Ciekawostki o Tarnowie. Co warto wiedzieć o „polskim biegunie ciepła”?
Ciekawostki o Tarnowie na pewno zaskoczą niejednego z was. „Polski biegun ciepła” skrywa bowiem, jak się okazuje, wiele fascynujących tajemnic, historii i faktów.
- Marcin Pałach
W tym artykule:
- Tarnów, czyli „perła renesansu”
- Ziemia Tarnowska, czyli „biegun ciepła”
- Pierwsze badania okresowe
- „Pierwsze niepodległe miasto”
- Jan Szczepanik, czyli „polski Edison”
- Miasto rodzinne pierwszego Polaka, który został laureatem Nagrody Templetona
- „Hymn” polskiego harcerstwa został napisany w Tarnowie
- „Mościce – dzielnica ogród”
- Jedyna czynna wieża ciśnień w kształcie opony
- Najwybitniejsze dzieło piśmiennictwa wojskowego XVI wieku
- Najstarsze Muzeum Diecezjalne w Polsce
- Najwyższe i najpiękniejsze pomniki renesansowe w Europie
- Tarnowianin założył Polskie Towarzystwo Politechniczne w Paryżu
- Tarnowianin uratował Hollywood?
- 43 ochotników z Tarnowa, którzy zasilili I Kompanię Kadrową
- Najstarszy zegar ratuszowy znajduje się w Tarnowie
- Brama Seklerska
- „Perła secesji”
- enoTARNOWSKIE
- Najbardziej węgierskie z polskich miast
- Tarnowski szlak maszkaronów
- Zegar z jedną wskazówką
Dlaczego nazywany bywa „polskim biegunem ciepła”? Czy uzyskał niepodległość jako pierwszy? Co wspólnego ma z Węgrami? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy poniżej. W dalszej części artykułu przedstawiamy także mniej znane ciekawostki o Tarnowie.
Tarnów, czyli „perła renesansu”
Tarnowska starówka, zwana „perłą polskiego renesansu”, jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansowego układu architektonicznego polskich miast. Tworzyli tu najwybitniejsi włoscy architekci i rzeźbiarze, tacy jak Bartolomeo Berecci, Jan Maria Padovano oraz Santi Gucci.
Do najpiękniejszych renesansowych budowli zaliczymy:
- ratusz zwieńczony attyką z 14 maszkaronami,
- kamieniczki w Rynku z podcieniami,
- Dom Mikołajowski,
- Dom Florencki,
- ruiny zamku na Górze św. Marcina,
- monumentalne i najpiękniejsze pomniki renesansowe w tarnowskiej katedrze.
Ziemia Tarnowska, czyli „biegun ciepła”
Już w 1967 roku w przewodniku „Tarnów i Ziemia Tarnowska” przeczytać można o tym, że od klimatu całego Pogórza wyraźnie różni się klimat najbliższych okolic Tarnowa. Stanowią one najcieplejszy region w Polsce z najwyższymi średnimi temperaturami w kraju. Okres wegetacji wynoszący od 210 do 225 dni również należy do najdłuższych w kraju.
Termiczne lato, które w Tarnowie liczy aż 118 dni też jest najdłuższe w Polsce. To właśnie duża ilość ciepła i słońca sprawia, że Tarnów jest tak malowniczym i gościnnym miastem. 1 września 2015 roku w Tarnowie pobito wrześniowy rekord ciepła. W tarnowskiej stacji meteo odnotowano 36,8 stopni Celsjusza. Tak ciepło jeszcze we wrześniu nie było nigdzie w Polsce.
Pierwsze badania okresowe
Państwowa Fabryka Zakładów Azotowych (obecnie Grupa Azoty S.A.) jako pierwsza w kraju wprowadziła dla swoich pracowników badania profilaktyczne z prawdziwego zdarzenia. W 1928 roku po raz pierwszy w fabryce przeprowadzano okresowe badania lekarskie wszystkich pracowników. Wykazały one, że duży procent pracowników było chorych na gruźlicę. Dlatego w 1934 roku dyrekcja fabryki zatrudniła na stałe lekarza specjalistę który przeprowadzał badania, udzielał porad i kierował chorych na leczenie sanatoryjne.
„Pierwsze niepodległe miasto”
Kraków, Cieszyn, Zakopane czy Tarnów. Te miasta „walczyły” o tytuł pierwszego niepodległego polskiego miasta. W kwestii pierwszeństwa Tarnowa za kryterium przyjęto czyn zbrojny. Polegał on na przejęciu władzy przez Polaków poprzez rozbrojenie wojsk austriackich. Połączone to było m.in. ze zrzucaniem orłów austriackich np. z fasad budynków, zajmowaniem obiektów wojskowych, np. koszar.
Według kryterium czynu zbrojnego, Tarnów odzyskał niepodległość o kilka godzin wcześniej niż Kraków. Stał się wolnym miastem już 31 października 1918 roku o godzinie 7:30.
Jan Szczepanik, czyli „polski Edison”
Z Tarnowem związany jest najwszechstronniejszy polski wynalazca – Jan Szczepanik. Pionier fotografii barwnej, telewizji i filmu barwnego, prekursor nowoczesnego przemysłu tkackiego, twórca tkaniny i kamizelki kuloodpornej. Urodził się 13 czerwca 1872 r. na ziemi przemyskiej. Zawodowo związany był z Berlinem, Wiedniem i Dreznem.
W Tarnowie Szczepanik prowadził, zakończone sukcesem, badania nad uzyskaniem barwnych fotografii i przeźroczy. W zbiorach „Apoteoza” Muzeum Ziemi Tarnowskiej podziwiać można największy gobelin utkany metodą Szczepanika, stworzony z okazji pięćdziesięciolecia panowania cesarza Franciszka Józefa I.
Kamizelka kuloodporna Szczepanika uchroniła od śmierci króla Hiszpanii – Alfonsa XIII, kiedy zorganizowano na niego zamach. Z tego też powodu otrzymał Order Izabeli Katolickiej. Odmówił przyjęcia podobnego odznaczenia od cara Rosji Mikołaj II. Postąpił tak z pobudek patriotycznych.
Jan Szczepanik zmarł 8 listopada 1926 r. w Tarnowie i tutaj został pochowany.
Miasto rodzinne pierwszego Polaka, który został laureatem Nagrody Templetona
Ksiądz profesor Michał Heller, urodzony w Tarnowie 12 marca 1936 roku, jako pierwszy Polak został laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie. Chodzi o Nagrodę Templetona, przyznawaną za pokonywanie barier między nauką a religią.
Ks. Heller jest światowej sławy fizykiem, kosmologiem, filozofem i teologiem, członkiem m.in. Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego i Papieskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Fizycznego, Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, International Society for General Relativity and Gravitation, European Physical Society, Center for Theology and the Natural Science. Ponadto jest również autorem i współautorem kilkuset publikacji naukowych, wykładowcą Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 2008 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa.
„Hymn” polskiego harcerstwa został napisany w Tarnowie
Najpopularniejsza piosenka harcerska „Płonie ognisko i szumią knieje” została napisana i skomponowana przez Jerzego Brauna w Tarnowie. Miało to miejsce w listopadzie 1918 r. w kamienicy przy ul. Narutowicza 37 (obecna siedziba „Tarnowskich Wodociągów”). Jerzy Braun tekst piosenki opublikował w pierwszym numerze „Czuwaj” z 1920 r.
„Mościce – dzielnica ogród”
W 1927 roku wraz z rozpoczęciem budowy pod Tarnowem fabryki związków azotowych, rozpoczęto budowę tzw. „osiedla przyfabrycznego”. Ideą projektantów było stworzenie jak najlepszych warunków do życia. Całe Mościce miały być przyjazną „dzielnicą-ogrodem”, stąd też duża ilość zieleni. Nazwa została nadana w 1934 r. w wyniku plebiscytu na nazwę nowej miejscowości na cześć ówczesnego Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. W 1951 r. Mościce włączono do Tarnowa.
Plan osiedla przyfabrycznego przypomina literę „T”, której jeden z boków wyznacza ul. Kwiatkowskiego oddzielająca teren fabryki od części mieszkalnej. Jedno- i dwupiętrowe wille zlokalizowane zostały na planie regularnych i osiowych ulic – alei wysadzanych drzewami, które swoje nazwy przyjęły od gatunków zasadzonych wzdłuż nich drzew:
- Białych Klonów,
- Czerwonych Klonów,
- Topolowa,
- Głogowa,
- Jarzębinowa,
- Kasztanowa, Lipowa (obecnie Kwiatkowskiego),
- Jesionowa (obecnie ks. Indyka).
Zespół urbanistyczny osiedla przyfabrycznego został wpisany w 1979 r. do rejestru zabytków. Warto nadmienić, iż w okresie międzywojennym budowa fabryki była drugą, po gdyńskim porcie, największą inwestycją w kraju.
Ciekawostki o Szczecinie. 10 nieznanych faktów na temat stolicy Pomorza Zachodniego
Przedstawione ciekawostki o Szczecinie to zbiór niezwykle interesujących i czasami mało znanych faktów, o których warto wiedzieć. Niezależnie od tego, czy jest się mieszkańcem stolicy Zach...Jedyna czynna wieża ciśnień w kształcie opony
Jedyna tego typu, czynna wieża ciśnień w Polsce i ewenement w skali światowej! Konstrukcja wieży o wysokości 37 m wykonana jest ze stali. Zbiornik wody (pojemność 3000 m3) o kształcie torusa (opony) wsparty na 24 słupach o średnicy zewnętrznej wynoszącej 28 m i przekroju poprzecznym 8 m.
Zaprojektowana pod koniec lat 70. XX w. na Politechnice Warszawskiej, a wybudowana na początku lat 80. „Bania” działa jako wieża ciśnień. Jest magazynem wody, który funkcjonuje w czasie szczytowego jej poboru przez odbiorców na największych i najwyżej położonych tarnowskich osiedlach (tzw. „Falklandów”). Właścicielem są Tarnowskie Wodociągi. Niestety, wnętrze niedostępne dla zwiedzających. Wieża wciąż jest czynna.
Najwybitniejsze dzieło piśmiennictwa wojskowego XVI wieku
Wydana w 1558 r. w Tarnowie rozprawa „Consilium rationis bellicae” (Rada sprawy wojennej) stała się fundamentalną pozycją w kształceniu przyszłych strategów i głównym źródłem zasad sztuki wojennej końca XVI w. Dzieło napisane było w całości po polsku, z wyjątkiem łacińskiego tytułu oraz wstępu.
Hetman Tarnowski poruszał w swoim dziele kwestie zasadnicze dla zapewnienia właściwej obronności państwa, rozpatrywał szczegółowo strategie i taktyki walki obronnej, w tym konieczność rozwijania wywiadu wojskowego. Postulował niezbędne reformy w organizacji, uzbrojeniu, szkoleniu, dyscyplinie, finansowaniu i zaopatrzeniu wojska. Za jedną z najważniejszych kwestii uznał Hetman powołanie stałej armii.
Najstarsze Muzeum Diecezjalne w Polsce
W zabytkowych szesnastowiecznych budynkach otaczających katedrę mieści się tarnowskie Muzeum Diecezjalne – najstarsza tego typu placówka w Polsce. Najważniejszy dział zbiorów stanowią zabytki sztuki cechowej – gotyckiej rzeźby i malarstwa z terenu Małopolski.
Drugi dział zbiorów obejmuje tkaniny kościelne (ornaty, kapy itp.) – od czasów średniowiecza, aż po wiek XIX. Tarnowskie Muzeum Diecezjalne posiada także dział sztuki ludowej. Tu na szczególną uwagę zasługują obrazki ludowe malowane na szkle z całego świata. To dar Norberta Lippóczego, Węgra z urodzenia, tarnowianina z wyboru i „Honorowego Obywatela” Tarnowa.
Najwyższe i najpiękniejsze pomniki renesansowe w Europie
Monumentalne kilkunastometrowe pomniki nagrobne władców na Tarnowie – renesansowy rodu Tarnowskich dłuta Jana Mario Padovano oraz manierystyczny Ostrogskich autorstwa Wilhelma van den Blocka oraz Jana Pfistera – można podziwiać w tarnowskiej Katedrze.
W 1817 roku cesarz Austrii Franciszek I wraz ze swoją małżonką Karoliną Augustą podczas wizyty w tarnowskiej kolegiacie zatrzymał się przed pomnikami Tarnowskich. Stwierdził, iż godne byłoby mieć taki w samym Wiedniu. W nawie południowej natomiast mamy pomnik żony hetmana Jana Tarnowskiego. Barbary z Tęczyńskich dłuta Bartolomeo Berecciego. Ten pomnik uznawany jest za najpiękniejszy renesansowy pomnik kobiecy na świecie, poza Włochami.
Tarnowianin założył Polskie Towarzystwo Politechniczne w Paryżu
Generał Józef Bem – bohater Polski i Węgier – założył Polskie Towarzystwo Politechniczne w Paryżu. Towarzystwo pomagało znajdującym się na emigracji Polakom zdobyć wykształcenie techniczne oraz pracę zgodną z zawodem. Jednak okazało się, że w oderwaniu od kraju działać nie mogło i po kilku latach zostało zlikwidowane.
Za jego następców uważa się Stowarzyszenie Techników Polskich w Warszawie (od 1898 r.) oraz Towarzystwo Techniczne w Krakowie (od 1877 r.). A od 1945 roku – Naczelną Organizację Techniczną. Generał Józef Bem jest pochowany w Tarnowie, w Parku Strzeleckim w mauzoleum.
Tarnowianin uratował Hollywood?
Mark M. Dintenfass (1872–1933) urodził się w Tarnowie, skąd wyemigrował do USA pod koniec XIX w. Dintenfass współtworzył dwa studia filmowe – Universal i Warner Bros. Był jedynym człowiekiem, który stworzył dwa do dzisiaj istniejące, olbrzymie konglomeraty medialne.
Wytwórnię Warner Brothers uratował od bankructwa. Universal Studios nie powstałoby, gdyby Carl Laemmle i Pat Powers z Irlandii nie zaprosili do spółki Dintenfassa, który wniósł kapitał.
43 ochotników z Tarnowa, którzy zasilili I Kompanię Kadrową
Pierwszy oddział tarnowskich drużyniaków, liczący 43 ludzi, odjechał do Krakowa na Oleandry 4 sierpnia 1914 roku. Dowodził nim sierżant Władysław Langer, zaś oddział wszedł w skład 1 kompani kadrowej.
Cztery dni później wymaszerował oddział PDS – 41 mężczyzn, pod komendą Tadeusza Michniewicza, zaś 14 sierpnia pod komenda Stanisława Firlita – kompanię zasiliło kolejnych 43 drużyniaków.
W sumie z Tarnowa i okolic do Legionów trafiło 812 żołnierzy, w tym także tarnowskich Strzelców i Sokołów.
Najstarszy zegar ratuszowy znajduje się w Tarnowie
Wieża ratusza (wysoka na 30 m) skrywa mechanizm XVII-wiecznego, najstarszego w Polsce działającego, codziennie ręcznie nakręcanego zegara ratuszowego. Najstarsza wzmianka o istnieniu zegara wieżowego pochodzi z początku XVI wieku, uległ on jednak zniszczeniu podczas pożaru w roku 1663. Pozostałością po nim są dzwony zegarowe wybijające na wieży godziny i kwadranse. Są one eksponowane w ratuszu w Sali Pospólstwa.
Większy z dzwonów, opatrzony herbem Leliwa i datą „D.7 MENSIS IULY ANNO DOMINI 1631” (Dnia 7 lipca Roku Pańskiego 1631) został odlany przez tarnowskiego ludwisarza Pawła Biela. Z wieży, która udostępniana jest turystom rozpościera się piękny widok na Tarnów i okolice.
Brama Seklerska
Bogato rzeźbiona drewniana brama im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego jest darem węgierskiej Fundacji Irott Szó i miasta Sepsiszentgyőrgy dla Tarnowa. Jest to jedna z trzech, obok Starego Sącza i Koszyc Wielkich pod Tarnowem (wszystkie trzy leżą w Małopolsce) taka brama w Polsce. Węgrzy przekazali obiekt 26 maja 2001 roku, dokładnie w 170 rocznicę bitwy pod Ostrołęką – jednej z bitew powstania listopadowego, w której walczył Józef Bem.
Tradycyjna gościnność Seklerów nie pozwala zamykać bramy. Stoi więc ona otworem przed szczęśliwymi i nieszczęśliwymi jak otwarte, filantropijne serca Seklerów. To chcą wyrażać wyryte na łukach bram napisy: „Pokój wchodzącym, błogosławieństwo wychodzącym”.
„Perła secesji”
Dworzec kolejowy w Tarnowie należy do najpiękniejszych i największych dworców w Polsce. Obecna budowla pochodzi z 1911 roku. Zbudowany w oparciu o projekt E. Baudischa z wiedeńskiego Ministerstwa Kolei Żelaznych prezentuje się jako wieloczłonowa barokowo-modernistyczna budowla, przypominająca wielkopańską barokową rezydencję.
W dniu 28 sierpnia 1939 r. o godz. 23:18 grupa dywersantów dokonała zamachu bombowego. W wyniku eksplozji bomby zegarowej w przechowalni bagażu zginęło 20 osób, a 53 zostało rannych. Dziś odrestaurowany dworzec robi niesamowite wrażenie na turystach przyjeżdżających do Tarnowa koleją.
enoTARNOWSKIE
Małopolska to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów winiarskich w Polsce i to tutaj zarejestrowanych jest najwięcej winnic. Mniej więcej co dziesiąta winnica w kraju znajduje się na terenie enoTARNOWSKIE (wschodnia część Małopolski). Tradycje winiarskie w regionie tarnowskim są dość długie. Nie bez znaczenia jest ukształtowanie terenu czy specyficzny mikroklimat (okres wegetacji wynosi od 210 do 225 dni i należy do najdłuższych w kraju).
enoTARNOWSKIE to dobrze skomunikowany obszar bogaty w winnice, lokalne produkty (np. fasola „Piękny Jas”, śliwka suska sechlońska, miody, sery, chleby). Z dobrą kuchnią oraz dobrym zapleczem noclegowym i świetnymi trasami rowerowymi.
W regionie popularne są imprezy o tematyce nie tylko winiarskiej:
- Wielkie Tarnowskie Dionizje w Tarnowie,
- Tuchovinifest w Tuchowie,
- „Wianki na winnicy” w Dąbrówce Szczepanowskiej,
- „Visit Music Sfera Festival” w Janowicach,
- Pleśnieński Bachus w Pleśnej.
enoTARNOWSKIE to również warsztaty kulinarne i tworzący się szlak kulinarny. Od 2022 roku enoTARNOWSKIE jest jedną z dwunastu „Polską Marką Turystyczną”.
Najbardziej węgierskie z polskich miast
Jan Zápolya na zamku u hetmana Jana Tarnowskiego w XVI wieku. Składowanie win tokajskich. Generał Józef Bem. „Panorama Siedmiogrodzka”. Pomoc Budapesztowi w 1956 roku. „Węgierski zakątek" (pl. Petofiego) z Bramą Seklerską, pomnikiem Petofiego oraz 2 kopijnikami (pamięci Forgona Mihalego oraz Norberta Lippóczyego). Wieloletnia działalność Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. To tylko wybrane węgierskie wyróżniki Tarnowa.
Tarnowski szlak maszkaronów
Najnowsza atrakcja turystyczna w mieście. Na ulicach w centrum Tarnowa znajdziemy 14 figurek maszkaronów, nawiązujących do 14 rzeźb głów znajdujących się na renesansowym ratuszu. Autorami 30-centymetrowych rzeźb są miejscowi artyści.
Wśród postaci są m.in.:
- „Duch Teatru”, znajdujący się przy wejściu do teatru,
- „Strażnik Żywiołów” na pl. Węgierskim,
- „Maszkaron Młodych” na ul. Wałowej,
- „Maszkaron Wszechświata” przy Pasażu Odkryć.
Zegar z jedną wskazówką
Kulisty, talerzowy zegar z jedną wskazówką ze sceną „Sąd króla Salomona” to jeden z najciekawszych eksponatów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wykonany został przez mistrza Beniamina Zolla z Gdańska w XVIII w. Jest to jeden z dwóch tego typu zegarów w Polsce i pochodzi z kolekcji XX Sanguszków.