Zachodniopomorskie na weekend. Nieoczywiste miejsca na wycieczkę, które musisz poznać
Wyruszyliśmy w podróż po Pomorzu Zachodnim, by odkryć ciekawe miejsca w regionie na jedno- lub dwudniową wycieczkę. Sprawdź, gdzie warto wybrać się na weekend w Zachodniopomorskiem.
- Igor Szulim, Filip Nowek
W tym artykule:
- Krzywy Las
- Cedynia
- Most Europejski Siekierki – Neurüdnitz
- Trzebiatów
- Darłowo
- Międzyzdroje
- Wolin
- Barlinek
- Lipiany
- Moryń
- Zachodniopomorskie Trasy Rowerowe
Zachodniopomorskie wciąż uchodzi za nie do końca odkrytą część Polski. Właśnie dlatego postanowiliśmy wybrać się w kilkudniową podróż po regionie, by poznać mniej lub bardziej znane atrakcje Pomorza Zachodniego. I w ten sposób zachęcić naszych czytelników do odwiedzenia Szczecina i okolic. Jednego możecie być pewni – każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Krzywy Las
Niespełna 4 km od Gryfina, w miejscowości Nowe Czarnowo, na zwiedzających czeka cieszący się ogromną popularnością wśród przyjezdnych Krzywy Las. Ten unikatowy na skalę światową pomnik przyrody – pieszczotliwie nazwany przez mieszkańców bajkowym lasem – składa się z blisko stu zdeformowanych sosen. Szacuje się, że powstał w 1934 roku i początkowo liczył blisko 400 okazów.
Pnie drzew wyginają się nad ziemią pod kątem 90 stopni. To sprawia, że są wyjątkowe i niespotykane. Jedna z hipotez mówi, że drzewa zostały celowo uszkodzone, żeby przybrały zniekształcony kształt. Miały służyć prawdopodobnie do budowy łodzi, foteli czy instrumentów.
Dostępność miejsca sprawia, że jest odwiedzane przez setki turystów i stanowi ważny punkt na mapie województwa zachodniopomorskiego. Warto pamiętać, że Krzywy Las podlega ścisłej ochronie. Dlatego każdy, kto pojawi się w okolicy, zobowiązany jest do poszanowania zasad panujących na terenie lasu.
Będąc w okolicy, warto udać się także do Widuchowej, gdzie znajduje się niezwykła platforma widokowa, skąd można podziwiać panoramę Doliny Dolnej Odry. Liczącą ok. 10 metrów konstrukcję postawiono na Słowiańskiej Górze mierzącej 72,6 m n.p.m.
Cedynia
O Cedyni z pewnością nieraz słyszeliście na lekcjach historii. To właśnie tutaj w 972 roku doszło do starcia wojsk margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona ze zwycięskimi siłami dowodzonymi przez księcia Mieszka I i jego brata Czczibora.
Dziś wydarzenia sprzed ponad 1050 lat upamiętnia największy wolnostojący pomnik orła w Polsce. Stoi na Górze Czcibora, czyli w symbolicznym miejscu walki. Prowadzą do niego 270-stopniowe kamienne schody. Dodajmy, że rokrocznie podczas Dni Cedyni odbywają się tutaj inscenizacje bitwy cedyńskiej.
Co ciekawe, na terenie gminy Cedynia, pomiędzy wsią Stary Kostrzynek a Osinów Dolny, w nurcie rzeki Odry w odległości 200 m w kierunku płd.-zach., znajduje się najdalej wysunięty na zachód punkt Polski. Jego współrzędne geograficzne to WGS 84 52° 50′ 15,5795’’ N, 14° 07’22,5482’’ E.
Od 2016 roku najbardziej wysunięte na zachód miejsce w kraju wyznacza kamień pamiątkowy. Ustawiono go z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Wyznacznika Najdalej Wysuniętego na Zachód Punktu RP. Prowadzi do niego ścieżka długości 620 m, zaczynająca się przy Pomniku Matek Polek Czekających na Powrót Synów z Wojny.
Most Europejski Siekierki – Neurüdnitz
Trudno o drugą tego typu atrakcję turystyczną łączącą Polskę i Niemcy. Do 1945 r. przez Most Europejski na Odrze regularnie przejeżdżały pociągi. Dziś obiekt pełni funkcję przeprawy pieszo-rowerowej o łącznej długości 660 m oraz punktu widokowego. Z mostu rozpościerają się przepiękne i unikatowe widoki na drugą co do wielkości rzekę w kraju.
Pierwsze drewniane konstrukcje zaczęły powstawać w tym miejscu w XVIII wieku. Z czasem podjęto decyzję o wzmocnieniu przeprawy między Siekierkami i Neurüdnitz. Efektem był otwarty w 1892 r. most kolejowo-drogowy na podporach z cegły i kamieni. Trzy dekady później wybudowano drugi most, który służył tylko i wyłącznie kolei. Tuż przed końcem II wojny światowej wycofujące się wojska niemieckie wysadziły obie przeprawy – jedną w całości, drugą tylko nad nurtem Odry.
Most kolejowy odbudowano w latach 50., jednak nie był on użytkowany. Wieloletnie starania, by przywrócić obiekt do życia, zakończyły się sukcesem w 2021 r. Wówczas przeprawa została otwarta dla zwiedzających po polskiej stronie Odry. Rok później do użytku oddano niemiecką część Mostu Europejskiego, łączącego Siekierki i Neurüdnitz.
Trzebiatów
Najciekawsze miejsce na mapie Pomorza Zachodniego? Śmiało można tak powiedzieć o położonym nad rzeką Regą Trzebiatowie. To nieduże, na pozór spokojne miasto skrywa wiele urokliwych historycznych zakamarków. O dawnych dziejach mieszkańcom i odwiedzającym przypominają liczne zachowane w dobrym stanie zabytki, pamiętające wydarzenia z 1639 roku.
Wówczas do Trzebiatowa zawitała słynna słonica Hansken, której cyrkowe sztuczki podziwiała w tamtym czasie cała Europa. Wizytę zwierzęcej gwiazdy na Pomorzu Zachodnim upamiętnił anonimowy artysta, tworząc na ścianie jednej z kamienic przy rynku malowidło z wizerunkiem słonicy i stojącego obok niej trenera. Nieprzypadkowo zatem to właśnie słoń jest uznawany przez trzebiatowian za największy symbol i znak rozpoznawczy miasta.
Warto zajrzeć także do pobliskiego pałacu książęcego, w którym znajdują się relikty średniowiecznego klasztoru, oraz renesansowej i barokowej rezydencji. Swego czasu w trzebiatowskiej posiadłości gościli m.in. król Fryderyk Wilhelm I, późniejsza cesarzowa rosyjska Maria Fiodorowna czy książę Ludwik Wirtemberski z żoną Marią Anną z Czartoryskich.
Darłowo
W okresie wakacyjnym Darłowo oblegane jest przez wczasowiczów z całej Polski. Nie oznacza to jednak, że poza sezonem nie ma nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie. Miasto, o czym wielu zapomina, może poszczycić się wspaniałą historią sięgającą średniowiecza, a także okazałymi zabytkami.
Co zatem warto zobaczyć w Darłowie? Największą popularnością wśród turystów cieszy się oczywiście XIV-wieczny Zamek Książąt Pomorskich. Tu w 1382 r. przyszedł na świat najsłynniejszy mieszkaniec regionu – król Eryk I Pomorski. Późniejszy przywódca Danii, Szwecji i Norwegii, nazwany przez wielu „ostatnim Wikingiem Bałtyku”, tam też dożył swoich dni.
Na terenie miasta znajdują się dwa niezwykle cenne obiekty sakralne. Pierwszy z nich to Kościół Mariacki, a więc najstarszy gotycki zabytek w Darłowie. Spoczywa w nim ciało Eryka Pomorskiego, księżnej Elżbiety – żony ostatniego pomorskiego księcia Bogusława XIV, oraz księżnej Jadwigi – żony Ulryka. Z kolei za XIV-wieczną brama miejska ulokowany jest Kościół św. Gertrudy, uznawany przez wielu za „klejnot pomorskiej architektury”.
Międzyzdroje
Międzyzdroje są jednym z najbardziej kultowych i najchętniej odwiedzanych kurortów na zachodnim wybrzeżu. Ogromne zaplecze hotelowe, gastronomiczne i turystyczne, a także coroczny Festiwal Gwiazd, słynne molo czy przepiękna promenada z niezwykłą architekturą sprawiają, że miasto co roku w okresie wakacyjnym jest oblegane przez tłumy turystów.
Międzyzdroje słyną także z niesamowitych okolic. Wystarczy wyruszyć na południe, by niespełna 10 km dalej podziwiać jezioro turkusowe w Wapnicy czy taras widokowy w Lubinie. Zapierająca dech w piersiach panorama na Zalew Szczeciński i krainę 44 wysp dwukrotnie została uznana za najpiękniejszy krajobraz Europy.
Wolin
Opisując najciekawsze atrakcje Pomorza Zachodniego, nie sposób nie wspomnieć o Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. Odwiedzający osadę turyści – zarówno ci młodsi, jak i starsi – mogą przenieść się do wczesnego średniowiecza i doświadczyć codziennego życie dawnych mieszkańców.
Woliński skansen przyciąga nie tylko masa atrakcji, ale także licznymi wydarzeniami. To właśnie tutaj organizowany jest największy w tej części Europy Festiwal Słowian i Wikingów, na którym spotykają się rekonstruktorzy z całego świata.
Dolny Śląsk na weekend. Propozycje z całego regionu dla każdego
Dolny Śląsk przez wielu uznawany jest za najpiękniejszy region w Polsce. Nieprzypadkowo, w tej części kraju na turystów czeka masa atrakcji i ciekawych miejsc do zwiedzenia.Barlinek
Ulokowany na siedmiu wzgórzach, na skraju rozległej Puszczy Barlineckiej, wśród pięknych jezior i lasów. Barlinek, bo o nim mowa, to bezapelacyjnie jedno z najpiękniej położonych miejscowości w Zachodniopomorskiem. Odwiedzając to niezwykle miasto, zostaniemy oczarowani bogactwem przyrody oraz masą atrakcji, przez co zapragniemy zostać tu nieco dłużej, by skorzystać z ciszy i spokoju.
Barlinek potrafi rozruszać, bowiem nosi miano Europejskiej Stolicy Nordic Walking. Na lubiących tę formę aktywności czeka aż siedem oznakowanych tras o łącznej długości ponad 50 km i, co ważne, o różnym stopniu trudności.
Ponadto w okolicy znajduje się wiele szlaków turystycznych, które umożliwiają zarówno piesze wędrówki, jak i jazdę na rowerze. Miasto regularnie organizuje imprezy cykliczne, w tym m.in. przypadające zawsze na wrzesień Mistrzostwa Europejskiej Stolicy Nordic Walking.
Lipiany
Kameralne miasteczko ulokowane w południowo-zachodniej części Pomorza Zachodniego. Jego urok kryje się w otaczających go jeziorach, wchodzących w skład Pojezierza Myśliborskiego, a bogata historia sięga średniowiecza.
Na przestrzeni lat najlepiej rozwijającym się tutaj rzemiosłem było browarnictwo. W Lipianach wytwarzano słynne regionalne piwo „Zaczynaj”. Na przyjezdnych czeka Skwer Piwowarów – ścieżka rzeźb przedstawiająca miejscowych piwowarów, okraszona pięknym widokiem na okoliczne jezioro Wądół. Co ciekawe, miasto swego czasu cieszyło się dużą popularnością wśród mieszkańców Berlina i było jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów w tej części kraju.
Turystów po dziś dzień przyciągają zachowane w świetnym stanie bramy – Pyrzycka i Myśliborska – klasycystyczny ratusz, studzienka piwowarów, zabudowa ryglowa oraz malownicze tereny. Lipiany są kolejnym przykładem miasta otoczonego fortyfikacjami w postaci murów obronnych.
Moryń
Malownicze i urokliwe miasteczko Moryń położone jest nad brzegami jeziora Morzycko. Jedną z największych lokalnych atrakcji jest spacer Aleją Gwiazd Plejstocenu. Dobrze odwzorowane makiety zwierząt z epoki lodowcowej i odlewy ich śladów 1:1 zainteresują zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Moryń to połączenie spokoju, pięknej architektury i niesamowitej przyrody. Będąc w okolicy, warto zahaczyć o tamtejszy rynek, na którym znajduje się fontanna z pokaźnych rozmiarów rakiem. Na miejscu odkryjesz, jaka wiąże się z nim legenda.
W ramach ciekawostki dodajmy również, że w Moryniu serwowane są najlepszy lody w Polsce. Tamtejsza lodziarnio-kawiarnia „BEZ NAZWY liczy się SMAK a nie nazwa”, uwielbiana przez mieszkańców, zwyciężyła kilka lat temu w plebiscycie „Mistrzowie Smaku” w kategorii „Lody Roku” w finale ogólnopolskim.
Zamek Ogrodzieniec to „biały klejnot” Polski. Potrafi zachwycić, ale i przerazić
Dawniej zamek był usytuowany na najwyższym wzniesieniu jurajskim. Zachwycał swą potęgą i monumentalnością. Dziś zostały po nim ruiny, wokół których snują się tajemnicze opowieści o ...Zachodniopomorskie Trasy Rowerowe
Turystyka rowerowa z roku na rok zyskuje popularność i zdobywa coraz większe grono zwolenników. Rozbudowana infrastruktura, czytelnie oznakowane szlaki i zapierające dech w piersiach widoki sprawiają, że Pomorze Zachodnie uchodzi za raj dla rowerzystów.
Sieć długodystansowych tras Zachodniopomorskiego to tysiące kilometrów do przejechania. Ciągle rozwijająca się infrastruktura tworzy spójną siatkę połączeń, w ramach której miłośnicy jednośladów mają do dyspozycji pięć tras:
- Blue Velo,
- Velo Batica,
- Szlak wokół Zalewu Szczecińskiego,
- Pojezierzy Zachodnich,
- Stary Kolejowy Szlak.
Szlaki przebiegają przez największe atrakcje turystyczne regionu, i, co warto podkreślić, są dostępne dla każdego, niezależnie od możliwości fizycznych.
W tworzeniu planu wycieczki pomoże nam strona internetowa oraz aplikacja z mapami tras rowerowych, obiektami gastronomicznymi, noclegowymi oraz opisami najciekawszych atrakcji i zabytków, które możemy odwiedzić na szlaku. Miejsca wpisane na listę to placówki przyjazne rowerzystom, z odpowiednimi udogodnieniami.
Obserwuj National Geographic Traveler Poland na Facebooku i podziel się z nami swoją opinią. Znajdziesz nas także na Instagramie – @natgeopl.