Senność? Oto 5 naturalnych dopalaczy, które dodadzą Ci energii na cały dzień
Naturalnie, nie tylko kawa pobudza. Przyjrzeliśmy się mniej popularnym sposobom na spadek energii.
- Redakcja
1 z 7
Yerba mate
Czyli ostrokrzew paragwajski, który wielu osobom zastępuje kawę. Yerbę zaparza się jak zieloną herbatę – ale od herbaty różni ją to, że do parzenia wykorzystywane są i suszone liście, i gałązki. Zmniejsza zmęczenie, zmniejsza uczucie głodu i stres.
2 z 7
Czekolada
Królowa pobudzenia. Ostatnie badania rozgrzeszają uzależnionych od czekolady – podobno ludzie, którzy ją jedzą, są mądrzejsi. Są nawet badania, które sprawdzają korelację między Nagrodą Nobla a spożyciem czekolady – okazuje się, że Szwajcaria ma najwięcej Nobli na mieszkańca
i również spożycie czekolady jest tam największe. Dietetycy doradzają jedzenie tylko 70-procentowej, bo ma najmniej tłuszczu, jest najbardziej naturalna, po prostu najzdrowsza. Pobudza nas, bo zawiera kofeinę i cukier, który wywołuje krótkotrwałe, choć silne pobudzenie. Ale to, co nas uzależnia, to wyzwalane przez nią endorfiny – hormony szczęścia.
3 z 7
Jabłka
Idealne, kiedy potrzebujemy drobnej przekąski, która pozwoli nam nie zasnąć. Fruktoza, cukier zawarty w jabłku, rozkłada się w naszej krwi powoli – uwalniając stałą dawkę energii przez dłuższy czas. Nie będziemy mieć 15-minutowej cukrowej gorączki zakończonej cukrowym zjazdem (czyli drzemką), jak po zjedzeniu czekoladowego muffina. Jabłko pomaga nam się też nawodnić – a odwodnienie to jeden z podstawowych powodów spadku energii.
4 z 7
Ostrygi
Jeden z najpopularniejszych afrodyzjaków. A jeśli poda się je butelką dobrze schłodzonego szampana i miską błyszczących czerwonych truskawek – kojarzą się erotycznie. Naukowcy dowodzą, że to nie tylko obraz wpojony nam przez romantyczne komedie. Ostrygi zawierają aminokwasy, które podnoszą poziom hormonów seksu w ciele. Nic dziwnego, że Casanova zaczynał dzień od zjedzenia 50 ostryg na śniadanie.
5 z 7
Figi
Są nie tylko symbolem płodności (dojrzały, miękki owoc pełen pestek), ale również symbolem skromności (listek figowy). To przykład jedzenia, które stymuluje nasze wszystkie zmysły, choć niekoniecznie wpływa bezpośrednio na chemię naszego organizmu. Działają na wzrok (fioletowa skórka, rdzawo-czerwony środek), węch (bogaty, drażniący nos zapach), dotyk (aksamitny meszek) i smak (słodycz z cierpkim posmakiem).
6 z 7
Awokado
Jedzeniowy super-bohater. Walczy z rakiem, powstrzymuje choroby serca, poprawia wzrok, wzmacnia kości i dodaje energii. Witamina B, beta-karoten, magnez, witamina E, witamina K, potas, błonnik, luteina, proteiny – naukowcy prześcigają się w wymienianiu kolejnych składników pokarmowych zawartych w awokado ich działania. No i co z tego, że awokado jest odrobinę kaloryczne?
7 z 7
Przyprawy
Zawsze fascynowało mnie, ile mocy mają w sobie te drobne ziarenka. I jak wielki wpływ mają na nasze ciało. Jak tak niewielki dodatek może zmienić tak wiele? Goździki, szafran, imbir, żeń-szeń. Dodają energii, ale też stymulują libido. Chociażby takie chili – nie chodzi tylko o energetyczny czerwony kolor: przyspiesza bicie serca, uwalnia endorfiny i powoduje lekkie pocenie – sygnały identyczne z tymi, kiedy nasze ciało jest podniecone. Kiedyś przyprawy pobudzały swoją niedostępnością – wiadomo, że to, co rzadkie, rozpala zmysły.