Reklama

W tym artykule:

  1. „Darmowy Listopad 2024” – lista obiektów, które zwiedzisz za darmo
  2. „Darmowy Listopad 2024” w rezydencjach królewskich
Reklama

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już po raz trzynasty zaprasza na „Darmowy Listopad”. W czasie trwania akcji najsłynniejsze polskie rezydencje królewskie oferują dostęp do swoich wyjątkowych zbiorów całkowicie za darmo. Poza wystawami stałymi i czasowymi uczestnicy będą mogli skorzystać z bogatego programu wydarzeń edukacyjnych, w tym warsztatów, spotkań i konferencji.

„Darmowy Listopad 2024” – lista obiektów, które zwiedzisz za darmo

W tym roku akcja „Darmowy Listopad” odbywa się po raz trzynasty, a jej hasło przewodnie „Królewskie widowisko” zachęca do odkrywania bogactwa polskich rezydencji królewskich. To jedyna taka okazja w roku, by bezpłatnie zwiedzić najważniejsze zabytki i cenne zbiory narodowe. W tegorocznej edycji udział biorą cztery wyjątkowe obiekty:

„Darmowy Listopad 2024” w rezydencjach królewskich

W wybrane weekendy goście będą mogli nie tylko bezpłatnie zwiedzać wystawy, ale również uczestniczyć w fascynujących wydarzeniach, które przybliżą niezwykłe historie związane z każdym z obiektów. Sprawdź, co czeka na ciebie w kolejnych tygodniach.

9–10 listopada – Zamek Królewski w Warszawie

Bezpłatne zwiedzanie Trasy Królewskiej z okazji symbolicznego zakończenia odbudowy Zamku Królewskiego. Uroczystości związane z odtworzeniem tronu króla Stanisława Augusta w Sali Tronowej będą uświetnione tematycznymi spacerami i warsztatami plastycznymi dla rodzin.

16–17 listopada – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Weekend taneczno-teatralny, pełen warsztatów inspirowanych sztuką i kulturą pałacową. W programie m.in.: warsztaty „Zatańcz jak w Pałacu” dla rodzin, familijne zajęcia „Kamishibai – japoński teatr słowa i ilustracji”, warsztaty plastyczne „Kreska czyni cuda” z użyciem pióra i tuszu, oraz zajęcia narracyjne „Ilustracja mówi więcej niż tysiąc słów”, które przybliżą historię króla Jana III Sobieskiego i dębu Bartka.

23–24 listopada – Zamek Królewski na Wawelu

Bezpłatny wstęp na II piętro zamku, gdzie zwiedzający mogą odkrywać Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz wystawy „Niech żyje król! Koronacje Sasów na Wawelu” i „Arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich. Część 2”. Otwarte będą także podziemia Zamku z ekspozycjami „Wawel Zaginiony”, „Wawel Podziemny. Lapidarium” oraz wystawa „Wawel Odzyskany”.

29–30 listopada – Muzeum Łazienki Królewskie

Z okazji 193. rocznicy powstania listopadowego muzeum zaprasza na spacery historyczne, międzypokoleniowe warsztaty „Widowiskowy Amfiteatr”, podczas których wspólnie powstanie haftowany obraz Amfiteatru w Łazienkach. W programie także spektakl „Didaskalia”, kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa” oraz warsztaty edukacyjne w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – oddziale Muzeum Łazienki Królewskie.

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie / fot. Jacek Nieckarz/Shutterstock

Bilety w ramach akcji „Darmowy Listopad” można nabyć bezpośrednio w kasach lub za pośrednictwem strony internetowej poszczególnych placówek. Szczegółowe informacje na temat tegorocznej edycji wydarzenia znajdziecie również w mediach społecznościowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomnijmy, że pierwsza edycja akcji „Darmowy Listopad”, której organizatorem jest MKiDN, odbyła się w 2012 roku. Jej główny celem było zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz zachęcenie – przede wszystkim młodszego pokolenia – do odwiedzenia miejsc o szczególnym znaczeniu dla historii Polski. Od samego początku w wydarzeniu udział biorą wspomniane już rezydencje królewskie – Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W 2020 r. ze względu na pandemię COVID-19 akcja „Darmowy Listopad” w całości zorganizowana była w formie online.

Reklama

Źródło: gov.pl

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama