Najwyższy szczyt Grecji zdobędą tylko doświadczeni turyści. Podejście jest długie i trudne
Najwyższy szczyt Grecji wznosi się w masywie Olimpu, na całym świecie kojarzonym z mityczną siedzibą dwunastu bóstw Hellady. Nie jest najwyższym wierzchołkiem w Koronie Europy, jednak od potencjalnych zdobywców wymaga nie tylko dobrej kondycji, ale i doświadczenia. Jaki jest najwyższy szczyt w Grecji? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.
W tym artykule:
- Jaki jest najwyższy szczyt Grecji?
- Gdzie znajduje się najwyższy szczyt Grecji?
- Czy każdy może zdobyć najwyższy szczyt Grecji?
- Jak wejść na Mitikas?
Grecja kojarzy się przede wszystkim ze wspaniałymi plażami. Nic dziwnego. W końcu południowoeuropejski kraj z trzech stron oblewają morza. Nie można jednak zapomnieć, że aż 81 proc. powierzchni Grecji zajmują góry, a obszary nizinne znajdują się w zasadzie tylko w pobliżu wybrzeży. Północną i środkową część kraju rozdziela masyw Olimpu, z którego „wyrasta” najwyższy wierzchołek w kraju i na całych Bałkanach.
Jaki jest najwyższy szczyt Grecji?
Szczyt, o którym mowa, to Mitikas. Przez długi czas wysokość tego wierzchołka określano na 2917,85 m n.p.m. Najnowsze pomiary wykonane przez badaczy z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach wskazują jednak, że najwyższy szczyt w Grecji mierzy 2917,727 m n.p.m.
Gdzie znajduje się najwyższy szczyt Grecji?
Mitikas wznosi się w rozległym masywie Olimpu, oddzielającym historyczną Macedonię od Tesalii. Masyw jest położony nad Zatoką Termajską, między dolinami rzek Pinios i Aliakmon. Jego najwyższy wierzchołek sąsiaduje z trzema szczytami: Skolio (2905,2 m n.p.m.), Stefani (2911,11 m n.p.m.) i Skala (2866 m n.p.m.).
Czy każdy może zdobyć najwyższy szczyt Grecji?
W Europie nie brakuje wyższych gór. Mitikas plasuje się na dziewiątej pozycji w Koronie Europy. Pierwszą trójkę (w kolejności od najniższego do najwyższego) tworzą:
10 najbardziej niebezpiecznych gór świata [RANKING]
Majestatyczne, niedostępne, a przez to jeszcze bardziej kuszące. Te wysokie szczyty zbierają wśród wspinaczy największe żniwo.- Dufourspitze (najwyższy szczyt Szwajcarii mierzy 4634 m n.p.m.),
- Mont Blanc de Courmayeur (najwyższy szczyt Włoch mierzy 4748 m n.p.m.),
- Mont Blanc (najwyższy szczyt Francji mierzy 4808 m n.p.m.).
Mitikas jest sporo niższy od numeru jeden, ale to nie czyni go łatwym do zdobycia. Rysy, siedemnasty wierzchołek Korony Europy, ustępują najwyższemu szczytowi Grecji o niemal 500 metrów, a i tak nie są dostępne dla każdego.
Wejście na Mitikas wymaga dobrej kondycji i sporego doświadczenia. Nie wystarczy zdobyć najwyższy szczyt Pienin, by szykować się na podbój Olimpu. Trzeba bowiem podkreślić, że szlak na Mitikas obfituje w utrudnienia, za to ułatwień jest tam jak na lekarstwo.
Jak wejść na Mitikas?
Droga na Mitikas zaczyna się przy uroczysku Prionia, położonego na wysokości 1129 m n.p.m. Prowadzi tam dobrej jakości droga asfaltowa. Za parkingiem i małym schroniskiem swój bieg rozpoczyna szlak E4, który prowadzi na najwyższy wierzchołek Grecji.
Czas wejścia
Trasa dzieli się na dwa etapy. Pierwszy kończy się przy schronisku Spilios Agapitos (2060 m n.p.m.), natomiast drugi – na wierzchołku Mitikas. Czas wejścia jest w dużej mierze zależny od warunków pogodowych i doświadczenia turysty. Można przyjąć, że przy dobrej pogodzie osoba z doświadczeniem górskim zdobędzie Mitikas w ok. 7 godz., z czego ok. 3 godz. zajmie dotarcie do schroniska.
Oznaczenia szlaku
Trasa prowadząca do schroniska jest oznakowana drewnianymi słupkami z oznaczeniem E4. Powyżej Skali należy wypatrywać znaków namalowanych na skałach czerwoną farbą.
Pierwszy etap
Początkowo szlak wiedzie niezbyt stromą, szeroką i ziemistą trasą, przecinającą gęsty las. Może wydawać się, że po drodze nie czekają żadne utrudnienia, ale to tylko pozory. Dalej ścieżka zwęża się, nabiera stromości, a nawierzchnię pokrywają kamienie.
Jeszcze przed dotarciem do schroniska można odpocząć w murowanej wiacie, wyposażonej w stół i ławy. Obok niej znajduje się źródełko wody pitnej. Warto tam przystanąć i zregenerować siły, bo w tej części szlaku ścieżka jest już dość stroma, a dalej nie będzie łatwiej. Idąc dalej, można zaobserwować zmianę krajobrazu. Las ustępuje miejsca skarłowaciałym formacjom. Zaczynają pojawiać się skalne ścieżki. Ostatni odcinek przed schroniskiem jest kręty i stromy, ale tuż przed schroniskiem stromizna nieco ustępuje.
Drugi etap
Za schroniskiem Spilios Agapitos szlak odbija w lewo. Na tej wysokości szatę roślinną tworzy kosodrzewina, a krajobraz staje się surowy. Kamienista ścieżka wiedzie wzdłuż Chondro Mesorrachi. Dalej droga wiedzie w kierunku Płaskowyżu Muz i na szczyt Skala. Za wierzchołkiem wznoszącym się na 2866 m n.p.m. oznaczenie zmienia się. Należy wypatrywać czerwonych znaków namalowanych na skałach.
To najtrudniejszy etap. Trasa wiedzie szlakiem pokrytym materiałem skalnym, z dużą ekspozycją. Próżno szukać tam łańcuchów czy lin. W drodze na Mitikas trzeba polegać na swoim sprzęcie wspinaczkowym (najtrudniejsze odcinki są zaoczkowane).
Po pokonaniu komina Kaki Skala („schody nieszczęścia”) trasa widzie wzdłuż urwiska Kazani i dalej skręca w górę. Za szczytem grani pojawia się zabezpieczenie w postaci stalowej liny. Po pokonaniu wąskiej rynny oczom wspinacza ukazuje się najwyższy szczyt Grecji w całej okazałości. Dalej rozpoczyna się ostatnie strome podejście. O osiągnięciu celu informuje niewysoki maszt z metalową flagą kraju i słupek triangulacyjny, na którym znajduje się skrzynka z księgą na wpisy.