pięć medali olimpijskich – dwa złote, jeden srebrny i dwa brązowe. Po raz pierwszy na podium najważniejszej sportowej imprezy czterolecia stanęła w 2006 roku w Turynie, zajmując trzecie miejsce w biegu na 30 km techniką dowolną. Podczas kolejnych ZIO, w Vancouver, wywalczyła trzy krążki, każdy z innego kruszcu – złoto na 30 km st. klas., srebro w sprincie „klasykiem” i brąz w biegu łączonym na 15 km. Cztery lata później na igrzyskach w Soczi zwyciężyła na swoim koronnym dystansie 10 km techniką klasyczną.

Justyna Kowalczyk-Tekieli jest także 8-krotną medalistką mistrzostw świata (dwa złote krążki, trzy srebrne i trzy brązowe), 4-krotną triumfatorką Tour de Ski (2010–2013) oraz 4-krotną zdobywczynią Kryształowej Kuli (w tym trzy razy z rzędu). W klasyfikacji wszech czasów pod względem liczby zwycięstw w Pucharze Świata, z 50. wygranymi, zajmuje trzecie miejsce, tuż za Norweżkami – Marit Bjoergen i Therese Johaug.

Podcast „National Geographic Polska”

Cała rozmowa z Justyną Kowalczyk-Tekieli do obejrzenia i wysłuchania na górze strony. Dodajmy, że ten, jak i inne odcinki naszych wideopodcastów, znajdziecie również na kanałach National Geographic Polska na Spotify i YouTube. Zachęcamy do subskrypcji i udostępniania przygotowanych przez nas treści.
Obserwuj National Geographic Traveler Poland na Facebooku i podziel się z nami swoją opinią. Znajdziesz nas także na Instagramie – @natgeopl.

Reklama

Źródło: National Geographic Traveler.

Reklama
Reklama
Reklama