Czym jest piazza del duomo? Najwspanialsze przykłady znajdziesz w Pizie, Mediolanie i we Florencji
Place zwane piazza del duomo są centralnymi punktami miejskimi i świadkami ważnych wydarzeń historycznych. Dziś oblegane przez turystów, każdym kamiennym blokiem, płaskorzeźbą i marmurowym portykiem przypominają o świetności wielkich włoskich miast.
Spis treści:
- Piazza del Duomo w Mediolanie
- Piazza del Duomo we Florencji
- Piazza del Duomo w Pizie
- Inne piazza del duomo
W języku włoskim „duomo” oznacza katedrę, czyli główny kościół diecezji, w którym znajduje się siedziba biskupa. Jest to zwykle najważniejszy kościół w mieście o dużej wartość historycznej i architektonicznej. W związku z tym piazza del duomo to nic innego niż plac katedralny. Jednak czasami termin ten może być stosowany szerzej, na określenie placu przy bardziej znaczącym kościele, nawet jeśli nie jest on siedzibą biskupa.
Niemal każde z ważnych włoskich miast ma swoje charakterystyczne piazza del duomo, otoczone wspaniałymi budowlami, sklepami, kawiarniami. Do najważniejszych należą miejsca, które wymieniamy poniżej.
Piazza del Duomo w Mediolanie
To jeden z najbardziej znanych placów we Włoszech. Znajduje się na nim słynna Katedra Narodzin św. Marii (Duomo di Milano). Bogato zdobiona budowla należy do grona największych i najpiękniejszych gotyckich kościołów na świecie.
Katedra mediolańska
Jej budowa rozpoczęła się w 1386 roku i trwała przez kilka stuleci. Projekt był wynikiem współpracy wielu architektów, m.in. Simone da Orsenigo, a później Filippa degli Organi i Giovanniego Antonio Amadeo.
Katedra jest znana z niezwykle bogatej fasady z rzeźbami przedstawiającymi sceny religijne oraz postaci świętych. Wnętrze kryje w sobie cenne dzieła sztuki, jak witraże i rzeźby, w tym słynną rzeźbę „Św. Bartłomieja” autorstwa Marco d’Agrate z XVI wieku.
Świątynię otacza jeden z większych placów katedralnych we Włoszech. Ma powierzchnię około 17 000 m². Otoczony jest zabytkowymi budynkami, z centralnym punktem w postaci Katedry Mediolańskiej oraz pomnikiem króla Wiktora Emanuela II.
Il Salotto
Przy placu, nieopodal katedry, znajduje się też słynna Galeria Wiktora Emanuela II. Nazywana „Il Salotto”, czyli po prostu salonem, ogromna galeria handlowa skupia najlepsze włoskie marki odzieżowe. Jej urokliwe wnętrze zaprojektował Giuseppe Mengoni.
Mediolańska piazza del duomo
Mediolańska piazza del duomo już w średniowieczu pełniła funkcje targowe. Była miejscem wymiany handlowej i spotkań mieszkańców. Sprzedawano tu różnego rodzaju produkty, od żywności po tekstylia. Wokół placu istniały także liczne sklepy i warsztaty rzemieślnicze.
Mediolański plac był świadkiem wielu istotnych wydarzeń, np. koronacji Napoleona Bonapartego 26 maja 1805 roku na króla Włoch. Uroczystość odbyła się z wielką pompą. Napoleon użył legendarnej „Żelaznej Korony Longobardów” (Corona Ferrea), którą samodzielnie włożył na głowę, podkreślając swoją władzę. Plac wokół katedry był wypełniony tłumami, a koronacja miała na celu zademonstrowanie jego dominacji w północnych Włoszech. To wydarzenie podkreśliło rolę Mediolanu jako jednego z centrów władzy Napoleona w Europie.
Piazza del Duomo we Florencji
Piazza del Duomo we Florencji to plac, na którym znajduje się Katedra Santa Maria del Fiore (Duomo di Firenze). Plac otaczają także inne ważne budowle, takie jak baptysterium i dzwonnica Giotta.
Katedra we Florencji
Okalające plac budynki są zbudowane w stylach gotyckim i renesansowym. Katedra Santa Maria del Fiore została zbudowana z kolorowego marmuru. Z Carrary sprowadzono biały marmur, z Prato zielony, a różowy z Maremmy. Kolorowy kamień, ułożony przede wszystkim w geometryczne wzory, zdobi wszystkie elewacje katedry. Katedra słynie ze swojej monumentalnej kopuły, zaprojektowanej przez Filippa Brunelleschiego. Zbudowano ją w latach 1420–1436. Wówczas stanowiła absolutną rewolucją w architekturze. Dzwonnicę katedralną zaprojektował Giotto di Bondone, a baptysterium jest dziełem różnych mistrzów, w tym Andrei Pisano.
Florencka piazza del duomo
Sam plac katedralny jest stosunkowo niewielki – ma około 8000 metrów kwadratowych. Jest gęsto zabudowany i otoczony wąskimi uliczkami, co nadaje mu kameralny charakter, mimo iż stanowi centralny punkt miasta.
Centralny plac Florencji był świadkiem śmierci Girolamo Savonaroli. To mnich, który skłócił ze sobą Florentczyków i przeciwstawił się papiestwu. Został spalony 23 maja 1498 roku w pobliżu Piazza della Signoria, ponieważ tam odbywały się egzekucje, ale plac katedralny również zgromadził tłumy. Savonarola wcześniej zdobył władzę we Florencji i potępił zepsucie Kościoła oraz sztukę renesansową jako „zbyt świecką”. Został oskarżony o herezję i zdradę. Jego śmierć była dramatycznym punktem zwrotnym w historii Florencji, a wydarzenia te miały duży wpływ na życie religijne i polityczne miasta.
Piazza del Duomo w Pizie
Piazza del Duomo w Pizie jest słynna na całym świecie dzięki Krzywej Wieży (Torre di Pisa). Na placu znajduje się również Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Duomo di Pisa), baptysterium i Camposanto Monumentale.
Katedra w Pizie
Katedra i jej otoczenie zostały zbudowane w stylu romańskim z elementami gotyckimi. Budowę katedry rozpoczęto już w 1064 roku. Katedra w Pizie posiada cenne mozaiki i rzeźby, w tym prace Giovanniego Pisano, a także słynną mozaikę w absydzie, której część stworzył Cimabue. Krzywa Wieża, będąca dzwonnicą, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Włoch.
Pizeńskie piazza del duomo
Pizeńskie piazza del duomo to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych placów we Włoszech, zwany również Polem Marsowym (Campo dei Miracoli). Ma powierzchnię około 57 tys. metrów kwadratowych. Jest bardzo rozległy, z ogromnymi trawnikami. Ma otwarty charakter, pozwalając na swobodne podziwianie wszystkich budowli.
Piazza del Duomo w Pizie miała sakralny charakter, dlatego handel był tam ograniczony. Jednak okolice placu były miejscem spotkań pielgrzymów i handlarzy, którzy sprzedawali dewocjonalia i pamiątki związane z pielgrzymkami. Dodajmy, że jednym z cennych obiektów znajdujących się na Piazza del Duomo w Pizie jest rzeźba Igora Mitoraja „Upadły anioł”.
Inne piazza del duomo
Innymi niezwykłymi przykładami placów katedralnych jest m.in. czerwony, ceglany piazza del duomo w Sienie czy ten w Orvietto. Warto też wspomnieć o małej Florencji, czyli placu katedralnym w Lucce. Każdy ma swój własny charakter, specyfikę i własną historię.