Najważniejsze nagrody w branży turystycznej w Polsce juz rozdane! Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej 2017
Jubileuszowa, 15. gala konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny - CERTYFIKAT POT już za nami. Polska Organizacja Turystyczna uhonorowała prestiżowymi wyróżnieniami 10 najlepszych produktów turystycznych roku oraz przyznała najważniejszy laur – Złoty Certyfikat POT.
W obecnej, 15. już edycji tego prestiżowego plebiscytu, kapituła przyznała dziesięć równorzędnych nagród – Certyfikatów POT oraz jedno wyróżnienie. Turyści w tajnym głosowaniu przyznali również swój Certyfikat Internautów.
Podczas gali wręczono również najważniejsze wyróżnienie Polskiej Organizacji Turystycznej – Złoty Certyfikat.
Jubileuszowa edycja stała na szczególnie wysokim poziomie. O prestiżowe Certyfikaty POT, walczyło 45 produktów, które wcześniej zostały uhonorowane przez regionalne organizacje turystyczne. Produkty zgłaszano w 5 kategoriach: wydarzenie cykliczne, pakiet usług, obiekt, szlak oraz obszar.
Kapituła spędziła też wiele czasu nad wyborem tegorocznego Złotego Certyfikatu POT. Do tej szczególnej nagrody zgłaszane mogą być produkty wyróżnione już Certyfikatem POT, które po upływie przynajmniej 5 lat twórczo rozwinęły swoją działalność. W ścisłym finale znalazły się trzy produkty turystyczne – Carnaval Sztukmistrzów, Kompleks Bania oraz Żywe Muzeum Piernika.
Ostatecznie, najważniejszą nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej otrzymało to ostatnie – toruńskie Żywe Muzeum Piernika. To wyjątkowe miejsce. Jak na nowoczesną atrakcję przystało Muzeum jest interaktywne - to swoiste teatrum, w którym goście biorą udział w interaktywnym pokazie, prowadzonym przez, doświadczonych animatorów.
1 z 9
Wycieczka 1-dniowa WODAMI rzeki San!, woj. podkarpackie
Wycieczka 1-dniowa WODAMI rzeki San! to oferta łącząca atrakcje związane z wodą, górami i historią Bieszczad dla każdej grupy wiekowej. Każdy punkt programu jest związany z Sanem. Zaczyna się od SPŁYWU KAJAKAMI na najbardziej malowniczym odcinku z Sanoka do Mrzygłodu. Podczas spływu każdy indywidualnie podejmuje decyzję czy chce płynąć 1h, czy dłużej 2:15h. Jeśli ktoś „boi się wody”, nie lubi pływać lub wybrał się z małymi dziećmi to idzie razem ze specjalnie wynajętym przewodnikiem na zwiedzanie SKANSENU w Sanoku. Następnie całą grupą jedziemy na POSIŁEK REGIONALNY, który zamawiamy w restauracji w kształcie statku na brzegu rzeki. Turyści mają do wyboru hryczanyki (kotlety z mięsem i kaszą gryczaną) lub naleśniki. Później przemieszczamy się autokarem do Zagórza, gdzie po pokonaniu 1,2 km docieramy do największych w Polsce RUIN KLASZTORU Karmelitów Bosych z 22 m wieżą widokową. Ostatnim punktem programu jest REJS STATKIEM po niemal całym Zalewie Solińskim aż do Olchowca, czyli pokonując 50 km! Łączymy opowiadanie historii Zalewu Solińskiego z DEGUSTACJĄ WIN i SERÓW bieszczadzkich kończąc o zachodzie słońca.
2 z 9
Zamek w Chęcinach, województwo świętokrzyskie
Zamek Królewski w Chęcinach to prestiśowa atrakcja turystyczna na mapie Regionu Świętokrzyskiego jak i Polski. Mury kryjące tajemnice przeszłości, moc legend i niewyjasnionych zjawisk. Warto zajrzeć do skarbca, lochu, oraz okazałej galerii zdjeć warowni.
3 z 9
Zamojska Twierdza Atrakcji, woj. lubelskie
Zamojska Twierdza Atrakcji - stare miasto z niepowtarzalną, renesansową architekturą
Powstały w 1580 r. Zamość był urzeczywistnieniem wizji „miasta idealnego”. Dziś twierdza Zamość to unikat na skalę światową. W 1992 roku zamojski zespół Starego Miasta (wraz z Twierdzą) został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przez to atrakcje, które mają tu powstają również są unikatowe. Bo czy można znaleźć miejsce, gdzie można nauczyć się strzelać z armaty i łuku ( Bastion VII), obejrzeć film 5D o historii Twierdzy (Prochownia), rozegrać strategiczną grę wojskową (Muzeum pod Kurtyną), obejrzeć wystawę strojów historycznych od XVI w. do współczesności (Bastion II), czy zapoznać się z historią uzbrojenia (Arsenał)? Dlatego też, wszyscy którzy pragną poznania kultur i tradycji innych narodów, pasjonują się zwiedzaniem zabytków i pałają żądzą przygód w Zamojskiej Twierdzy Atrakcji znajdują tu coś dla siebie.
4 z 9
Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy, woj. zachodniopomorskie
Ogrody Hortulus koło Kołobrzegu to zespół dwóch ogrodów pokazowych, tworzony blisko 30 lat z miłości do natury i potrzeby dzielenia się z innymi tym co piękne. Jako pierwsze powstały Ogrody Tematyczne w Dobrzycy, w których podziwiać można ponad 28 ogrodów o różnej tematyce i stylistyce m.in.: ogrody inspirowane naturalnym krajobrazem, kulturą różnych narodów czy ogrody zmysłów w stylu angielskim. W 2014 r. udostępnione do zwiedzania zostały Ogrody Hortulus Spectabilis. Główną atrakcją tego kompleksu jest największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 ha i ścieżkach o długości 3,2 km. W sercu labiryntu znajduje się blisko 20 m wieża widokowa z jej szczytu podziwiać można olbrzymie założenia ogrodowe, piękną okolicę, a przy dobrej pogodzie Morze Bałtyckie. Obecnie udostępnione do zwiedzania jest 9 z 35 ha planowanych ogrodów. Ogrody to wyjątkowe miejsce, gdzie połączyć można wypoczynek i zabawę z kontaktem z przyrodą. W 2017 r. Ogrody Hortulus odwiedziło ponad 250 tys. gości.
5 z 9
Pałac i Folwark Galiny, woj. warmińsko-mazurskie
Galiny to pięknie odrestaurowany majątek ziemski z Pałacem z XVI wieku, XIX-wiecznym Folwarkiem, romantycznym parkiem i ponad 350 ha lasów, łąk, pastwisk i stawów. To nie tylko hotel w zabytkowych budynkach, to także funkcjonująca jak dawniej wiejska posiadłość, stadnina koni oraz w pełni wyposażone, nowoczesne centrum konferencyjne. Prawie 70 koni hodowanych w zabytkowych stajniach i przepiękne plenery majątku, pozwalają prowadzić tu szkołę jazdy konnej na każdym poziomie.
Znakiem rozpoznawczym Galin jest także wyśmienita kuchnia. Specjały galińskiej Gospody zachwycają nutą regionalnej egzotyki i smakiem prawdziwie naturalnych składników. Daje to gwarancję świeżości i najwyższej jakości.
Nieograniczona przestrzeń, malownicze pagórki i kręte wąwozy stanowią idealne warunki wypoczynku na Mazurach. Niepowtarzalny nastrój, magia miejsca, wysmakowane wnętrza, niezwykła aura przyrody, wspaniała kuchnia oraz ujmująca gościnność personelu hotelu zawsze czekają na gości Pałacu i Folwarku Galiny.
6 z 9
Muzeum Mydła i Historii Brudu, woj. kujawsko-pomorskie
Muzeum Mydła i Historii Brudu to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Bydgoszczy, miejsce niezwykłe tak, jak jego nazwa!
Jest atrakcyjnym sposobem na spędzenie czasu dla dzieci i dorosłych. Opowiemy Wam historię poprzez ciekawostki, również te nie najlepiej pachnące. Bo czy wiedzieliście, że najbrudniejszym pałacem Europy był Wersal, święta Agnieszka się nie myła, a kilku władców Polski przypłaciło życiem swoje umiłowanie do kąpieli? Przewodnik zdradzi o wiele więcej sekretów higieny, ale także nauczy prania na tarze, zupełnie jak to czyniły nasze babki. Tylko w naszym muzeum przeniesiecie się do średniowiecznej łaźni i usiądziecie w drewnianej balii, wejdziecie do pokoju kąpielowego z XIX wieku i łazienki z czasów komuny, gdzie króluje słynna pralka „Frania”.
Z naszego Muzeum każdy wychodzi z uśmiechem na ustach i z własnoręcznie zrobionym, podczas warsztatów, mydełkiem w kieszeni - pamiątką magicznych chwil.
7 z 9
Muzeum Górnictwa Węglowego - Kopalnia Guido, woj. śląskie
W kopalni Guido, na odwiedzającego czeka trzy poziomy zwiedzania. Pod ziemią można się znaleźć dzięki autentycznej szoli, takiej samej, jaką używają górnicy na czynnych kopalniach. W pierwszej kolejności odwiedza się najstarsze dostępne rejony Kopalni Guido na poziomie 170 m. Przewodnik opowie o trudzie pracy w kopalni z początku XX wieku – okresu mechanizacji, postępu technologicznego, ale także okresie najsilniejszego kultu św. Barbary w górnośląskim górnictwie. Największymi atrakcjami na poziomie 320 m są pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Tutaj turysta przekona się jak wygląda ciężka praca górnika, w jakich warunkach wydobywa się węgiel oraz co matka natura potrafi zrobić z kopalnianym chodnikiem, który nie jest zabezpieczony obudową górniczą. Część trasy pokonuje się elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Zwiedzanie Kopalni Guido kończy się w najgłębiej położonym pubie w Europie! Hala Pomp dla osób pełnoletnich oferuje specjalność zakładu, czyli piwo „Guido”. W Hali Pomp można także wypić filiżankę kawy, zakupić pamiątki i spróbować śląskiej kuchni.
8 z 9
Europejskie Centrum Solidarności, woj. pomorskie
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku to instytucja kultury, której celem jest utrwalenie pamięci o zwycięstwie Solidarności. Sercem ECS jest wystawa stała poświęcona historii Solidarności oraz zmianom w Europie Środkowej i Wschodniej. ECS to ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, biblioteka i mediateka. To wreszcie przestrzeń publiczna, miejsce spotkań tych, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji.
ECS jest jedyną instytucją w Polsce uhonorowaną Nagrodą Muzealną Rady Europy (2016), od 40 lat corocznie przyznawaną jednemu muzeum, wnoszącemu znaczący wkład w zrozumienie dziedzictwa kulturowego Europy. Z kolei Komisja Europejska wyróżniła kompleks historycznej Stoczni Gdańskiej – Salę BHP, Bramę nr 2, pl. Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 i ECS – Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, bo symbolizuje narodziny Solidarności i pokojową rewolucję, która odmieniła całą Europę. Od momentu otwarcia nowej siedziby w sierpniu 2014 roku, ECS odwiedziło 2,2 miliona gości z całego świata.
9 z 9
Ogród Zoologiczny Zoo Safari Borysew, woj. łódzkie
ZOO SAFARI BORYSEW, położone 40 km od Łodzi, to unikalne miejsce na mapie Polski i Europy, słynne przede wszystkim dzięki białym lwom i białym tygrysom bengalskim. Żyje tu aż 15% światowej populacji tych niezwykle rzadkich dzikich kotów. W Borysewie znalazły one tak doskonałe warunki, że wydały na świat potomstwo! O narodzinach białych lwiątek i białych tygrysków pisali dziennikarze takich gazet, jak The Guardian, The Washington Post oraz The New York Times. W malowniczej dolinie rzeki Ner, na przestronnych wybiegach obejmujących obecnie 26 ha powierzchni, mieszka blisko 600 osobników 90 gatunków dzikich zwierząt. ZOO SAFARI BORYSEW może pochwalić się największą w Europie kolekcją dużych gadów: krokodyli nilowych i aligatorów amerykańskich. Na Odwiedzających czeka tu również Mini ZOO, KINO 7D, największy europejski Kompleks Namiotów Sferycznych z salą zabaw – Figlarnią oraz nowoczesnymi salami edukacyjnymi, w których prowadzimy zajęcia na podstawie własnego programu edukacyjnego. Po całym terenie Ogrodu Zoologicznego kursują ZOO-Kolejki."