Łotwa wiosną. 6 miejsc, które musisz odwiedzić
Europejski sznyt, słowiańska swojskość, wschodnia dzikość. A wszystko – tuż za rogiem. Łotwa to świetny kierunek dla rowerzystów.
1 z 6
Łotwa
RYGA
Stolica Łotwy, to jedno z najpiękniejszych,
ale też najdroższe miejsce w kraju.
Ryga jest piękna, warto ją zwiedzić, ale jest też najdroższym miastem na Łotwie. Za cenę noclegu w stołecznym hostelu można wynająć apartament w malowniczym miasteczku, śpiąc w najstarszym domu w regionie, w otoczeniu stylowych mebli. Jeszcze taniej wypadają noclegi na kempingach, nierzadko prowadzonych przez ludzi szalenie gościnnych. Nie znam nikogo, kto by wzgardził poczęstunkiem w postaci regionalnych placków z dyni albo ofertą darmowej podwózki do innego miasteczka, „bo pewnie wam się spodoba”.
Fot. Getty Images
2 z 6
Łotwa
JURMAŁA i KEMERI
Dwie strony tej samej monety. Jurmała i Kemeri to kurorty zlokalizowane nieopodal Rygi. W tym pierwszym życie wciąż tętni – między pięknymi drewnianymi willami spacerują tłumy turystów, a nowobogaccy Rosjanie uwielbiają przejeżdżać z wolna swoimi samochodami, puszczając głośno muzykę. W Kemeri pełno jest reliktów przeszłości. Funkcjonalistyczne i secesyjne pustostany utrzymane w stylu sowieckiego brutalizmu, nieczynne od lat kino, maleńka drewniana cerkiew w parku – wszystko to składa się na niepowtarzalny klimat.
Fot. Shutterstock
3 z 6
Łotwa
KOLKA
Najbardziej magiczne miejsce w całej Łotwie. Znajduje się tu nie tylko prawdziwe cmentarzysko starych łodzi rybackich, ale też miejsce pochówku prawdziwego wilkołaka. Jakby tego było mało, żyją tu Liwowie, jedna z najmniejszych europejskich grup etnicznych. Warto nie tylko wsłuchać się w ich język i zaznajomić z kulturą, ale też spróbować tradycyjnych potraw.
Fot. Shutterstock
4 z 6
Łotwa
SIGULDA
Prawdziwa perła wyrzucona na brzeg rzeki Gauja. W okolicy znaleźć można kilka zamków z różnych epok, są pamiątki po Krzyżakach i inflanckich warchołach, sanatorium i kolejka górska. Są tajemnicze jaskinie oraz jedyny w republikach nadbałtyckich tor bobslejowy. Pierwszą trasę zbudował tu XIX-wieczny rosyjski wizjoner, książę Kropotkin. Wówczas tor miał długość 900 m, dziś – o 500 m więcej. Inną atrakcją jest pobliski stok narciarski.
Fot. Shutterstock
5 z 6
Łotwa
KULDĪGA
Choć nie leży nad morzem, należała do Hanzy. Jest tak oszałamiająco malownicza, że kochają ją filmowcy. Kuldīga to miejscowość, która ma długie rzemieślnicze tradycje i do dziś uznawana jest za stolicę Kurlandii. Zachwycają stojące wzdłuż wąskich uliczek domy za pruskim murem i zabytkowy młyn. Łotysze przybywają tu, by pływać w Windawie, zwłaszcza w pobliżu najszerszego w kraju wodospadu, zwanego Rumbą.
Fot. Shutterstock
6 z 6
Łotwa
ŁATGALIA
Dawne Inflanty Polskie to kraina wspaniałych wielkich jezior. Ślady polskości najłatwiej tropić na północ od jeziora Łubań. Z okolic VarakĮāni wywodziło się wielu znakomitych krajan, którzy zasilali szeregi polskiej inteligencji. Najwięcej pamiątek po nich zostało w Dyneburgu, czyli dawnym Dźwinowie.
Fot. Shutterstock