Największe festiwale muzyczne w Polsce i na świecie. Znasz je?
Festiwale muzyczne odbywają się najczęściej w sezonie letnim i gromadzą tysiące entuzjastów zabawy na świeżym powietrzu i dobrego grania. Możliwości jest naprawdę mnóstwo - od popularnych, znanych na całym świecie wydarzeń z setkami tysięcy uczestników aż po niszowe festiwale skierowane do miłośników konkretnych gatunków muzycznych. Oto wydarzenia muzyczne, w których zdecydowanie warto wziąć udział choć raz, w Polsce i na świecie!
Festiwale muzyczne: Pol’and’Rock Festival (Przystanek Woodstock)
Festiwale takie jak Przystanek Woodstock to nie tylko muzyka. To relacje, nowe znajomości, czas dla starych przyjaciół, a dla wielu osób także synonim dojrzewania, wkraczania w dorosłość i doznawania wolności. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w roku 1995 w Czymanowie. Jego inicjatorem jest Jerzy Owsiak, który postanowił w ten sposób podziękować wolontariuszom za udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Sama nazwa wywodzi się od legendarnego festiwalu Woodstock. Od samego początku wstęp na festiwal jest bezpłatny dla widzów.
Przystanek Woodstock doczekał się już 25 edycji, choć od roku 2018 ze względów prawnych (zastrzeżenie słowa "Woodstock") zmienił swoją nazwę na Pol’and’Rock Festival. Początkowe edycje festiwalu odbywały się w Czymanowie, Cieszynie, Żarach oraz Lęborku, a od wielu lat stałym miejscem organizacji festiwalu jest Kostrzyn nad Odrą. Podczas trwającego 2 lub 3 dni muzycznego święta koncerty dają liczne zespoły z Polski i zza granicy, a uczestnicy w większości mieszkają na ogromnym polu biwakowym. Nie brakuje zaplecza gastronomicznego i sanitarnego. Jeśli chodzi o polskie festiwale muzyczne, Pol'and'Rock Festival jest dziś jednym z najlepiej zorganizowanych.
Choć wokół festiwalu zdarzały się na przestrzeni lat kontrowersje, Pol’and’Rock Festival był i pozostaje dla tysięcy osób miejscem wolnym od trosk i wspaniałym. Ten najpopularniejszy festiwal muzyczny wrósł w polską tradycję i tożsamość tak samo, jak WOŚP.
Festiwale muzyczne: OFF Festival
Festiwale muzyczne odbywające się w naszym kraju to coraz częstsze i popularniejsze zjawisko letniego sezonu. Od roku 2006 należy do nich także OFF Festival. To wydarzenie muzyczne, podczas którego zbierają się wielbiciele szeroko pojmowanej muzyki alternatywnej. Dyrektorem imprezy od samego początku jest Artur Rojek, były wokalista Myslowitz. OFF jest coraz częściej wymieniany, gdy omawiane są największe festiwale muzyczne w Polsce. W 2012 roku wydarzenie zdobyło nagrodę European Festival Award w kategorii Najlepszy Festiwal Średniej Wielkości.
Co ciekawe i warto uwagi, od samego początku organizatorzy OFF Festival dbają o minimalizowanie wpływu imprezy na środowisko naturalne, co zostało niejednokrotnie docenione podczas przyznawania nagród. Nie wszystkie polskie festiwale mogą się pochwalić taką dbałością o biodegradowalność naczyń, używanie energii odnawialnej oraz segregowanie odpadków. Do tej pory OFF Festival doczekał się 14 edycji i w dalszym ciągu jest organizowany co roku, zawsze w sierpniu. Z pewnością warto choć raz w nim uczestniczyć! Jeśli chodzi o wakacyjne festiwale, OFF jest jednym z najbardziej godnych polecenia.
Festiwale muzyczne: Castle Party
Festiwale muzyczne warte uwagi i przeżycia to nie tylko ogromne, znane na całym świecie wydarzenia. Festiwale w Polsce to także muzyka niszowa. Jednym z najciekawszych jest odbywający się od roku 1994 Castle Party (Castle Party Dark Independent Festival ). To impreza starsza niż Woodstock! Jej siedzibą jest dziś średniowieczny zamek rycerski w Bolkowie (województwo dolnośląskie), choć kilka pierwszych edycji zorganizowano na zamku w Grodźcu. Cała impreza odbywa się w silnym klimacie rocka gotyckiego - występują europejskie zespoły grające ten rodzaj muzyki, a otoczenie niezwykle sprzyja budowaniu klimatu.
Co roku organizowane są liczne festiwale muzyczne w Polsce, jednak Castle Party należy do zdecydowanie najbardziej barwnych. Uczestnicy to w większości członkowie subkultur, którzy z okazji muzycznego święta przygotowują niezwykłe kreacje. Sam festiwal odbywa się na zamku i w pobliskich klubach, co roku przez cztery dni w lipcu lub sierpniu. W górnej części zamku swój towar wystawiają liczne stoiska z odzieżą i akcesoriami wyrażającymi przynależność do subkultur. Festiwal Castle Party stał się inspiracją do stworzenia filmu reportażowego oraz albumu zawierającego piękne fotografie z różnych edycji festiwalu i wywiady z powiązanymi z nim osobami.
Festiwale muzyczne: Donauinselfest
Festiwale muzyczne godne uwagi odbywają się także niedaleko poza granicami Polski. Jednym z nich, a zarazem jednym z największych festiwali tego typu na całym świecie jest Donauinselfest, festiwal odbywający się w austriackim Wiedniu. Miejscem jego organizacji jest długa, wąska wyspa leżąca pomiędzy Dunajem a kanałem Neue Donau. Co roku pod koniec czerwca organizowana jest tutaj muzyczna impreza, która przyciąga nawet 3,1 miliona uczestników. To gratka dla każdego, kogo fascynują największe festiwale muzyczne na świecie.
Donauinselfest gromadzi nie tylko bardzo licznych fanów muzyki i zabawy na świeżym powietrzu, ale także zaprasza wykonawców światowej sławy. Jego popularność wykracza daleko poza Austrię i Wiedeń - przyjeżdżają tutaj uczestnicy z ościennych państw. Oprócz muzyki mają do dyspozycji zaplecze kulturalne, gastronomiczne i noclegowe pięknego miasta, jakim jest Wiedeń. Warto wybrać się na tę imprezę, by doświadczać muzyki wspólnie z tak ogromną liczbą ludzi.
Festiwale muzyczne: Summerfest
Festiwal muzyczny w USA cieszący się szczególną popularnością to Summerfest, organizowany pod koniec czerwca od końca lat 60. XX wieku. To impreza z bardzo długimi tradycjami. Co roku gromadzi około 850 tysięcy uczestników, którzy nawet przez kilkanaście dni bawią się wspólnie pod gołym niebem i słuchają zaproszonych wykonawców. W okolicach jeziora Michigan organizatorzy rozmieszczają 11 scen, na których równolegle odbywają się koncerty około 700 wykonawców.
Na Summerfest występują zarówno sławy o światowej popularności, jak i lokalni wykonawcy, którzy dopiero chcą dać się poznać. Godnym uwagi jest fakt, że wejściówki na festiwal nie kosztują majątku. Może sobie na nie pozwolić wiele osób. Uczestnictwo z Summerfest w USA jest z pewnością świętem muzyki, które warto osobiście przeżyć i doświadczyć. Ma także od lat zaszczytne miejsce w gronie, jakie tworzą największe festiwale muzyczne.
Co ciekawe, w tej samej lokalizacji od lat organizowany jest także Winterfest - alternatywa dla Summerfest w miesiącach zimowych. To bardzo ciekawe przeżycie dla wszystkich, którzy do tej pory kojarzyli festiwale muzyczne jedynie z letnią pogodą i aurą.
Festiwale muzyczne: Sziget
Festiwale muzyczne na świecie to także węgierski Sziget Festival. Słowo "sziget" oznacza w języku węgierskim wyspę i doskonale określa lokalizację jednego z największych wydarzeń muzycznych Europy. Co roku gromadzi on ponad 400 tysięcy uczestników. Odbywa się na wyspie Hajógyári w północnych Węgrzech, zlokalizowanej na rzece Dunaj. Jego tradycje sięgają roku 1993. Corocznie trwa około tygodnia, w tym czasie odbywa się mnóstwo koncertów rozmaitych wykonawców.
W roku 2011 The Independent uznało festiwal Sziget za jeden z 5 najlepszych wydarzeń muzycznych świata, dwukrotnie zdobył też główną nagrodę na gali Europejskich Nagród Festiwalowych. A początek był niepozorny - Sziget był jedynie małą, lokalną imprezą muzyczną kierowaną do studentów. Z czasem rozrósł się mocno i dziś około połowa jego uczestników przyjeżdża w okolice Budapesztu specjalnie po to, by wziąć w nim udział.
Sziget to obowiązkowa pozycja na liście każdego, kto chciałby przeżyć najciekawsze i najlepsze festiwale muzyczne w Polsce i na świecie. Impreza na wyspie z pewnością zaspokoi muzyczny apetyt każdego miłośnika dobrego grania.
Festiwale muzyczne: Exit
Festiwale muzyczne odbywają się od lat w wielu państwach Europy. Festiwal Exit odbywa się w Serbii od roku 2000 i nosi miano jednego z największych wydarzeń muzycznych w Europie. Licznych uczestników przyciąga nie tylko dobra muzyka i towarzystwo, ale także lokalizacja imprezy. Odbywa się ona w Twierdzy Petrovaradin, stanowiącej drugą największą fortecę na terenie Europy. To także drugi w tym zestawieniu festiwal z zamkowym tłem i oprawą. Warownia pamięta czasy starożytne i jest naprawdę wyjątkowym miejscem.
Muzyka grana na festiwalu Exit jest niezwykle różnorodna. Ludzie zjeżdżają się na niego nie tylko z różnych zakątków Serbii, ale także z okolicznych państw. Sam festiwal powstał w roli protestu studentów z Uniwersytetu w Nowym Sadzie przeciwko aktualnie panującej władzy prezydenta Slobodana Miloševicia. Cykl koncertów podczas pierwowzoru tego wydarzenia trwał ponad 100 dni i wywarł ogromne wrażenie nie tylko w kraju, ale i na świecie. Z pokojowego buntu wyrosło jedno z popularniejszych europejskich wydarzeń, nadal łączących ludzi w miłości do muzyki i relaksu pod gołym niebem. Warto udać się tu nie tylko ze względu na klimat muzyczny, ale także na g=historię i wspaniałe, piękne miasto otaczające twierdzę.