Reklama

W tym artykule:

Reklama
  1. Warszawski park nie miał sobie równych
  2. Park Akcji „Burza” z kolejną nagrodą
  3. Sukces goni sukces

W ostatnim czasie coraz częściej informujemy o nagrodach i wyróżnieniach, jakie otrzymują polskie projekty obiektów użyteczności publicznej. Raptem kilka dni temu donosiliśmy, że otwarty na początku tego roku Dworzec Metropolitalny w Lublinie zdobył „architektonicznego Oscara”, a już dziś mamy kolejne dobre wieści. Tym razem doceniony za granicami naszego kraju został warszawski Park Akcji „Burza”.

Warszawski park nie miał sobie równych

Znajdujący się na warszawskim Czerniakowie Park Akcji „Burza” okazał się bezkonkurencyjny i zdobył Europejską Nagrodę dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. Grono jurorów doceniło stołeczną realizację za umiejętne połączenie historii i ekologii, które wspólnie tworzą przestrzeń wyjątkową pod każdym względem. I, co ważne, dostosowaną do codziennych potrzeb mieszkańców.

– Nowy park w centrum Warszawy w innowacyjny sposób nawiązuje do historii miejsca poprzez wykorzystanie ruin z okresu II wojny światowej, by stworzyć dostępną i przyjemną przestrzeń publiczną łączącą historię, rekreację i wrażliwość ekologiczną – czytamy w uzasadnieniu jury.

Europejska Nagroda Przestrzeni Publicznych (European Prize for Urban Public Space) przyznawana jest przez Centrum Kultury Współczesnej w Barcelonie (CCCB). Konkurs ma charakter cykliczny. Odbywa się co 2 lata, począwszy od 2000 roku. Do tegorocznej edycji wydarzenia zgłoszonych zostało 297 projektów z 35 państw. W finałowej rundzie – oprócz polskiej propozycji – znalazły się także realizacje z Belgii, Hiszpanii, Szwajcarii i Gruzji.

Park Akcji „Burza”
Park Akcji „Burza” / Mat. prasowe Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Park Akcji „Burza” z kolejną nagrodą

Park Akcji „Burza” z Kopcem Powstania Warszawskiego powtórzył tym samym sukces Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie, które w 2016 r. również okrzyknięto najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Dla stołecznej realizacji to pierwsze tak duże wyróżnienie na arenie międzynarodowej. Do tej pory park mógł się pochwalić jedynie lokalnym nagrodami, w tym Grand Prix Nagrody Architektonicznej tygodnika „Polityka”, Grand Prix nagrody architektonicznej prezydenta Warszawy oraz wyróżnieniami za projektowanie przestrzeni publicznej i za rozwiązania proekologiczne.

Przypomnijmy, że nowy wygląd parku jest efektem rewitalizacji zakończonej latem 2023 r. Za projekt odpowiedzialni byli architekci z pracowni Archigrest i topoScape, a prace budowlane powierzono firmie Remondis. Przestrzeń parku została uporządkowana tak, by nie zatracić jego historycznego charakteru, jednocześnie wprowadzając elementy wspierające przyrodę. Od czerwca 2024 r. mieszkańcy mogą korzystać z odnowionego placu wejściowego, którego centralnym elementem jest mikrolas Miyawakiego.

Inwestycja zrealizowana była w ramach projektu unijnego, współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Park Akcji „Burza”
Park Akcji „Burza” / Mat. prasowe Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Sukces goni sukces

Władze oraz mieszkańcy stolicy mają jednak więcej powodów do radości, bowiem docenione poza granicami naszego kraju – już po raz kolejny – zostało również Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej. Otwarty przed rokiem obiekt uznano za najlepszą inwestycję w sektorze kulturalnym na świecie podczas konkursu ULI Global Awards for Excellence 2024. I to zaledwie kilka miesięcy po tym, jak zaprojektowana przez pracownię WXCA siedziba muzeum trafiła na listę The World’s Most Beautiful Museums 2024, obejmującą najpiękniejsze muzea globu.

Reklama

Źródła: Zarząd Zieleni m. st. Warszawy, National Geographic Polska

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama