Wieża Eiffla powinna zostać wyremontowana. Do prasy trafiły informacje o jej stanie
Wieża Eiffla przyciąga miliony turystów rocznie. Mało kto widzi, w jakim stanie jest naprawdę ta słynna budowla.
W tym artykule:
- Wieża Eiffla jest w opłakanym stanie. Wymaga remontu, a nie tylko odmalowania
- Remonty symbolu Paryża
- Do zobaczenia we Francji
Wieża Eiffla to niekwestionowany symbol Paryża i całej Francji. Wjazd na punkt widokowy lub przynajmniej piknik na Polach Marsowych to dla wielu turystów atrakcje nie do pominięcia podczas wycieczki do francuskiej stolicy.
Wieża Eiffla jest w opłakanym stanie. Wymaga remontu, a nie tylko odmalowania
Żelaznej Damie nie wypada wytykać wieku, a ten robi wrażenie. W tym roku wieża Eiffla skończyła 133 lata. W jakim jest stanie? Jeden z menedżerów budowli cytowany przez gazetę „Marianne” mówi, że Gustave Eiffel „dostałby ataku serca” na widok swojego dzieła.
W 2024 r. w Paryżu zostaną zorganizowane letnie Igrzyska Olimpijskie. Przygotowania do imprezy ruszyły już kilka miesięcy temu. W lutym dziennikarze „Le Figaro” poinformowali o planach rewitalizacji wieży Eiffla i przemalowaniu jej na kolory żółty i brązowy. Takie połączenie ma nadać złocisty połysk. Anonimowi informatorzy „Marianne” uważają jednak, że to za mało, aby przywrócić budowlę do stanu świetności. Słynna stalowa wieża jest pokryta rdzą i wymaga całkowitego remontu.
Zły stan wieży Eiffla nie powinien być zaskoczeniem. W końcu to jeden z najpopularniejszych obiektów turystycznych na świecie. Co roku przyciąga około 6 milionów turystów. W czasie pandemii w sumie wieża była zamknięta dla odwiedzających przez prawie 8 miesięcy. To najdłuższa przerwa w jej funkcjonowaniu od czasów II wojny światowej. Straty z powodu czasowego wyłączenia obiektu z użytkowania wyniosły ok. 120 mln euro.
Francja spoza przewodnika. Influencer pokazuje, jak wygląda życie w ubogich dzielnicach
Francja to nie tylko Paryż i Lazurowe Wybrzeże. Od lat wielkim problemem w kraju są ubogie przedmieścia miast. Jak wygląda codzienność ich mieszkańców?Remonty symbolu Paryża
Obecna renowacja budowli kosztuje 60 milionów euro. To już dwudziesty, a zarazem największy remont w jej historii. Z „Marianne” dowiadujemy się, że pierwotnie około 30% wieży miało zostać zdemontowane i zastąpione nowymi elementami. Opóźnienia w pracach spowodowane pandemią doprowadziły do tego, że wymienione zostanie tylko 5% konstrukcji. Warto przypomnieć, że jej całkowita masa, razem z betonowymi filarami, wynosi około 10 000 ton.
Przemalowania to niejedyne zmiany w konstrukcji na przestrzeni lat. Do niedawna wieża Eiffla mierzyła 324 metry. Od marca 2022 r. jest jednak nieco wyższa. Na jej szczycie zainstalowano 6-metrową antenę radiową. Symbol Paryża mierzy więc obecnie 330 m. Prace na wysokościach odbyły się przy pomocy helikoptera.
Od wybudowania w 1889 r. wieża kilkukrotnie rosła lub malała. Za każdym razem miało to związek z wymianą anten na czubku. W latach 1991–1994 mierzyła 317,96 m. Następnie do 2000 r. miała 318,7 m, a do 2022 r. 324 m.
Planujesz wakacje we Francji? Sprawdź, co musisz zjeść w tym kraju
Kraj ten urzeka pod każdym względem. Decydując się na wakacje we Francji, warto wiedzieć, których potraw trzeba spróbować.Do zobaczenia we Francji
Francuska stolica nie może narzekać na brak turystów. W końcu to jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Dlaczego? Nie wszyscy przyjeżdżają nad Sekwanę, aby zrobić sobie selfie z wieżą Eiffla. Paryż fascynuje smakami, architekturą i bogatą sceną kulturalną. Często mówi się też, że to miasto zakochanych. Co ciekawe, w niedawno opublikowanym rankingu najbardziej zmysłowych miejsc na świecie stolica Francji zajęła dopiero piąte miejsce.
Obok wieży Eiffla, remontowanej Katedry Notre Dame czy Luwru, tłumnie odwiedzaną atrakcję jest też położony pod Paryżem Disneyland. Kultowy park rozrywki Disneyland zawdzięcza popularność bohaterom znanych na całym świecie bajek. Tylko tu (w Europie) można ich spotkać i dotknąć.