Reklama

Indonezja: informacje podstawowe

Odpoczywając w Indonezji, możesz poczuć jakbyś znalazł się w kilku epokach równocześnie. Prehistoryczne rytuały zostały tutaj zachowane, a wyspy w Indonezji zamieszkują plemiona, których języków nie zbadali jeszcze naukowcy. Stolica Indonezji przypomina wielkie metropolie, a natura Indonezji jest niezwykle różnorodna. Tutaj znajdziesz nieprzeniknioną dżunglę i majestatyczne góry, piękne laguny i doskonałe piaszczyste plaże, z których słynie Indonezja. Religia dominująca to islam, choć Indonezję zamieszkują też chrześcijanie.

Reklama

Głównym ośrodkiem turystycznym Indonezji jest wyspa Bali. Osobną kategorią turystów są tutaj nowożeńcy, którzy przybyli na wyspę Bali w podróż poślubną, aby przeprowadzić tradycyjną balijską ceremonię ślubną. Fani sportów wodnych także chętnie jadą na wakacje do Indonezji: całe pokolenie surferów dorastało na wybrzeżu Indonezji. Liczne centra nurkowe, wycieczki jachtem, wędrówki po górach, park safari urozmaicają wakacje najbardziej wybrednym turystom.

W Indonezji jest gorąco przez cały rok, ale pora sucha jest uważana za najlepszy czas na wizytę, a trwa ona zwykle od kwietnia do października. Listopad-marzec to pora monsunowa, a styczeń i luty są najbardziej mokre. Warto zauważyć, że w Indonezji jest dość wilgotno: w porze deszczowej wilgotność względna sięga 90%, a przez resztę roku 80%. W porze suchej od kwietnia do października niebo jest prawie bezchmurne prawie codziennie, a temperatury są wysokie.

Indonezja: co warto zobaczyć?

Indonezja jest niezwykle ciekawym krajem. Znajdziemy tutaj zabytki światowej kultury, czynny wulkan w Indonezji, a także jak wspomnieliśmy zachwycające miejsca do wypoczynku. Podczas jednej wizyty nie można zobaczyć wszystkich atrakcji, jakie oferuje Indonezja. Kiedy jechać zatem na wymarzony urlop? To zależy co chcemy zobaczyć.

Pomimo tego, że ten kraj jest mały, położony na wyspach, jest tu wiele wspaniałych i uroczych miejsc. Bez względu na to, jak wspaniałe mogą wydawać się lokalne atrakcje, odwiedzanie ich bez opieki nie jest dobrym pomysłem. Tylko przewodnicy w Indonezji wiedzą, jak się zachować, aby nie naruszać tradycji religijnych. Oprócz wyboru atrakcyjnych miejsc do odwiedzenia zastanów się, kto będzie ci towarzyszył.

Wszyscy turyści przybywający na wyspę Jawa muszą odwiedzić kompleks świątynny Prambanan – niesamowity średniowieczny budynek. W kompleksie znajduje się ponad sto interesujących świątyń hinduistycznych i buddyjskich, których większa liczba po dużych trzęsieniach ziemi i potężnych erupcjach wulkanicznych została zachowana jedynie w postaci ruin. W pierwszej połowie XX wieku budynki zostały odrestaurowane i teraz przedstawiają wspaniały obraz górujących trzech świątyń poświęconych bogom Śiwie, Wisznu i Brahmie, ozdobionych płaskorzeźbami w stylu „Ramayana” – starożytnej epopei indyjskiej.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Bali jest odwiedzenie małpiego lasu. Na terenie świętego rezerwatu leśnego znajduje się mała świątynia hinduska, której strażnikami są mieszkające w lesie makaki. Jak przystało na wszystkie balijskie świątynie, jest ozdobione płaskorzeźbami i oszałamiającymi fantastycznymi posągami, wśród których znajduje się wiele zdjęć małp. Małpy są tak przyzwyczajone, że turyści przynoszą im różne smakołyki.

Niezwykłą i ciekawą wycieczką jest wizyta w jaskini nietoperzy. Znajduje się w jednej z sześciu głównych świątyń - Goa Lavah, co oznacza „nietoperz”. Świątynia została wzniesiona w XI wieku. Przed jaskinią, na specjalnych ołtarzach, miejscowi mieszkańcy rozkładają żywność dla skrzydlatych mieszkańców jaskini. Jeśli lubisz sekrety i zastanawiasz się, co odwiedzić w Indonezji, idź do Bat Cave, ale zawsze o zachodzie słońca. Następnym punktem wycieczki powinien być aktywny wulkan Krakatau. Indonezyjska malownicza wulkaniczna wyspa Krakatau, utworzona ponad milion lat temu, to stożkowata góra położona między dwiema wyspami – Jawą i Sumatrą. Piękny wulkan Krakatau znajduje się na jednym z pierwszych miejsc na liście atrakcji, a także przyciąga uwagę wulkanologów z całego świata.

Potężna erupcja w 1883 roku całkowicie zniszczyła wyspę, na której znajdował się krater, a powstałe tsunami zabiło ogromną liczbę ludzi. Cała planeta poczuła straszne wstrząsy, zachody słońca stały się ogniście czerwone, a temperatura powietrza spadła o kilka stopni. Kiedy erupcja się skończyła, większość wyspy zniknęła, a wulkan stał się znacznie niższy. Wulkanolodzy twierdzą, że Krakatau zmienia się co roku. Dziś wulkan pozostaje aktywny, w związku z czym rząd Indonezji zabronił miejscowym osiedlania się w jego pobliżu, a turystom – zbliżania się na odległość mniejszą niż półtora kilometra.

Z kolei wyspa Java zachwyca swoim niesamowitym pięknem przyrody i jest podzielona na trzy prowincje. Podróżując przez wszystkie prowincje, goście zobaczą unikalne starożytne zabytki, potężne wulkany, niekończące się plantacje ryżu i parki narodowe, a także otrzymają ogromny ładunek energii. Odwiedzający zaczynają poznawać Javę w megalopolis, stolicy wyspy - Dżakarcie. Miasto jest dość interesujące, można poczuć całą wspaniałą historię Indonezji, zobaczyć jej symbol w centrum stolicy - majestatyczny Pomnik Narodowy. Na wyspie jest wiele aktywnych wulkanów (w sumie jest ich ponad 120). Do najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów należą starożytne kompleksy świątynne Borobudur i Prambanan, wodny pałac Taman Sari utworzony w XVIII wieku, niesamowity Park Narodowy Bromo-Tenger-Semeru, na którego terytorium znajdują się nie tylko piękne wodospady i gęste, nieprzeniknione lasy, ale także kilka aktywnych wulkanów.

Indonezja: jak się przygotować do podróży?

Piękne widoki i starożytne ruiny to nie jedyne rzeczy, z których słynie Indonezja. Trzęsienia ziemi występują tu stosunkowo często, a nieznajomość prawa może grozić wieloletnim więzieniem. Jak się przygotować, kiedy naszym celem jest Indonezja. Waluta, zwyczaje, przepisy. O czym musimy wiedzieć przed wyjazdem?

Językiem urzędowym jest oczywiście język indonezyjski. Jednak z powodu ogromnej inwazji turystów wielu mieszkańców, w takim czy innym stopniu, zna angielski. Na ratunek zawsze przyjdą nasi przewodnicy, a także tłumacze offline, tacy jak Google translate, którzy pomogą w tłumaczeniu nawet znaków drogowych.

Głównym pożywieniem jest ryż. Indonezyjczycy uwielbiają mięso i owoce morza, więc krewetki, wołowina, wieprzowina, kurczak, ryby i kalmary są często spotykane w potrawach. Jeśli jedziesz w sezonie monsunowym – bądź na niego gotowy. Weź ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy. Indonezja to bardzo wysoką wilgotność zatem mokre rzeczy schną znacznie dłużej. Weź ze sobą dodatkowy strój kąpielowy / kąpielówki, zadbaj o obecność kilku rzeczy, które szybko schną.

Indonezja: bezpieczeństwo

Indonezja nie jest krajem idealnym. Trzęsienia ziemi, tsunami, wulkany, terroryzm, spory społeczne, katastrofy lotnicze, korupcja i przestępczość - wszystko to doświadcza Indonezję. Jednak goście, którzy przyjeżdżają do kraju, aby odpocząć, rzadko napotykają poważne problemy. Miejscowa ludność jest w większości gościnna i przyjazna.

Indonezja jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie. Ogólny wskaźnik przestępczości w Indonezji jest dość niski – poważne przestępstwa, takie jak morderstwa i gwałty, są rzadkie. W obszarach turystycznych często rejestrowane są przypadki kradzieży kieszonkowych, a czasem oszustw. Odnotowano kradzież z pokoi hotelowych. Przestępczość jest powszechna w lokalnym i międzymiastowym / międzynarodowym transporcie publicznym (autobusy, samoloty, statki). Staraj się przestrzegać ogólnych środków bezpieczeństwa: nie noś pieniędzy, dokumentów, kosztowności, biżuterii, telefonów komórkowych itp., Szczególnie w ciemności lub w zatłoczonych miejscach. Wybierając taksówkę, zachowaj ostrożność, spróbuj skorzystać z taksówki z hotelu, przechowuj pieniądze i dokumenty w bezpiecznym hotelu. Nie pozostawiaj kosztowności bez nadzoru.

Istnieje wiele tradycyjnych zasad, których należy przestrzegać, aby uniknąć niepotrzebnych problemów. Głowa osoby jest święta, więc strzeż się dotykania czyjejś głowy i stania obok kogoś siedzącego na ziemi. Namiętne pocałunki ludzi, uściski i inne przejawy przemocy są uważane za obraźliwe dla innych. Przedmioty muszą być podawane i odbierane prawą ręką; lewa ręka jest uważana za „nieczystą”. Opalanie się nago, nieprzyzwoite i nielegalne.

Istnieje zakaz pojawienia się w świątyni ludzi, na których ciele występuje krwawienie dowolnego pochodzenia. To tabu w ogóle nie zostało wprowadzone w celu dyskryminacji kobiet i dotyczy wyznawców wszystkich wyznań. Odwiedzając meczet, kobieta powinna mieć zakrytą głowę i nie mieć odsłoniętych części ciała. Przed wejściem zwykle zdejmuje się buty.

Indonezja: ciekawostki

Indonezja jest największym krajem wyspiarskim na świecie z unikalną florą i fauną.

Nazwa „Indonezja” pochodzi od łacińskiego słowa Indus, co oznacza „Indianin”, oraz greckiego nesos, czyli „wyspy”. Indonezja pierwotnie nosiła nazwę Archipelagu Indyjskiego. Trzy z dziesięciu największych wysp na świecie są częścią Indonezji: Borneo, Papua-Nowa Gwinea i Sumatra.

Indonezja jest czwartym krajem na świecie pod względem liczby ludności (po Chinach, Indiach i Stanach Zjednoczonych). Na jego terytorium mieszka 238 milionów ludzi. Indonezja jest też największym na świecie krajem muzułmańskim. Ponad 87% populacji praktykuje islam. Co ciekawe populacja Indonezji mówi 700 językami.

W kraju jest ponad 400 wulkanów, z których około 150 jest aktywnych. Co najmniej trzy trzęsienia ziemi są rejestrowane codziennie w Indonezji.

Reklama

Smok Komodo to zwierzę narodowe Indonezji.

Reklama
Reklama
Reklama