Krzywy Las, tajemnicze kamienne kręgi... 6 zaskakujących atrakcji w Polsce
Polska oferta turystyczna to nie tylko molo w Sopocie, zakopiańskie Krupówki czy mazurskie jeziora – w naszym kraju znajduje się sporo zadziwiających atrakcji o iście filmowej aparycji. Znajdzie się tu coś dla fanów horrorów, kina akcji i nie tylko.
- Katarzyna Mazur
Jeśli masz już dosyć przepełnionych turystami pewniaków, zaplanuj swój kolejny wyjazd w zupełnie innym stylu. Zobacz, jakie mało znane miejsca w Polsce warto odwiedzić niezależnie od tego, czy planujesz weekendowy wyjazd lub dłuższy wypoczynek. Aha, i przygotuj dobry sprzęt fotograficzny, bo gwarantujemy, że zechcesz zachować te widoki w pamięci na długo.
1. Dla fanów kina przygodowego: piramida w Rapie
Klimat dla fanów Indiany Jonesa – ukryta w mazurskim lesie piramida jest grobowcem pruskiej rodziny baronów von Fahrenheid. Obiekt ma niemal 16 metrów wysokości i został zbudowany około 1811 roku na podstawie decyzji zafascynowanego Egiptem barona Friedrich von Fahrenheid, który uznał, że taki kształt grobowca sprawi, że złożone w nim ciała dłużej zachowają swoją świeżość. Nie wnikamy po co, ale polecamy odwiedzić to nietypowe miejsce na pojezierzu.
2. Dla fanów baśni: Krzywy Las na Pomorzu
Fot. Getty Images
Mała zachodniopomorska miejscowość Nowe Czarnowo to jedyne takie miejsce w Polsce, a może nawet w całej Europie. Skąd wzięła się ta wyjątkowość? Na jej terenie rośnie około 100 przedwojennych sosen o fantazyjnie pokręconych pniach, które wyglądają jak z baśni. Najciekawsze jest to, że powód nietypowego kształtu drzew do dziś pozostaje nieznany.
3. Dla fanów kina akcji: mosty w Stańczykach
Fot. Getty Images
Dwa wysokie na 36 i długie na 200 metrów murowane wiadukty z 1917 roku wyglądają tak, jakby za chwilę miał wjechać na nie pędzący pociąg z biegającym po dachu uzbrojonym Jamesem Bondem. Kiedyś zresztą pełniły rolę wiaduktów kolejowych i w czasie II wojny światowej hitlerowcy transportowali nimi materiały potrzebne do budowy między innymi słynnej kwatery Hitlera, Wilczego Szańca. Dziś są zaś popularną miejscówką do skoków na bungee.
4. Dla fanów horrorów: kamienne kręgi w Węsiorach
Polacy nie gęsi, też swój Stonehenge mają! Tajemnicze kamienne kręgi w malowniczej Szwajcarii Kaszubskiej znajdują się na cmentarzysku Gotów i Gepidów z I-III wieku, które zostało odkryte dopiero w XX wieku. Niektórzy z miejscowych wierzą, że te głazy wydzielają uzdrawiającą moc i szczególną energię, jednak archeologom nie udało się jeszcze ustalić, w jakim celu zostały postawione.
5. Dla fanów komedii: Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich
Dobre wieści: już nie trzeba wydawać kilkuset złotych na podróż do Włoch, żeby zrobić sobie zdjęcie, na którym podtrzymujesz krzywą wieżę. Mamy taką w Polsce! A właściwie nawet kilka, ale najpopularniejsza znajduje się na Śląsku, i to już od XV wieku. Nie wiadomo, dlaczego ta 34-metrowa budowla zaczęła się przechylać, ale w miejscowych kronikach pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się już w XVI wieku. Aktualnie odchylenie Krzywej Wieży od pionu wynosi ponad 2 metry, lecz budynek jest bezpieczny i udostępniony dla zwiedzających.
6. Dla fanów dramatów historycznych: Riese w Górach Sowich
Riese, czyli po polsku “olbrzym”, to kompleks tajemniczych siedmiu podziemnych obiektów zlokalizowanych w Górach Sowich i Zamku Książ na Dolnym Śląsku, który zbudowali hitlerowcy w latach 1943-1945. Dlaczego tajemniczych? Do dzisiaj nikt nie zna ich przeznaczenia, ani nawet dokładnej mapy, jako że część z podziemnych korytarzy nie została jeszcze odkryta.