Reklama

W tym artykule:

  1. Paszport tymczasowy na lotnisku
  2. Paczkomat na lotnisku
  3. Kapsuły do spania na lotnisku
  4. Stacje do ładowania telefonów na lotnisku
  5. Punkt z wodą pitną na lotnisku
Reklama

Punkty nadania i odbioru bagażu oraz kontroli paszportu, bramki bezpieczeństwa, terminal pasażerski oraz strefa bezcłowa. Wydawałoby się, że lotnisko to miejsce, które znamy doskonale. Okazuje się jednak, że wiele portów coraz częściej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, czego najlepszym przykładem jest największy tego typu obiekt w Polsce, a mianowicie warszawskie lotnisko Chopina.

Paszport tymczasowy na lotnisku

Kwadrans – tyle czasu potrzeba, by wyrobić szybki tymczasowy paszport na stołecznym lotnisku. Niezwykle ważny punkt uruchomiony został wiosną 2023 roku. Powstał z myślą o pasażerach, którzy w ostatniej chwili zorientowali się, że ich dokument jest nieważny lub po prostu zapomnieli go z domu. W chwili złożenia wniosku należy mieć ze sobą aktualny bilet lotniczy i opcjonalnie inny dokument potwierdzający tożsamość podróżującego.

Po podpisaniu wniosku paszport zostanie wygenerowany w systemie przez urzędnika. Następnie należy dokument podpisać na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego. Punkt ulokowany jest w strefie ogólnodostępnej w budynku Terminala A. Otwarty jest w dni powszechne między godziną 8:00 a 20:00. Koszt wydania szybkiego paszportu tymczasowego wynosi 30 złotych (można płacić kartą). Dodajmy, że na miejscu wykonamy także potrzebną do paszportu fotografię.

Paczkomat na lotnisku

Problem niedozwolonych rzeczy w bagażu podręcznym to zmora niejednego pasażera. Konfiskowane podczas kontroli bezpieczeństwa obiekty przeważnie trafiały do kosza. Dlatego, żeby uniknąć tego typu sytuacji, lotnisko Chopina w Warszawie wprowadziło kolejne udogodnienia dla podróżnych. W sierpniu 2023 r. w strefie kontroli bagażu przy przejściu Fast Track E stanął paczkomat, umożliwiający odesłanie do domu rzeczy, których nie można zabrać ze sobą na pokład samolotu.

– Często podróżni z roztargnienia lub niewiedzy przystępują do kontroli bezpieczeństwa z niedozwolonym przedmiotem w bagażu. Zazwyczaj nie mają już możliwości lub czasu na powrót do miejsca nadania bagażu rejestrowanego. Teraz, dzięki urządzeniom InPost, bezpiecznie wyślą swój wartościowy przedmiot pod wybrany adres – zaznacza Anna Dermont rzecznik Lotniska Chopina.

Paczkomat na Lotnisku Chopina (Fot. Facebook/Lotnisko Chopina)

Co ciekawe, jak podkreślają przedstawiciele stołecznego portu, to pierwsze tego typu rozwiązanie nie tylko w Polsce, ale i Europie. Jak skorzystać z Paczkomatu na lotnisku Chopina? Instrukcja krok po kroku poniżej.

  1. Kup usługę Fast Track i skorzystaj z „szybkiego przejścia” w części E.
  2. Pokaż przedmiot pracownikowi ochrony przed spakowaniem go do kartonu.
  3. Skorzystaj z odpowiedniego opakowania kartonowego i zaklej je taśmą. Pobierz aplikację InPost Mobile.
  4. Nadaj paczkę w urządzeniu.
  5. Udaj się do kontroli bezpieczeństwa w strefie Fast Track.

Kapsuły do spania na lotnisku

Dalekie loty na inny kontynent wymagają przesiadek. Niekiedy jednak oczekiwanie na kontynuację podróży może przeciągnąć się do kilku godzin, a to wiąże się z dużym zmęczeniem. Aby chociaż w niewielkim stopniu pomóc pasażerom w regeneracji, największy port lotniczy w kraju zaopatrzył się w kapsuły do spania, z których słynie Japonia.

Znajdujące się na warszawskim lotnisku Chopina kapsuły są dostępne dla podróżujących w godzinach 19:00–7:00. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości strefa odpoczynku będzie otwarta całą dobę. Za jedną godzinę w mającej 220 cm długości kabinie należy zapłacić 60 złotych, a za dwie – 110 zł. Następne 60 minut odpoczynku to koszt 40 zł.

Lotniska najbardziej oddalone od centrów miast. Wśród nich port Warszawa-Radom

Wybór lotniska, z którego startujemy lub na którym lądujemy, może okazać się dużo ważniejsze niż myślimy. W niektórych przypadkach dojazd z portu do centrum danego miasta zajmie więcej...
Lotniska z najtrudniejszym dojazdem do centrum miasta
Lotniska najbardziej oddalone od centrów miast. Fot. Jeff J Mitchell/Getty Images

Stacje do ładowania telefonów na lotnisku

W trakcie przygotowań do podróży nietrudno zapomnieć o spakowaniu ładowarki do telefonu lub powerbanku. Na szczęście coraz częściej na lotniskach znajdziemy stacje ładujące smartfony, tablety i laptopy. W dziesięć tego typu punktów zaopatrzył się także port Chopina we współpracy z jedną z sieci komórkowych.

Co ważne, pasażerowie oczkujący na wylot z Warszawy mogą naładować swoje urządzenie o każdej porze dnia i nocy, całkowicie za darmo. Stacje wyposażone są zarówno w zwykłe gniazdka, jak i gniazdka USB oraz kable do ładowania telefonów z systemem Android i iOS.

Punkt z wodą pitną na lotnisku

Cena butelki wody na lotnisku potrafi zwalić z nóg. Jednak po przepłacać, skoro możemy zupełnie za darmo zaopatrzyć się w zapas wody do picia. Na warszawskie lotnisko bez problemu wejdziemy z pustą butelką, a po odprawie bagażu i przejściu kontroli bezpieczeństwa, bez problemu napełnimy bidon wodą w specjalne przygotowanych do tego punktach.

Przypomnijmy, że od niedawna na stołecznym lotnisku funkcjonuje również apteka. Zlokalizowany w strefie ogólnodostępnej terminala punkt o powierzchni 137 m kw. otwarty jest przez cały tydzień w godz. od 8:00 do 20:00.

Reklama

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce, który przez cały 2022 roku obsłużył blisko 14,5 mln osób. Miesięczny rekord odprawionych pasażerów padł w lipcu 2023 r., gdy przez stołeczne lotnisko przewinęło się 1,93 mln podróżnych.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama