Najwyższy taras widokowy w Polsce coraz bliżej otwarcia. Podano datę
Biurowiec Varso Tower w Warszawie to formalnie najwyższy budynek Unii Europejskiej. Na jego szczycie powstaje imponujący, najwyższy taras widokowy w Polsce. Wkrótce zostanie udostępniony wszystkim chętnym by zobaczyć Warszawę z góry.
W tym artykule:
- Najwyższy budynek Polski i UE
- Ciekawostki o Varso Tower i jego iglicy
- Najwyższy taras widokowy Polski – co wiemy
- Kiedy nastąpi otwarcie tarasu na Varso Tower?
- Najwyższy taras widokowy daje niezwykłe możliwości obserwacji
Warszawa wkrótce wzbogaci się o nową, jedyną w swoim rodzaju atrakcję turystyczną. Na jej najwyższym wieżowcu – Varso Tower – powstaje właśnie najwyższy taras widokowy w Polsce. Tym samym stolica dołączy to tak miast, jak Chicago, Tokio, Berlin, Paryż czy Rotterdam, oferując unikatową możliwość zobaczenia miasta z góry. Najpopularniejsze tarasy widokowe na świecie przyciągają co roku miliony turystów. Ten na Varso Tower jest niecierpliwie oczekiwany już od kilku lat. Wreszcie wiemy, kiedy zostanie otwarty.
Najwyższe budynki w Polsce - 10 wieżowców, które sięgają najwyżej
Najwyższe budynki w Polsce nie są tak imponujące, jak giganty zza oceanu. Nie zmienia to jednak faktu, że w skali krajów Starego Kontynentu, nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów - pod wz...Najwyższy budynek Polski i UE
Choć za część rekordowej wysokości Varso Tower odpowiada iglica, to jest on najbardziej imponującym wysokościowcem Warszawy. Jego wysokość to 310 m. Ukończony w 2022 roku przez firmę HB Reavis, jest najwyższym budynkiem nie tylko Warszawy i Polski, ale całej Unii Europejskiej. Na kolejnych miejscach podium znajdują się: londyński The Shard (309,6m.) i Commerzbank Tower we Frankfurcie nad Menem (300 m).
Ciekawostki o Varso Tower i jego iglicy
Varso Tower stoi w warszawskiej dzielnicy Wola, na rogu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Co ciekawe, stoi zaledwie kilkaset metrów od drugiego najwyższego budynku w Polsce – Pałacu Kultury i Nauki (237 m). Wysokość Varso od gruntu do dachu to 230 m. Jego potężna iglica liczy zatem aż 80 m. To konstrukcja gigantyczna sama w sobie waży aż 73 tony i posiada wewnętrzną windę. Jest też podgrzewana. Nawet jeśli osadzi się na niej lód, a jego kawałki zaczną spadać – zostaną złapane na jeden z czterech otaczających iglicę „talerzy”.
Varso Tower to tak naprawdę kompleks 3 budynków. 310-metrowa wieża jest największym z nich. Dwa sąsiednie są dużo niższe, mierzą 90 i 81m. Za projekt architektoniczny kompleksu odpowiadają zespoły Foster & Partners (wieża główna) oraz HRA Architekci (budynki boczne). W przeszklonym lobby najwyższego wieżowca posadzono 12 drzew o wysokości niemal 10 m każde. Specjalnie dla nich w lobby utrzymywana jest stała temperatura – 21 stopni.
Najwyższe budynki świata: odkryj 8 najwyższych drapaczy chmur
Aż siedem z ośmiu najwyższych budynków świata znajduje się w Azji. Sprawdź, ile metrów ma dotychczasowy rekordzista i gdzie stoi najwyższy budynek świata.Najwyższy taras widokowy Polski – co wiemy
Varso Tower pełni przede wszystkim rolę biurowca. Ale trudno było nie wykorzystać jego wysokości także jako atrakcji samej w sobie. Na kilku piętrach – od 49 do 53 – przewidziano kompleks widokowy z tarasem i barem. Najwyższym punktem udostępnionym gościom budynku będzie osłonięty taras na dachu, czyli 53. piętrze. Taras widokowy, na którym znajdą się także drzewa, znajdzie się na piętrze 49. We wnętrzu będzie z kolei działać przestronny bar. Goście dotrą na taras panoramicznymi windami w około pół minuty. Atrakcje te będą płatne, ale cen na razie nie ujawniono. Taras w Varso Tower będzie położony niemal dwa razy wyżej, niż ten na 30 piętrze Pałacu Kultury i Nauki (114m).
Kiedy nastąpi otwarcie tarasu na Varso Tower?
Aranżacją i obsługą tej przestrzeni zajmie się firma Magnicity, z którą deweloper podpisał 20-letni kontrakt. Prace rozpoczną się w drugim kwartale tego roku. Uroczyste otwarcie tarasu nastąpi latem 2025 roku. Magnicity zarządza także kilkoma innymi atrakcyjnymi punktami, nie tylko w Europie. A są to między innymi: taras obserwacyjny 360 Chicago na 94 piętrze wieżowca John Hancock Center czy platforma widokowa na Berlińskiej Wieży Telewizyjnej (wysokość 203 m).
Najwyższy taras widokowy daje niezwykłe możliwości obserwacji
O tym, jakie możliwości daje tego typu atrakcja, świadczy niezwykła obserwacja pasjonatów dalekich widoków z portalu dalekiehoryzonty.pl. Latem zeszłego roku udało im się wypatrzyć (i sfotografować) z dachu Varso Tower położoną w odległości 114 km. Łódź. Pobili tym samym rekord dalekich obserwacji z Warszawy – poprzedni to 70 km i elektrownia Kozienice sfotografowana z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki.