Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Kiedy jest Boże Narodzenie?
  2. Wenezuela przyspiesza święta
  3. Wenezuela – bezpieczeństwo

Boże Narodzenie, mimo że pod względem religijnym nie jest najważniejszym świętem chrześcijan, obchodzi się w większości krajów na świecie. Świąteczne spotkania i obdarowywanie się prezentami to popularne świeckie tradycje kultywowane zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej czy Południowej.

Kiedy jest Boże Narodzenie?

W większości państw Boże Narodzenie świętuje się 25 grudnia. Wybór tej daty nie jest jednak związany z historyczną dokładnością narodzin Jezusa. Biblia nie zdradza bowiem, kiedy dokładnie Chrystus przeszedł na świat. 25 grudnia został wybrany w IV wieku przez Kościół rzymskokatolicki, prawdopodobnie w celu zastąpienia pogańskiego święta związanego z przesileniem zimowym. W ten sposób chrześcijaństwo mogło włączyć istniejące tradycje i obrzędy do nowej wiary, ułatwiając jej szerzenie.

Nie wszędzie na świecie Boże Narodzenie jest obchodzone 25 grudnia. W krajach, w których dominuje wyznanie prawosławne, pamiątkę narodzin Jezusa świętuje się 7 stycznia. Trudno wyobrazić sobie, żeby Boże Narodzenie miało mieć inną datę w kalendarzu. Niedziwne więc, że pomysł Nicolása Maduro – prezydenta-dyktatora Wenezueli – wzbudził tak wielkie kontrowersje.

Wenezuela przyspiesza święta

Nicolás Maduro ogłosił w stacji telewizyjnej Globo Vision, że w 2024 roku święta rozpoczną się wyjątkowo wcześnie, bo już 1 października. Decyzję tę Maduro uzasadnił „hołdem dla walecznego ludu” oraz podziękowaniem za jego wytrwałość.

To nie pierwszy raz, kiedy Maduro przyspiesza obchody Bożego Narodzenia. Jak podkreśla argentyński dziennik „La Nacion”, takie działania mają na celu odciągnięcie uwagi społeczeństwa od trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej kraju. W 2020 roku Maduro zdecydował się na podobny krok, przyspieszając święta na 15 października, w szczytowym momencie pandemii COVID-19. Wcześniejsze Boże Narodzenie miało odwrócić uwagę Wenezuelczyków o od kryzysu zdrowotnego.

W tym roku przyspieszenie świąt zbiegło się z ogłoszeniem wyników sfałszowanych wyborów prezydenckich, które doprowadziły do masowych protestów. Setki tysięcy Wenezuelczyków wyszły na ulice, domagając się ustąpienia Maduro. Protesty były brutalnie tłumione przez władze. W wyniku starć zginęło co najmniej 27 osób. Ponad 2,4 tys. demonstrantów zostało zatrzymanych.

Na tle tych wydarzeń, niedługo przed ogłoszeniem przyspieszonych świąt, reżim Maduro wydał rozkaz aresztowania swego głównego przeciwnika politycznego, Edmundo Gonzaleza Urrutii. Według zewnętrznych obserwatorów to właśnie Urrutia wygrał wybory, ale jego zwycięstwo nie zostało uznane przez reżim.

Wenezuela – bezpieczeństwo

Wenezuela to kraj o niezwykłej przyrodzie i bogatej kulturze. Najlepszy czas na odwiedzenie krainy Orinoko przypada na okres suchy, czyli od grudnia do kwietnia. Wówczas panują tam najdogodniejsze warunki do zwiedzania. Należy jednak pamiętać o aktualnej sytuacji politycznej i dokładnie przemyśleć decyzję o podróży.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy do Wenezueli. Wskazuje na poważne zagrożenia związane z przemocą polityczną, kryzysem humanitarnym, przestępczością oraz brakiem stabilności gospodarczej. Osoby, które mimo wszystko zdecydują się na podróż, powinny zachować najwyższą ostrożność, unikać zgromadzeń publicznych oraz regularnie sprawdzać bieżące informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Reklama

Źródło: CNN.

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama