Szlak Camino de Santiago w 5 krokach
Najpiękniejszy szlak Europy
1 z 5
c42ae96633d742087b65c51c145c9c741a53e876
1. Szlak od tysiąca lat
O pierwszych pątnikach u grobu św. Jakuba wzmianki pojawiają się na monetach Karola Wielkiego z IX wieku. To wtedy odkryto grób św. Jakuba Większego Apostoła, a jego ciało przeniesiono do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Katedra jest celem „peregrinos” od wieków.
Pierwszym „peregrino” był francuski biskup Le Puy Godescalco. Później pielgrzymów przybywało. W XII wieku Santiago de Compostela zostało uznane przez papieża za miejsce święte, trzecie po Jerozolimie i Rzymie.
(Fot. Shutterstock)
2 z 5
shutterstock_259146617
2. Muszla pielgrzymia
Symbolem pielgrzymów do grobu apostoła została muszla św. Jakuba.
Jej charakterystyczny kształt pochodzi od muszli przegrzebków. Średniowieczni pielgrzymi zbierali je na wybrzeżu Atlantyku. Ozdabiali nimi płaszcze i kapelusze. Wówczas muszla symbolizowała „jarzmo Pańskie”.
Dlaczego muszla? Ten symbol ma wiele znaczeń. Z jednej strony symbolizuje chrzest, z drugiej przypomina, że św. Jakub był rybakiem. Niektórzy twierdzą też, że jej „promienie” spotykają się w jednym punkcie, tak jak wszystkie caminos, które prowadzą do Santiago.
(Fot. Shutterstock)
3 z 5
shutterstock_123429004
3. Przez całą Europę
Jednym z najbardziej popularnych szlaków jest Camino Frances. Liczy około 750 km. Szlak francuski zaczyna się w Saint-Jean-Pied-de-Port we Francji i wiedzie do górzystej Nawarry w kraju Basków.
Aby się tam dostać, należy przemierzyć słynny wąwóz Roncesvalles, gdzie w roku 778 zginął legendarny Roland, bohater "Pieśni o Rolandzie". Dotarcie do hiszpańskiej Galicji zajmuje kilka tygodni.
Ale to nie jedyna droga. Do Santiago prowadzi wiele szlaków. W całej Europie jest ich ponad dwadzieścia. Pięć z nich zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z kolei w 1982 roku Rada Europy zaapelowała do europejskich państw o utrzymywanie szlaków pątniczych, bo mają one „szczególne znaczenie dla kultury kontynentu”. O rekonstrukcję szlaków zadbały m.in. Portugalia, Francja, Niemcy, Austria i Szwajcaria.
Jeśli chciałbyś przebyć Camino de Santiago wraz z ekspertem National Geographic Polska, sprawdź ofertę NO LIMITS.
(Fot. Shutterstock)
4 z 5
shutterstock_327403976
4. Szlaki w Polsce
Na apel Rady Europy odpowiedziała również Polska. Obecnie mamy aż piętnaście szlaków, m.in. drogę wielkopolską, dolnośląską, sudecką, mazowiecką, małopolską, pomorską, nyską, ślężańską, czy śląsko-morawską. Powstały też liczne stowarzyszenia polskich pielgrzymów, np. Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce czy Polski Klub Camino de Santiago.
Ale tradycja pielgrzymowania do Santiago z Polski zaczyna się w średniowieczu.
Do końca XVII wieku pielgrzymowali też polscy rycerze. W XVI wieku tę trasę pokonali Radziwiłłowie, a w wieku następnym, ojciec Jana III Sobieskiego – Jakub.
(Fot. Shutterstock)
5 z 5
ed83d909253aaa6b3ae24626e7c845c9aa10ecf2
5. Pielgrzymka w stylu Coelho
W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do pielgrzymowania w dużych grupach.
Camino de Santiago przeznaczona jest jednak dla małych grup lub samotników.
Przejść ten szlak może każdy, niezależnie od wyznania. Jej celem jest sama droga, w trakcie której można doświadczyć duchowej przemiany, na wzór bohatera „Pielgrzyma” Paulo Coelho. Dziś już wiadomo, ku rozżaleniu fanów, że pisarz nie przebył całego szlaku pieszo. Dotarł do Santiago de Compostela… autobusem.