Gucza - serbska stolica trąbki. Te miejsca musisz odwiedzić, przynajmniej raz
Mamy dla was zestawienie najciekawszych miejsc, które każdy powinien zobaczyć przynajmniej raz w życiu.
- Redakcja
1 z 19
Gucza - serbska stolica trąbki
"W trąbce zaklęta jest dusza Serbii. Tam jest serce, a czasem – niestety – i rozum
jej mieszkańców" - tak piszą ci, którzy odwiedzili to miejsce i poznali gorącą i szaloną muzykę Bałkan. To właśnie w Guczy odbywa się jej najważniejszy festiwal.
JAK DOJECHAĆ
Najlepiej samochodem. Autobusy z Belgradu są oblężone. Lepiej zostawić samochód przed granicami miasteczka, bo za wjazd do centrum trzeba płacić.
GDZIE SPAĆ
W namiotach – o hotelu nie ma co marzyć (wszystkie miejsca wyprzedane), a ceny
za łóżko na kwaterach prywatnych zaczynają się od 25 euro za noc.
2 z 19
Petra - starożytne miasto w Jordanii
Europejscy odkrywcy Petry nie potrafili znaleźć słów, żeby opisać to, co zobaczyli. „Na świecie nie ma niczego podobnego!” – donosili.
Trudno im się dziwić, do dziś to miejsce potrafi wprawić w osłupienie.
Kiedyś była to stolica państwa Nabatea, które prosperowało między III w. p.n.e. oraz I w. n.e.
3 z 19
Kolej transsyberyjska
Podróż tą linią to najlepszy sposób by poznać prawdziwą rosyjską duszę. Oczywiście krajobrazy za oknem też są ciekawe, ale najważniejsze rzeczy dzieją się wewnątrz przedziałów.
Bilety na całą trasę, czyli z Moskwy do Władywostoku, kosztują między 20 a 40 tys. rubli, czyli 2–4 tys. zł. Dokładna cena zależy od pociągu, który wybierzemy (np. pociągi firmienne są nowsze i częściej w nich sprzątają, jadą też trochę szybciej), i od rodzaju wagonu (najdroższy lux, nieco tańszy kupiejny, czyli z przedziałami, i najtańszy płackartnyj, bez przedziałów). Na tak długich trasach są tylko miejsca leżące.
Jeśli nie zatrzymujemy się po drodze, zostają nam już tylko wydatki na jedzenie (patrz wyżej). Jeśli decydujemy się na przystanki, najdroższe będą noclegi. Hoteli w Rosji jest mało i są kosztowne, często w mieście nie można znaleźć nic poniżej 50 euro. Najtańszą opcją jest wynajęcie mieszkania.
4 z 19
Leżajsk w Polsce
Warto tu trafić by poznać kulturę chasydów. W żadnym innym miejscu kraju nie da się podpatrzeć wciąż żywych zwyczajów i tradycji.
Szczególnie warto tam przyjechać na Jorcajt - to święto pamięci Elimelecha, twórcy koncepcji cadykizmu.
Warto wiedzieć
Mężczyźni wchodzący na teren cmentarza lub do synagogi muszą mieć nakrycie głowy (kipa, czyli jarmułka, ewentualnie zwykła czapka lub kapelusz).
Wypada, by kobiety miały zakryte włosy, nie mogą też przebywać na terenie przeznaczonym dla mężczyzn (jest on zwykle wyraźnie oddzielony).
Należy spytać o pozwolenie na zrobienie zdjęcia oraz za-chowywać się z szacunkiem i taktem.
5 z 19
Buenos Aires
Światowa stolica tanga. Tu nauczysz się tańczyć, posłuchasz i zobaczysz, że to coś więcej niż taniec.
Dla pasjonatów tanga to styl życia, potrafią przemierzyć pół świata by spotkać się na milondze i wspólnie oddać się swojej pasji.
6 z 19
Las Vegas
Zobacz najwspanialsze kasyna, idź na koncert gwiazd z pierwszych miejsc list przebojów, zobacz samochody, które dopiero pojawią się w magazynach motoryzacyjnych - to wszystko w stolicy przepychu i luksusu, czyli Las Vegas.
No i możliwość wzięcia ślubu, którego udziela sobowtór Elvisa Presleya? Bezcenne
7 z 19
Arabski suk
Umiesz się targować? Tam przekonasz się co to naprawdę znaczy "targować się", bo można powiedzieć, że w tej części świata to sport narodowy.
Warto choć raz w życiu zajrzeć w takie miejsce i dać się ponieść temu rytuałowi i grze, jaką jest ubijanie targu w arabskim stylu. Ale uważaj, żeby nie wydać za dużo!
8 z 19
Egipskie piramidy
Od zawsze fascynują i urzekają tajemniczością. Niezależnie od tego ile wielkich miast i wieżowców zobaczysz - przy nich zawsze poczujesz się mały.
Szykując się do bitwy pod piramidami Napoleon Bonaparte powiedział: "Żołnierze, czterdzieści wieków patrzy na was!"
9 z 19
Nowa Zelandia
Po pierwsze to właśnie tu kręcono najpiękniejsze sceny filmu "Władca pierścieni", te krajobrazy po prostu odbierają mowę.
Równie ciekawe są lokalne tradycje związane z kulturą Maorysów, które między innymi przeniesiono na stadiony futbolowe. Chcesz zobaczyć wojenny taniec, od którego trzęsie się stadion? Koniecznie idź na mecz All Blacks.
10 z 19
Indie
Tego miejsca nie mogło zabraknąć, choćwiadomo, że jeden slajd to stanowczo za mało by opisać fenomen tego miejsca. Dlatego wybralśmy szczegół: tę trójkołową auto-rikszę. Koniecznie będąc na miejscu przejedź się czymś takim, wrażenia gwarantowane!
11 z 19
Zamek Czocha w Polsce
To prawdziwy skarb. Tu zobaczysz jak naprawdę mieszkano w czasach dam i rycerzy, obejrzysz królewską sypialnię (uwaga, łoże może mieć zapadnię) i bibliotekę.
Ten zamek grał w wielu filmach, dziś jest tam hotel. Warto spędzić po królewsku przynajmniej jedną noc w życiu.
12 z 19
Harlem w Nowym Jorku
To miejsce dla tych, którzy kochają muzykę. Jeśli chcesz posłuchać czegoś naprawdę chwytającego po prostu musisz wybrać się na koncert gospel w jednej ze świątyń.
Gdzie
Abyssinian Baptist Church – (132 W 138th St.). Msza gospel z możliwością udziału turystów – niedziela, godz. 11.00 (trzeba przyjść znacznie wcześniej). W tym samym czasie podobne nabożeństwa odbywają się w sąsiednich kościołach (m.in. słynnym Canaan Baptist Church). Wymagany jest skromny strój.
Warto Zajrzeć
Restauracja Sylvia’s – (328 Lenox Ave). Słynna rodzinna restauracja serwująca dania amerykańskiego Południa. W czasie niedzielnego brunchu – występy artystów gospel.
13 z 19
Zamek Drakuli w Rumunii
Czy naprawdę trzeba to miejsce jeszcze bardziej polecać? Owiane ponurą legendą zamczysko od czasu powieści Brama Stokera jest siedliskiem najsłynniejszych krwiopijców popkultury.
Będąc na zamku warto poznać prawdziwą historię Vlada Palownika i koniecznie wybrać się w góry, które urzekają dzikim pięknem.
14 z 19
Hagia Sofia
To miejsce, w którym można zrozumieć potęgę ludzkiej wiary.
"Nie wiedzieliśmy, czy jesteśmy na ziemi, czy w niebie, gdyż zaprawdę nie ma takiego miejsca na ziemi, gdzie by było takie piękno" – pisali do księcia kijowskiego Włodzimierza jego posłowie, gdy ponad 10 wieków temu wyszli z nabożeństwa w Hagii Sophii w Konstantynopolu. Nawet sułtan Mehmed II, który po zdobyciu Konstantynopola przez Turków osmańskich zamienił kościół w meczet, pozostawił wiele z oryginalnego wystroju. Jako że islam nie zezwala na przedstawianie ludzkich wizerunków, mozaiki przykryto, ale ich nie zniszczono. Dodano też tarcze z imionami Mahometa, jego następców i wnuków. A także dobudowano minarety, starając się jednak dopasować je tak, żeby nie zepsuły harmonijnej bryły.
Dzisiejsza Hagia Sophia to pamiątka po 900 latach obecności chrześcijan i 500 – muzułmanów.
15 z 19
Miasto Samarkanda w Uzbekistanie
Najważniejsze i najpiękniejsze miasto Jedwabnego Szlaku.
Kiedyś przyciągało kupców i naukowców, dziś spragnionych Orientu podróżników.
Koniecznie musicie zobaczyć Registan - Forum Wschodu otoczone trzema przepięknymi Medresami.
16 z 19
Wielki Mur Chiński
Wielu uważa, że Wielki Mur to wytwór monarszej paranoi. Nie można przecież ogrodzić potężnego imperium! Przez setki lat mur stanowił zabezpieczenie przed najazdami dzikich hord z terenów Mongolii: często nieskuteczne.
Dziś wizerunek Muru widnieje na naklejkach wizowych (co wydaje się ironią losu), a samo dzieło oblegane jest jedynie przez pokojowo nastawionych turystów. Wiele fragmentów odrestaurowano w XX w. Najbardziej znany odcinek: Badaling, jest ładny, łatwy i bardzo zatłoczony.
My polecacy odcinek Mutianyu, który wije się pośród zielonych wzgórz. Jest tutaj o wiele bardziej intymnie, w dodatku ten fragment usiany jest gęsto wieżami i wieżyczkami.
17 z 19
Kaplica Sykstyńska w Rzymie
"Każdego dnia Kaplica Sykstyńska znieważana jest przez tysiące turystów. Stanowią oni obrazę ulokowanych tu skarbów i wiary" – napisał kiedyś włoski pisarz Pietro Citati.
Ostrzegał on, że 5 mln osób, które co roku odwiedza watykański unikat, to śmiertelne zagrożenie dla bezcennych fresków Michała Anioła, których 500-lecie inauguracji obchodzono 31 października ub. roku.
Malowidło, którego osobną częścią jest gigantyczny fresk ołtarzowy Sąd Ostateczny, przez wielu uważane jest za dzieło sztuki wszech czasów.
To jednocześnie największe dzieło malarskie zaprojektowane i wykonane przez jednego człowiek.
18 z 19
Tadź Mahal w Indiach
Pałac z czystego marmuru uznawany jest za najwspanialsze dzieło architektoniczne świata.
Powstał z jeszcze czystszej miłości. O wschodzie słońca wydaje się różowy, w ciągu dnia jest kremowobiały, a po południu jakby pomarańczowy.
Jego majestat, piękno i harmonię najlepiej widać z oddali. Indyjski Tadź Mahal kazał stworzyć w 1632 r. cesarz jako grobowiec dla zmarłej żony.
Budowało go 22 tys. par ludzkich rąk. Skarbiec władcy szybko pustoszał. W końcu syn zdetronizował ojca za nadużycia finansowe.
Wtrącił do celi, z której ojciec mógł patrzeć na mauzoleum ukochanej. Warto powędrować na drugi brzeg rzeki Jamuny, zamiast iść do biletowych kas.
Pod pałacem spotkasz setki turystów, a po drugiej stronie rzeki: jedynie stadko bawołów lub samotnego rybaka.
Zza rzeki widok na Tadź Mahal jest bajkowy: najpiękniejszy budynek świata przegląda się w tafli wody.
19 z 19
Wenecja we Włoszech
Dziś Wenecja jest włoskim miastem. Ale przez setki lat było to oddzielne państwo, w dodatku przepysznie zamożne.
Malarze przyjeżdżali tu z całego świata dla tutejszego słońca, poeci tu szukali natchnienia.
Za elegancję i bogactwo detali ukochał to miasto Marcel Proust.
Gondole, spacerowe łodzie, pływają po Wenecji od tysiąca lat.
Od trzystu nie zmieniły wyglądu: wciąż mają ten sam wykwintny dizajn. Ponad 450 mostów tworzy wyjątkową scenerię dla rejsu gondolą. Łodzie te suną dostojnie po 177 kanałach.