To tutaj powstanie największe lotnisko świata. Rocznie ma obsługiwać nawet 185 mln pasażerów
Największe lotnisko świata od lat zlokalizowane jest w Atlancie. Już niedługo to się zmieni. Władze Arabii Saudyjskiej zapowiedziały budowę nowego portu, który ma przejąć palmę pierwszeństwa i zepchnąć z pozycji lidera Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport.
W tym artykule:
Arabia Saudyjska w ostatnim czasie nie schodzi z czołówek światowych gazet. Wszystko za sprawą tegorocznego mundialu w Katarze, gdzie Saudyjczycy sprawili jedną z największych sensacji, pokonując faworyzowaną Argentynę 2:1 w pierwszym meczu grupy C. Niespodziewane zwycięstwo nad dwukrotnymi mistrzami świata (Biało-Błękitni triumfowali w 1978 i 1986 roku) spowodowało wybuch euforii w całym kraju.
Aby uczcić historyczną wygraną z wicemistrzami globu sprzed ośmiu lat, tamtejsze władze ogłosiły środę 23 listopada dniem wolnym od pracy. Ponadto każdy z zawodników otrzymał w nagrodę nowego Rolls-Royce. Arabia Saudyjska zakończyła jednak turniej na fazie grupowej z bilansem dwóch porażek (0:2 z Polską i 1:2 z Meksykiem) i jednym zwycięstwem.
Największe lotnisko świata powstanie w Rijadzie
O Arabii ponownie zrobiło się głośno po tym, jak saudyjski następca tronu, książę Mohammed bin Salman ogłosił przebudowę Międzynarodowego Portu Lotniczego Króla Chalida w Rijadzie. Efekt? Największe lotnisko świata, które według wstępnych prognoz, do 2030 r. ma rocznie obsługiwać ok. 120 mln pasażerów, do nawet 185 mln w 2050 r.
Plany zakładają, że King Salman International Airport ma zostać wyposażone w sześć równoległych pasów startowych. To pozwoli zwiększyć ruch z 29 milionów do wspominanych, rekordowych 185 milionów obsłużonych turystów w ciągu roku. Co więcej, Saudyjczycy mają docelowo obsługiwać aż 3,5 mln ton ładunków rocznie.
Lotnisko zajmie ponad 57 km kw. powierzchni. Na terenie portu mają znajdować się m.in. obiekty rekreacyjno-mieszkaniowe, a także siedziba nowej saudyjskiej linii lotniczej, RIA. Ma ona zostać uruchomiona w najbliższym czasie i stanowić bezpośrednią konkurencję dla Qatar Airways.
Inwestycja ma pozytywnie odbić się na gospodarce całego kraju. Prognozuje się, że lotnisko wzbogaci krajowy budżet o 27 mld rialów saudyjskich i stworzy dodatkowe 103 tys. nowych miejsc pracy. Władze w Rijadzie liczą również na wzrost atrakcyjności turystycznej kraju, co finalnie przełoży się na większą liczbę turystów z zagranicy. Koszt budowy lotniska, który ma rywalizować z portami w Dubaju czy Dosze, ma ponieść Fundusz Inwestycji Publicznych.
– Projekt lotniska jest zgodny z wizją Arabii Saudyjskiej, w której Rijad ma stać się jedną z dziesięciu największych gospodarek miejskich na świecie i wesprze wzrost populacji Rijadu do 15–20 milionów ludzi do 2030 r. – zaznacza państwowa agencja informacja SPA.
Międzynarodowe Lotnisko Króla Chalida (władca Arabii Saudyjskiej w latach 1975–1982) jest największym portem lotniczym w kraju. Posiada dwa terminale i dwa równoległe pasy startowe. Port zlokalizowany jest w odległości ok. 35 km od centrum miasta.
Opuszczone lotniska. Gdzie się znajduje 8 najsłynniejszych obiektów tego typu? Zobacz nasz ranking
Na świecie jest kilkadziesiąt tysięcy portów lotniczych. Niektóre mają ponad 100 lat, a mimo to nadal funkcjonują. Innym się nie poszczęściło i – z różnych powodów – zostały zamk...Gdzie jest największe lotnisko świata?
Przypomnijmy, że największym portem lotniczym świata od wielu lat jest Międzynarodowy Port Lotniczy Atlanta – Hartsfield–Jackson w stanie Georgia. Lotnisko w Atlancie było pierwszym na świecie, które przekroczyło milion obsłużonych pasażerów w ciągu roku. W 2019 r. amerykański port odnotował rekordowe 111 mln podróżujących. Dla porównania, Londyn-Heathrow, czyli największe lotnisko w Europie, trzy lata temu odnotowało 81 mln pasażerów.
Łączna powierzchnia Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport wynosi 1528 hektarów. Lotnisko posiada aż pięć pasów startowych. Jest jednym z nielicznych portów na świecie, gdzie lądować mogą trzy samoloty w tym samym czasie. Co ciekawe, znajdująca się na terenie lotniska wieża kontroli lotu (121,3 metrów) jest najwyższym tego typu obiektem w Stanach Zjednoczonych.
Dużo podróżujesz? Poznaj najbardziej stresujące lotniska świata, których warto unikać – w czołówce niechlubnego rankingu aż dwa z Polski.
Źródło: airport-technology.com.