Rosną tu nawet storczyki, a nadmorskie klify są najpiękniejsze nad Bałtykiem. Woliński Park Narodowy potrafi zachwycić
Woliński Park Narodowy jest jednym z najcenniejszych i najbardziej malowniczych obszarów chronionych w Polsce. Żyją tu foki, morświny i żubry, a roślinność jest niespotykana nigdzie indziej w kraju.
W tym artykule:
- Woliński Park Narodowy – podstawowe informacje
- Park to bogactwo ekosystemów i krajobrazów
- Flora Wolińskiego Parku Narodowego
- Fauna Wolińskiego Parku Narodowego
- Woliński Park Narodowy – informacje praktyczne
- Wyspa Wolin – historia sięgająca epoki kamienia
Woliński Park Narodowy został założony 3 marca 1960 roku i obejmuje powierzchnię 10 937 hektarów. Jego głównym zadaniem jest ochrona unikatowych ekosystemów flory i fauny wyspy Wolin. To miejsce, gdzie piękno przyrody łączy się z bogatą historią i kulturą, tworząc wyjątkową atrakcję turystyczną.
Woliński Park Narodowy – podstawowe informacje
Woliński Park Narodowy leży w województwie zachodniopomorskim i obejmuje znaczną część wyspy Wolin. Ta ciekawa, przybrzeżna wyspa jest największą w Polsce. Od stałego lądu Wolin oddzielają ją: Cieśnina Dziwna na wschodzie i Zalew Szczeciński na południu oraz cieśnina Świny na zachodzie. Jej sąsiadką jest podobna, lecz nawet większa wyspa Uznam. Obie wyspy oddziela Cieśnina Świna. Uznam jest wyspą graniczną, leży zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.
Warunki naturalne wyspy Wolin czynią ją jednym z najatrakcyjniejszych miejsc na naszym bałtyckim wybrzeżu. Jest też jednym z najchętniej uczęszczanych kierunków i nie dotyczy to tylko terenu Parku Narodowego. Sam park obejmuje większość wybrzeża od Międzyzdrojów do Dziwnowa, około 1/3 lasów na całej wyspie, północną część Zalewu Szczecińskiego z archipelagiem wysp, siecią kanałów, pełne mielizn i zatok jezioro Wicko Wielkie oraz „kieszeniowe” Wicko Małe.
Wyspa Wolin - atrakcje największej polskiej wyspy wciąż czekają na odkrycie
Wyspa Wolin - jeśli szukasz spokojnego miejsca na spędzenie paru dni w kontemplacji natury, lub po prostu chcesz uciec od wszędobylskich turystów dalej jednym z nich pozostając, to miejsce jes...Park to bogactwo ekosystemów i krajobrazów
Woliński Park Narodowy jest domem dla różnorodnych ekosystemów, w tym::
- lasów
- łąk i muraw,
- wydm i plaż,
- bagien,
- jezior,
- klifów
W jego granicach dodatkowo wytyczono kilka obszarów ochrony ścisłej, które zajmują blisko 1/5 jego powierzchni. Mają za zadanie ochronę szczególnie cennych stanowisk np. rzadkich roślin i grzybów lub unikalnych siedlisk np. najstarszych bukowych starodrzewów.
Klify Wolińskie, sięgające miejscami 95 metrów nad poziomem morza, stanowią jedną z najbardziej imponujących formacji geologicznych w Polsce. Z punktu widokowego Gosań, na ich najwyższym szczycie, można podziwiać przepiękne widoki na Morze Bałtyckie. Nie każdy wie, że klify w Wolińskim Parku Narodowym występują nie tylko nad morzem – zobaczymy je także nad Zalewem Szczecińskim. Te są stabilniejsze, niepodmywane dynamicznymi falami (tzw. martwe), z gęstą roślinnością u podstawy i stanowią zupełnie inny krajobraz niż klify nadmorskie.
W Parku znajdziemy też jeziora powstałe w wyniku działalności człowieka: Gardno i Turkusowe. To ostatnie to pozostałości po przedwojennej kopalni kredy, pozyskiwanej dla nieistniejącej już cementowni w Lubinie.
Flora Wolińskiego Parku Narodowego
W Parku stwierdzono występowanie ponad 1300 gatunków roślin, w tym wielu rzadkich. Wprawdzie blisko połowę Parku porasta las sosnowy, bukowy i dębowy, ale to w ekosystemach nieleśnych skupia się niezwykła bioróżnorodność.
Na wyspach w delcie Świny znajdziemy skupiska halofitów, czyli roślin odpornych na wysokie zasolenie gleby. W Wolińskim Parku Narodowym występuje około 30 gatunków halofitów (np. aster solny, mlecznik nadmorski czy świbka nadmorska). Na morskim brzegu np. występują. rośliny charakterystyczne dla plaż nadmorskich i wydm, m.in.: honkenia piaskowa, wydmuchrzyca piaskowa, rukwiel nadmorska i solanka kolczysta. Występują tu też storczyki, które w liczbie 9 gatunków współtworzą unikalne siedlisko buczyny storczykowej, a także wyjątkowe drzewa, np. Dąb Wolinian o obwodzie 510 cm, który jednak przed kilku laty powalony został przez silne wiatry.
Fauna Wolińskiego Parku Narodowego
W logo Parku znajduje się bielik, który nie tylko tu występuje, ale i gniazduje. To największy z polskich ptaków drapieżnych. Stwierdzono obecność około 230 gatunków ptaków, np. wodniczki, biegusa zmiennego, muchołówki małej. Przez Wolin przebiega główny szlak przelotu ptaków wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Wody Zalewu Szczecińskiego, Świny oraz jezior Wicko Wielkie i Małe przyciągają całe masy ptaków wodno-błotnych, także tych wędrujących. Oprócz bielika w Parku gniazdują między innymi: kulik wielki, krwawodziób, bąk, dzięcioł czarny, remiz, żuraw, wąsatka i kania ruda.
W lasach Parku żyje liczna populacja dużych ssaków leśnych, m.in. jeleni, dzików, saren, lisów, kun, borsuków. Niestety jego obszar skolonizowali też „nieproszeni goście”, czyli inwazyjne gatunki: szop pracz, norka amerykańska, jenot. Do rzadkości należą gronostaje i pewne gatunki nietoperzy. Występują tu także ssaki morskie: foka szara, którą możemy spotkać od czasu do czasu na plażach parku, oraz morświn.
Przed 50 laty fauna Parku wzbogaciła się o żubra. Utworzono wtedy pokazowy rezerwat z czterema osobnikami sprowadzonymi z Puszcz Boreckiej i Białowieskiej. Dzisiaj stadko liczy 10 zwierząt. Zagroda Pokazowa Żubrów usytuowana jest przy zielonym szlaku turystycznym, tylko 1,5 km od centrum Międzyzdrojów. Żubry mają do dyspozycji wybieg o powierzchni 20 ha, z czego 0,5 ha stanowi wybieg pokazowy.
Woliński Park Narodowy – informacje praktyczne
Dobra infrastruktura pozwala nacieszyć się wszystkimi zaletami Wolińskiego Parku Narodowego. Trzy piesze szlaki turystyczne (czerwony, zielony i niebieski) prowadzą przez najpiękniejsze zakątki parku. Na terenie WPN znajduje się też kilka punktów widokowych: Gosań, Kawcza Góra (obok znajdują się największe na wybrzeżu schody), Zielonka, Piaskowa Góra. Warto również odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach. Miasto to jest przy okazji świetną bazą noclegową i wypadową.
Wstęp do parku jest płatny. Najtańszy bilet jednoosobowy, na cały dzień, kosztuje 9 zł (ulgowy- 4,50). Można też kupić bilet weekendowy za 20 zł i różne wersje biletów łączonych ze wstępem do Muzeum Przyrodniczego i Pokazowej Zagrody Żubrów. Wszystkie można kupić przez internet.
Legendarna osada wikingów w Polsce. Archeolog twierdzi, że zlokalizował Jomsborg
Dr Wojciech Filipowiak przekazał, że udało mu się zlokalizować legendarną osadę wikingów Jomsborg. Badania archeologiczne na wyspie Wolin trwają już od lat 30. XX wieku. Czy to przełom w...Wyspa Wolin – historia sięgająca epoki kamienia
Okolice dzisiejszego parku narodowego i reszta wyspy Wolin noszą ślady ludzkiej bytności sprzed nawet 6 tys. lat. We wczesnym średniowieczu, około X wieku naszej ery Wolin był potężnym na owe czasy miastem-państwem, utrzymującym handlowe kontakty z wieloma innymi portami, od Niemiec po Ruś. Archeolodzy od lat podejrzewają że to właśnie Wolin był legendarną osadą Wikingów - Jomsborg - znaną z XII- i XIII-wiecznych skandynawskich sag.
Co roku w pierwszy weekend sierpnia na wyspie Wolińska Kępa w Wolinie odbywa się Festiwal Wikingów i Słowian. To ogromna impreza, w której uczestniczy kilka tysięcy osób. Jej głównymi atrakcjami są rekonstrukcje bitew wikingów i Słowian, przedstawienia dawnych obrzędów (na podstawie wikińskich sag) oraz prezentacje replik okrętów.