Puszcza Białowieska finalistą w międzynarodowym konkursie Travelera!
Ranking najlepszych kierunków podróży w 2020 roku!
Puszcza Białowieska jednym z 25 TOP kierunków na podróż w 2020 roku według międzynarodowego Jury National Geographic Traveler.
To tradycja, że w styczniowym wydaniu Travelera redakcja ogłasza kierunki, miejsca i wydarzenia, na które trzeba zwrócić uwagę, planując swoje podróże w 2020 r. Obecny ranking jest wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy powstał w wyniku zaangażowania wszystkich 17 międzynarodowych edycji National Geographic Traveler, które zgłosiły w sumie aż 100 nominacji w czterech kategoriach; natura, miasto, kultura i przygoda. Cieszymy się, że wśród finalistów znalazła się Puszcza Białowieska, nasze narodowe dobro, które jest jedynym obiektem przyrodniczym w Polsce, który trafił na listę UNESCO – obok m.in. Parku Narodowego Yellowstone w USA czy Wielkiej Rafy Koralowej.
Puszcza Białowieska to tysiąc pięćset kilometrów kwadratowych zwartego leśnego kompleksu. To cud, że przetrwała. Jest w tym zasługa polskich królów i rosyjskich carów, dla których przez kilka wieków była prywatnym łowiskiem. Wszystko to przez żubra. Władcy chronili zwierzę i puszczę, dzięki czemu na początku XX w. stała się jedynym i ostatnim miejscem w Europie, gdzie żubr występował na wolności. W polskiej części żyje ponad 600 żubrów – to najliczniejsze wolne stado na świecie!
Sercem polskiej części puszczy jest Rezerwat Ścisły. Trzeba tam pójść, bo rezerwat to inna bajka. Ściśle chroniony od niemal stu lat daje wyobrażenie o tym, jak wyglądały pierwotne lasy na nizinach środkowo-wschodniej Europy, zanim człowiek zaczął w nie ingerować.
W puszczy rośnie kilka tysięcy dębów o wymiarach pomnikowych (co najmniej 3 tys. po naszej stronie) – co pozwala na ostrożne stwierdzenie, że puszcza jest największym nagromadzeniem tak wielkich dębów w Europie. Rekordziści mają wysokość ponad 40 m. Jeszcze wyższe są jesiony i świerki.
ZWIEDZANIE
– Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego można zwiedzać tylko z licencjonowanym przewodnikiem – kontakty do biur przewodnickich są np. na stronie parku (m.in. Biuro Turystyki Przyrodniczej Sóweczka, Agencja Turystyczna Czajka).
– W Rezerwacie Pokazowym Żubrów zobaczy się wszystkie duże ssaki leśne – prócz żubrów także łosie, jelenie, sarny, dziki, wilki, rysie. Są też koniki typu tarpana oraz żubronie – sztuczna krzyżówka krowy i żubra.
– W parku i w części gospodarczej puszczy jest wiele szlaków pieszych i rowerowych oraz wież widokowych. Najbardziej popularne szlaki to kładka Żebra Żubra i Szlak Dębów Królewskich.
WARTO WIEDZIEĆ
W Białowieży-Grudkach jest przejście graniczne – można się wybrać bez wizy na białoruską stronę puszczy. Trzeba mieć paszport, przepustkę z tamtejszego parku narodowego i białoruskie ubezpieczenie. Przepustkę można uzyskać przez stronę bezvizy.npbp.by.
Oto jak prezentują się wszystkie kategorie
KULTURA:
- Asturia, Hiszpania
- Guizhou, Chiny
- Gobekli Tepe, Turcja
- Gwatemala, Maya
- Mendoza, Argentyna
- Abu Simbel, Egipt
MIASTO
- Filadelfia, USA
- Telcz, Czechy
- Fort Kochi, Indie
- Mostar, Bośnia i Hercegowina
- Parma, Włochy
- Puebla, Meksyk
NATURA
- Wyspy Magdalen, Kanada
- Kalahari Desert, Botswana
- Bialowieza, Polska
- Blue Trail, Węgry
- Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
- Malediwy
- Wielki Kanion, Arizona USA
PRZYGODA
- Tasmania, Australia
- Grossglockner, Austria
- Wales Way, Wielka Brytania
- Tohoku, Japonia
- Kamczatka, Rosja
- Zakuma, Czad
Reportaże o wszystkich wyróżnionych miejscach znajdziecie w polskim wydaniu Travelera, który w sprzedaży jest do 16 stycznia 2020 roku
1 z 2
Puszcza Białowieska Żubr
2 z 2
Puszcza Białowieska Sowa