Najwyższe budynki w Polsce. 10 wieżowców, które sięgają najwyżej
Najwyższe budynki w Polsce nie są tak imponujące, jak giganty zza oceanu. Nie zmienia to jednak faktu, że w skali krajów Starego Kontynentu, nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów - pod względem liczby wieżowców Warszawa plasuje się na 6. miejscu w Europie. Być może niebawem staniemy się jednym z krajów z najwyższym krajobrazem miejskim, bo nie ma żadnych wątpliwości, że w kolejnych latach będziemy wznosić coraz wyższe obiekty. Ile metrów ma najwyższy budynek w Polsce i gdzie jest zlokalizowany?
- Redakcja
W tym artykule:
- Najwyższe budynki w Polsce - Varso Tower w Warszawie
- Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
- Warsaw Spire w Warszawie
- Sky Tower we Wrocławiu
- Warsaw Trade Tower w Warszawie
- Warsaw UNIT w Warszawie
- Skyliner w Warszawie
- Q22 w Warszawie
- Rondo 1 w Warszawie
- Złota 44 w Warszawie
Rywalizacja jest wpisana w naturę człowieka. Ludzie prześcigają się na wszystkich polach, a architektura nie stanowi tu wyjątku. Polska dość późno dołączyła do wyścigu ku chmurom. Pierwszy wieżowiec w naszych granicach - PAST w Warszawie - wzniesiono w 1908 roku. W latach 20. i późniejszych powstawały kolejne wysokościowce, m.in. w Katowicach, Chorzowie i Krakowie, ale żaden z nich nie przekraczał wysokości 100 metrów. Magiczna bariera została jednak złamana (z ogromną nawiązką) w 1955 roku, kiedy wzniesiono Pałac Kultury i Nauki. Obecnie, wieżowce w Polsce wyrastają w miejskim krajobrazie niczym grzyby po deszczu na leśnej ściółce.
Najwyższe budynki w Polsce - Varso Tower w Warszawie
Najwyższym budynkiem w Polsce, a jednocześnie - najwyższym biurowcem w Europie, jest Varso Tower - olbrzym wchodzący w skład kompleksu Varso Place. Obiekt o docelowej wysokości aż 310 m mieści się u zbiegu ulic Jana Pawła II i Chmielnej, nieopodal Dworca Centralnego. Wysokościowiec będzie miał 53 kondygnacje, a jego powierzchnia całkowita wyniesie 70500 m kw.
Projekt pięknego budynku ze szklaną elewacją wykonała pracownia Foster and Partners, a pracami zespołu architektów kieruje słynny Norman Foster, w którego portfolio znajdują się tak sławne obiekty, jak choćby 30 St Mary Axe, ratusz w Londynie czy główna siedziba Apple w Cupertino.
Pod koniec grudnia 2020 roku zakończono prace związane z betonowaniem stropu na szczycie budynku. Na tym etapie, wieżowiec osiąga 230 m wysokości. Koniec prac planowany jest na I kwartał 2022 roku.
Ciekawostka - najwyższy wieżowiec w Polsce jest pierwszą tak dużą inwestycją realizowaną w naszym kraju, która w certyfikacji BREEAM ma uzyskać notę Outstanding.
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
Pałac Kultury i Nauki przez bardzo długi czas dzierżył tytuł najwyższego budynku w Polsce. Wysoki na 237 m obiekt został zdetronizowany dopiero pod koniec 2020, ale na razie wyłącznie do wysokości stropu.
Budynek mieszczący się na placu Defilad został wzniesiony z inicjatywy Wiaczesława Mołotowa, jako symboliczny dar Związku Radzieckiego dla narodu polskiego. Za projekt kolosa odpowiadał Lew Rudniew, dla którego inspiracją był wieżowiec moskiewskiego Uniwersytetu Łomonosowa. Prace budowlane rozpoczęły się w 1952 roku. 3 lata później obiekt został oddany do użytku.
Od 2 lutego 2007 roku Pałac Kultury i Nauki figuruje w rejestrze zabytków. Budynek ma 42 kondygnacje, a jego całkowita powierzchnia to 123084 m kw. Ciekawostka - tarcza zegara na wierzy Pałacu Kultury i Nauki legitymuje się średnicą 6 m, co czyni go drugim największym zegarem w Europie. Jest też drugim najwyżej umieszczonym zegarem na świecie.
Warsaw Spire w Warszawie
Trzecim najwyższym wysokościowcem w Polsce jest mieszczący się na placu Europejskim Warsaw Spire. Wchodzący w skład kompleksu budynków biurowiec mierzy aż 220 m, ma 49 kondygnacji naziemnych, 5 podziemnych i legitymuje się całkowitą powierzchnią wynoszącą 104300 m kw.
Za projekt wieżowca odpowiada pracownia Jaspers & Eyers Partners. Prace budowlane rozpoczęły się wiosną 2011 roku, a zakończyły - w pierwszej połowie 2016 roku. Budynek sąsiaduje z dwoma niższymi obiektami, które mierzą 55 m wysokości.
Ciekawostka - ściany szczelinowe, które ograniczają bryłę budynku na podziemnych kondygnacjach, są najgłębszą tego typu konstrukcją w Polsce - sięgają 55 m poniżej poziomu terenu.
Sky Tower we Wrocławiu
Kolejny obiekt na naszej liście to zlokalizowany na ulicy Powstańców Śląskich, wrocławski Sky Tower. 51-kondygnacyjny wieżowiec osiąga wysokość 215 m i legitymuje się powierzchnią całkowitą 122000 m kw.
Budowa obiektu rozpoczęła się w grudniu 2007 roku, a zakończyła - w maju 2012 roku. W tym czasie kilkukrotnie dochodziło do zmiany formy i wysokości budynku, jak i samych architektów. Finalnie inwestor powierzył nadzór nad budową budynku studiu architektonicznemu Fold.
Kompleks obejmujący obiekty mieszkalne, biurowe, rekreacyjne, handlowe i usługowe powstał na działce, na której wcześniej mieścił się wieżowiec Poltegor, wzniesiony jeszcze w latach 80. XX wieku.
Ciekawostka - na 48 piętrze wysokościowca mieści się trzeci najwyżej położony apartament w Europie, którego powierzchnia to 227 m kw.
Warsaw Trade Tower w Warszawie
W połowie stawki 10 najwyższych wieżowców w Polsce plasuje się Warsaw Trade Tower. Wysokościowiec zlokalizowany na ulicy Chłodnej mierzy 208 m wysokości, liczy sobie 43 kondygnacje naziemne, 3 podziemne i legitymuje się powierzchnią całkowitą 71567 m kw.
Budowa obiektu rozpoczęła się w 1997, a zakończyła - w 1999 roku. Za projekt odpowiadają architekci ze studia RTKL. W 2016 roku budynek został poddany gruntownej modernizacji. Zmieniono m.in. atrium oraz hol wejściowy.
Ciekawostka - windy, których szyby znajdują się w żelbetonowym trzonie budynku, osiągają prędkość wynoszącą aż 7 m/s.
Warsaw UNIT w Warszawie
Szóstym najwyższym wieżowcem w Polsce jest zlokalizowany na rondzie Daszyńskiego Warsaw UNIT. Budynek o 46 kondygnacjach mierzy 202 m, a jego powierzchnia całkowita to 59385 m kw.
Budowa wieżowca wyrastającego w samym centrum biznesowej strefy Warszawy rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku. Prace zbliżają się ku końcowi, a budynek ma być gotowy jeszcze w 2021 roku.
Ciekawostka - elewację budynku tworzy fasada kinetyczna, która składa się z kilku tysięcy ruchomych płytek, reagujących na podmuchy wiatru. To pierwsze tego typu rozwiązanie w polskim budownictwie.
Skyliner w Warszawie
Na siódme miejsce w rankingu najwyższych budynków w Polsce wspiął się warszawski Skyliner. Obiekt ma 195 m wysokości, 40 kondygnacji naziemnych, 5 podziemnych i powierzchnię całkowitą wynoszącą 94000 m kw.
Prace nad Skylinerem, będącym częścią kompleksu budynków u zbiegu ulic Towarowej i Prostej, rozpoczęły się we wrześniu 2017 roku. W styczniu 2021 roku obiekt został oddany do użytku. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna APA Wojciechowski.
Ciekawostka - w budynku został zainstalowany system wykorzystujący wody deszczowe do podlewania znajdujących się wewnątrz roślin.
Q22 w Warszawie
Kolejny obiekt na naszej liście to Q22 - wieżowiec wzniesiony na alei Jana Pawła II, mierzący 195 m i mogący pochwalić się 47 kondygnacjami i powierzchnią całkowitą wynoszącą 89273 m kw.
Budowa wysokościowca rozpoczęła się w czerwcu 2013 roku. 3 lata później budynek oddano do użytku. Obecna w nazwie litera Q stanowi odniesienie do struktury kryształu kwarcu, która zainspirowała architektów z pracowni Kuryłowicz & Associates.
Ciekawostka - obiekt powstał na działce, na której do 15 grudnia 2011 roku działał hotel Mercure. Materiały pochodzące z rozbiórki obiektu poddano recyklingowi i wykorzystano przy wznoszeniu nowego budynku.
Rondo 1 w Warszawie
Przedostatnie miejsce w zestawieniu przypadło w udziale wieżowcowi zlokalizowanemu w obszarze ronda ONZ. Rondo 1, bo o tym kolosie mowa, mierzy 192 m, ma 41 kondygnacji i powierzchnię całkowitą 103000 m kw.
Wieżowiec został zaprojektowany przez pracownię Skidmore, Owings and Merrill (przy współpracy z warszawską pracownią AZO). Prace rozpoczęły się w 2003, a zakończyły - w 2006 roku. Charakterystyczna bryła obiektu składa się z dwóch budynków. Pierwszy to 10-piętrowy Budynek A, natomiast drugi - 40-piętrowy Budynek B.
Ciekawostka - wieżowiec Rondo 1 w całości zasilany jest energią wiatrową.
Złota 44 w Warszawie
Dziesiąte miejsce w zestawieniu najwyższych wysokościowców w Polsce zajmuje wieżowiec Złota 44. 192-metrowy obiekt (jak wskazuje na to sama nazwa - zlokalizowany na ulicy Złotej) może pochwalić się 53 kondygnacjami i powierzchnią całkowitą 79000 metrów. Pod względem wysokości, dorównuje wieżowcowi Rondo 1, ale mniejsza powierzchnia całkowita zadecydowała, że w udziale przypadła mu ostatnia pozycja.
Zaprojektowany przez Daniela Libeskinda (światowej sławy architekta o polsko-żydowskich korzeniach, który zaprojektował m.in. nową wieżę, wzniesioną na miejscu zburzonych wieżowców World Trade Center) apartamentowiec został wybudowany w 2013 roku. Prace trwały 5 lat.
Ciekawostka - Złota 44 to pierwszy budynek w Polsce, w którego konstrukcji wykorzystano trójszybowe moduły fasady.