Mesyna jest nazywana „drzwiami Sycylii”. Starożytne miasto skrywa wiele atrakcji
Mesyna jest jednym z najpopularniejszych kierunków wśród turystów, którzy udają się na największą wyspę Morza Śródziemnego, głównie dlatego, że znajduje się tam port obsługujący wielkie liniowce. Należy jednak podkreślić, że miasto pamiętające czasy antyku nie powinno być traktowane wyłącznie jako baza wypadowa do zwiedzania pozostałych części Sycylii. To malownicze miejsce skrywa wiele atrakcji i oferuje niesamowite widoki. Co warto zobaczyć w Mesynie? Na to i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Spis treści:
Mesyna bywa nazywana „drzwiami Sycylii”. Nic dziwnego. To właśnie tam większość osób rozpoczyna zwiedzanie malowniczej Sycylii. Nie jest to jednak jedno z tych miast, do którego wchodzi się tylko po to, by wyruszyć w dalszą drogę. Pod względem mnogości atrakcji, to malownicze miejsce ma naprawdę dużo do zaoferowania.
Gdzie znajduje się Mesyna?
Mesyna, trzecie pod względem liczby mieszkańców miasto Sycylii, jest położono w południowo-wschodniej części wyspy, nad Cieśniną Mesyńską. Jej obszar rozpościera się u podnóża malowniczych Gór Pelorytańskich, będących strukturalnym przedłużeniem Apeninów Południowych.
Miasto jest dobrze skomunikowane. Z Palermo i Katanii można dostać się tam autostradą A20, a z Kalabrii – promem. Planowana jest budowa mostu o długości 3,6 km, który połączy Mesynę z gminą Villa San Giovanni.
Historia Mesyny
Historia miasta sięga VIII wieku p.n.e. Właśnie wtedy Grecy założyli na terenie dzisiejszej Mesyny osadę zwaną Zankle. Nazwę, którą można przetłumaczyć jako „kosa” lub „sierp”, zawdzięczała specyficznemu ukształtowaniu zatoki, nad którą powstała. W 396 roku p.n.e. Zankle najechali i doszczętnie zniszczyli Kartagińczycy. W kolejnych latach odbudowana osada przechodziła z rąk do rąk, zupełnie jak hiszpańska Saragossa i wiele innych miast na południu Starego Kontynentu.
Miasto znajdowało się we władaniu Mamertynów, Rzymian, Bizancjum i Arabów. W 1060 roku, Sycylię (wraz z Mesyną) podbili i zajęli Normanowie. 126 lat później, gdy Henryk VI poślubił sycylijską księżniczkę Konstancję, wyspa stała się częścią księstwa Szwabii, a następnie – Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. W 1860 roku miasto zostało zajęte przez oddziały Giuseppe Garibaldiego.
Miasto wielokrotnie było nawiedzane przez trzęsienia ziemi i tsunami. Największy kataklizm jest datowany na 1908 rok. Silne wstrząsy właściwie zrównały je z ziemią. Zginęło wówczas 80 tys. osób. Zniszczona Mesyna zaczęła podnosić się z gruzów, jednak niebawem kolejny raz musiała zmierzyć się z niszczycielską siłą, tym razem nie natury, a człowieka. Bombardowania w trakcie II wojny światowej niemal przywróciły stan sprzed odbudowy.
Co zobaczyć w Mesynie?
Czas nie był łaskawy dla Mesyny. Większość tamtejszych zabytków uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi z 1908 roku. Dzieła zniszczenia dopełniły bombardowania podczas II wojny światowej. Na szczęście większość śladów bytności dawnych cywilizacji i innych atrakcji miasta udało się odbudować i dziś są dostępne dla zwiedzających.
Katedra
Wybudowana w XII stuleciu katedra została ufundowana przez Henryka VI Hohenstaufa. Została mocno uszkodzona w czasie trzęsienia ziemi w 1908 roku i bombardowania w 1943 roku. Została jednak odbudowana i dziś stanowi prawdziwą ozdobę miasta, mimo że do dziś zachowały się tylko nieliczne oryginalne elementy – XV-wieczna chrzcielnica, figura Jana Chrzciciela i kilka rzeźb.
Gdy wskazówki zegara wskazują dwunastą, dzwon na wieży dwanaście razy wybija południe. Następnie rozpoczyna się niesamowity spektakl figur. Najpierw zaczyna ryczeć 4-metrowy lew. Następnie nieco mniejszy, bo 2-metrowy kogut porusza głową i macha skrzydłami, a znajdujące się po jego bokach figury Diny i Clarenzy, XIII-wiecznych bohaterek miasta, zaczynają uderzać w dzwon, powtarzając to co 15 minut.
Palazzo Zanca
Neogotycki pałac zlokalizowany na placu Unione Europea, odrestaurowany w 1914 roku, zajmuje powierzchnię 12 tysięcy metrów kwadratowych. Obecnie mieści się tam siedziba rady miejskiej i władz Mesyny. Budynek jest częściowo udostępniony do zwiedzania. W trzech salach mieści się ekspozycja prezentująca dzieła z ceramiki, rzeźby i przedmioty codziennego użytku. Najstarsze eksponaty pochodzą ze starożytności.
Chiesa del Carmine
Kościół wybudowany w latach 20. poprzedniego wieku, którego projektantem był Cesare Bazzini, a wykonawcą – Lorenzo Interdonato, z daleka rzuca się w oczy. Wszystko przez wspaniałą ośmiokątną kopułę. Równie imponująca jest architektura wnętrza, które ma formę otoczonego ołtarzami i kaplicami greckiego krzyża.
Muzeum Regionalne
Chcąc poznać niezwykłą historię miasta, warto udać się do Muzeum Regionalnego. W placówce zgromadzono liczne eksponaty z epok, gdy Mesyna znajdowała się pod władaniem rzymskim, bizantyjskim i normańskim. Na szczególną uwagę zasługują rzeźby dłuta Goro di Gregorio i malowidła autorstwa Alonzo Rodrigueza czy Girolamo Alibrandiego.
Pogoda w Mesynie
Kiedy w Mesynie panuje najlepsza pogoda? Miasto znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, dla którego charakterystyczne są łagodne zimy i gorące lata. W miesiącach zimowych średnia temperatura sięga kilkunastu stopni Celsjusza. Wiosną i jesienią osiąga wartość od 15 do 20 stopni Celsjusza. Latem jest tam gorąco, wręcz upalnie. Zdarzają się dni, kiedy słupek rtęci wskazuje wartość około 40 stopni Celsjusza.
Warto pamiętać, że Mesynę nawiedzają gwałtowne ulewy. Największe opady są notowane jesienią i zimą, od października do lutego.