Samotny skrawek Rosji. Poznaj bogatą historię i piękno Kaliningradu
Kaliningrad to miasto w północno-zachodniej Rosji, centrum administracyjne obwodu kaliningradzkiego. Jest to miejsce wyjątkowe, ponieważ nie graniczy z innymi regionami Rosji, przylega do Polski i Litwy oraz jest obmywany przez Morze Bałtyckie. To miasto z bogatą przeszłością i ciekawą historią.
Kaliningrad: informacje
Kaliningrad przez długi czas należał do Niemiec. Historia miasta rozpoczęła się w 1255 roku, kiedy rycerze zakonu krzyżackiego położyli fortecę na wzgórzu i nazwali ją Königsberg (Królewska Góra). Miasto po raz pierwszy należało do Rosji w 1758 roku, po wygranej wojnie siedmioletniej. Jednak w 1762 roku ziemie wróciły do królestwa pruskiego. Königsberg ponownie stał się Rosyjski w 1946 roku, kiedy po zakończeniu II wojny światowej część terytorium niemieckiego została przeniesiona do ZSRR.
Miasto Kaliningrad nie ma bezpośredniego dostępu do morza, leży u zbiegu rzeki Pregołu w Zatoce Kaliningradzkiej, ale jest tam duży port i kwatera główna Floty Bałtyckiej Rosyjskiej Marynarki Wojennej. W pobliżu Kaliningradu znajdują się plaże, do których można dojechać autobusem, minibusem lub pociągiem. W Królewcu urodził się i żył jeden z największych myślicieli na świecie, Immanuel Kant. Jego grób znajduje się w pobliżu murów katedry XIV wieku.
W Kaliningradzie regularnie odbywają się różnorodne imprezy muzyczne, w tym międzynarodowe: konkurs im M. Tariverdieva, Kaliningrad City Jazz Jazz Festival, Kaliningrad In Rock Rock Festival i wiele innych. Każdej jesieni odbywa się festiwal sztuki Baltic Seasons – zespoły teatralne z całej Rosji prezentują swoje najlepsze przedstawienia. Jednym z symboli miasta jest słynne muzeum bursztynu w wieży z czerwonej cegły, która niegdyś była częścią systemu obronnego miasta. Kolekcja muzeum obejmuje kamienie o różnych odcieniach, kształtach i rozmiarach – największy eksponat waży ponad 4 kilogramy.
Kaliningrad: atrakcje
Wycieczka do Kaliningradu jest niezwykle atrakcyjnym pomysłem zwłaszcza dla obywateli Polskich. Czas w Kaliningradzie można spędzić na wiele sposobów, a samo miasto leży blisko granic polski. Zabytki, czyste plaże, możliwość spotkania z historią, to wszystko oferuje nam Kaliningrad. Ceny są tutaj przystępne, co tym jeszcze bardziej stanowi o atrakcyjności, jaką oferuje Kaliningrad. Zwiedzanie można podzielić na weekendowe lub tygodniowe.
Niestety podczas II wojny światowej historyczne centrum Kaliningradu zostało poważnie zniszczone. Jednak dziś wiele budynków jest odnawianych. Na przykład w 2007 roku odbudowano Fish Village, niemiecką dzielnicę handlową i rzemieślniczą. Historyczne Zoo w Kaliningradzie - jest jednym z największych i najstarszych w Rosji. Zostało otwarte w 1896 roku przez niemieckiego przedsiębiorcę Hermana Klassa. Warto zobaczyć muzeum Oceanu Światowego Unikalny kompleks wystawienniczy, gdzie niektóre „eksponaty” znajdują się na wodzie: wzdłuż nabrzeża historycznej floty zacumowane są prawdziwe statki (badawcze i wojskowe), wewnątrz znajdują się eksponaty muzealne. Druga część kompleksu znajduje się na lądzie, tutaj można zobaczyć akwaria z egzotycznymi rybami, kolekcję muszli, koralowców i szkielet ogromnego kaszalota.
Znajomość architektury miasta jest ważnym punktem programu turystycznego. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem Kaliningradu jest Katedra, w której często organizowane są koncerty muzyki religijnej i klasycznej. W Katedrze Świętego Krzyża jest przechowywany unikatowy ikonostas z bursztynu.
Główną przyrodniczą atrakcją regionu jest Park Narodowy Mierzei Kurońskiej, który rozciąga się na prawie 100 km. Położony jest na północ od Kaliningradu, w odległości ponad 25 km od granicy miasta. Słynny park zajmuje wąski, piaszczysty półwysep, na jego terenie znajdują się tak znane atrakcje, jak Tańczący Las, Dune Nut - największe w Europie, słodkowodne jezioro Lebed, gdzie żyje wiele ptaków. Turyści mogą odwiedzić Muzeum Rosyjskich Przesądów, a także odwiedzić stację ornitologiczną.
Forty Kaliningradzkie - to jedna z głównych atrakcji miasta i regionu dla turystów, którzy nie są obojętni na historię wojskową. Nie mniej popularne są średniowieczne, zabytki architektury w mieście. Na trasie historycznej można zwiedzić trzy bramy, fortyfikacje: Brandenburgię, Friedland i Royal. Jedną z najbardziej masywnych budowli jest Wieża Wrangla otoczona fosą nad brzegiem jeziora Superior. Grubość jego ścian i podłóg wynosi ponad trzy metry.
Kaliningrad: wiza
Jest wiele powodów, aby odwiedzić Kaliningrad. Atrakcje, jakie tu na nas czekają, pozwalają aktywnie spędzić weekend. Niezbędna nam jednak będzie wiza do Kaliningradu. Na szczęście jej uzyskanie jest bardzo proste.
Od 1 lipca 2019 weszły w życie bezpłatne wizy elektroniczne. Na tej podstawie turyści z 50 krajów, w tym z Polski, będą mogli być w regionie do ośmiu dni.
Taką wizę wydaje się za pośrednictwem specjalnej strony internetowej rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie (najwcześniej 20 dni, a najpóźniej 4 dni przed planowaną podróżą) konieczne jest wypełnienie wniosku wizowego w języku rosyjskim lub angielskim i dołączenie do niego pliku ze zdjęciem. Wiadomość e-mail z potwierdzeniem zawierająca numer identyfikacyjny zostanie wysłana na adres e-mail wskazany przez wnioskodawcę, który należy wydrukować lub przechowywać w formie elektronicznej, a następnie przedstawić wraz z paszportem na granicy.
Turyści powinni również wykupić ubezpieczenie, a jeśli podróżują pociągiem lub samolotem, bilet powrotny lub potwierdzenie rezerwacji z określoną datą wyjazdu. Wiza jest ważna przez 30 dni, a okres pobytu w obwodzie kaliningradzkim jest ograniczony do 8 dni (wiza nie uprawnia do wjazdu do innych regionów Federacji Rosyjskiej). Możesz ubiegać się o nową wizę dopiero po wygaśnięciu poprzedniej.
Kaliningrad: kiedy jechać?
Kaliningrad znajduje się w pasie umiarkowanych szerokości geograficznych, co oznacza, że o każdej porze roku pogoda jest stosunkowo łagodna i dogodna na wycieczkę turystyczną. Pod tym względem Kaliningrad jest niemal całorocznym celem podróży. Jednak latem nadal napływ turystów jest znacznie większy, wynika to z otwarcia sezonu pływackiego, który trwa w Kaliningradzie od czerwca do sierpnia włącznie.
Jeśli interesują cię przede wszystkim wakacje turystyczne, lepiej wybrać się do Kaliningradu wiosną, jesienią, a nawet opcjonalnie zimą. W tych okresach miasto ma mniej turystów, co oznacza tańsze (średnio 20%) hotele, mniej kolejek do atrakcji, a brak turystów bardziej sprzyja długim spacerom. Jeśli twoim celem jest opalanie się i pływanie w Morzu Bałtyckim, to wyjazd ma sens tylko latem.
Jeśli trasa twojej wycieczki obejmuje wizytę w Mierzei Kurońskiej, lepiej przyjechać tutaj od maja do października. Możesz tu pływać tylko latem, ale w maju i październiku warto zobaczyć ciekawe naturalne procesy. Na przykład Mierzeja Kurońska jest miejscem masowej migracji ptaków, a w maju / wrześniu w stacji ornitologicznej Fringilla odbywają się specjalne wycieczki dla odwiedzających.
W miesiącach zimowych pogoda w Kaliningradzie jest dość łagodna i lekko śnieżna. Temperatury w ciągu dnia wynoszą od 0 stopni do + 8 stopni. W tym okresie jest mniej turystów, a lokalny klimat jest odpowiedni do spacerów i zwiedzania. W lutym termometr podnosi się nawet do +10 stopni. Zimą Kaliningrad nadaje się do zwiedzania słynnych muzeów miasta, niezależnie od tego, czy jest to Muzeum Bursztynu, Muzeum Oceanu Światowego czy Galeria Sztuki.
Kaliningrad: pamiątki z podróży
Kaliningrad od dawna jest centrum eksportu i handlu. Ziarno, len, drewno były dostarczane z Rosji, a produkty europejskie były eksportowane do Rosji. Dziś miasto Kaliningrad słynie nie tylko z malowniczej architektury i krajobrazów morskich, ale także z możliwości zdobycia wspaniałych prezentów dla siebie i bliskich.
Ponad 80% bursztynu wydobywa się w obwodzie kaliningradzkim. Istnieje również zakład specjalizujący się w przetwarzaniu bursztynu. Uważa się, że ten kamień przyciąga zdrowie i szczęście, chroni przed złym okiem. Bursztyn w Królewcu jest w sprzedaży na każdym kroku: na targach i w sklepach turystycznych. Tutaj każdy ma możliwość wyboru upominku według własnych upodobań: obrazów, biżuterii, breloków, figurek, a nawet nieprzetworzonych kamieni. Jadąc do wioski Yantarny, możesz odwiedzić fabryki „Amber Lagoon” i „Amber Plant”, aby znacznie zaoszczędzić, kupując produkty bez marży detalicznej.
Kupując pamiątki z Kaliningradu, musisz zachować ostrożność, ponieważ możesz natknąć się na podróbkę nawet w ojczyźnie kamienia słonecznego. Naturalność bursztynu zależy od następujących kryteriów: Kamień naturalny powinien mieć heterogeniczny kolor miodu. Koszt seryjnych bursztynowych pamiątek wynosi od 60 RUB za gram. Koraliki można kupić za 500-1500 RUB. Markowe zestawy biżuterii kosztują do 120 000 RUB. Jeśli w kamieniu znajdują się zamrożone części rośliny lub starożytne owady, cena wzrasta dwa lub więcej razy.
Morze Bałtyckie słynie z bogatego połowu okoni, śledzia, leszcza, węgorza i innych gatunków mieszkańców chłodnych wód. Przed wędzeniem produkt nie jest wstępnie zamrażany, co pozytywnie wpływa na jego teksturę i smak. Ponadto w Kaliningradzie nie stosuje się płynnego dymu i innych wzmacniaczy smaku. Łatwo jest znaleźć wędzonego węgorza ukochanego przez smakoszy na rynku centralnym. Dla wygody transportu zaleca się zakup przysmaku w opakowaniu próżniowym. Za kilogram będziesz musiał zapłacić około 2500 RUB. Wędzony miętus, stynka, leszcz i inne gatunki ryb są sprzedawane w pobliżu po bardziej przystępnych cenach. Na przykład średnia cena wędzonej makreli wynosi 450 RUB za 1 kg.
Koniak „Old Koenigsberg” to doskonały prezent dla każdego, kto jest wielbicielem wybornych trunków. Ten wysokiej jakości mocny alkohol jest wytwarzany z francuskich surowców pod nadzorem europejskich ekspertów. Old Königsberg ma łagodny smak z delikatnym waniliowym wykończeniem, bursztynowym kolorem i wyrafinowanym aromatem. Stylowa butelka nadaje koniakowi status powitalnej prezentacji z Kaliningradu.