Reklama

W tym artykule:

  1. Młyn w Dusznikach-Zdrój na liście UNESCO
  2. Polskie obiekty na liście UNESCO
Reklama

Dolny Śląsk przez wielu bywa uznawany za najpiękniejszy region w Polsce. I trudno się temu dziwić, bowiem ta część kraju skrywa wiele fascynujących zabytków. Jednym z takich miejsc jest XVI-wieczny młyn w Dusznikach-Zdrój, który właśnie trafił na Listę Informacyjną UNESCO. Jak przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to „pierwszy krok do wpisania Europejskich Młynów Papierniczych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO”.

Młyn w Dusznikach-Zdrój na liście UNESCO

Starania Polski, Czech, Niemiec, Hiszpanii i Włoch o wpisanie Europejskich Młynów Papierniczych na Listę Informacyjną UNESCO zakończyły się sukcesem. Mowa o najcenniejszych historycznie młynach papierniczych na Starym Kontynencie: w Dusznikach-Zdroju, Velkych Losinach w Czechach, hiszpańskim Capellades, włoskiej Pescii oraz Homburgu i Niederzwönitz za naszą zachodnią granicą.

Co ciekawe, inicjatorem całego przedsięwzięcia była polska strona. – Koncepcja wpisu na listę narodziła się w naszym muzeum już kilka lat temu. To ,że zdołaliśmy przekonać do niej wiele tak ważnych osób z kręgów ochrony zabytków z Polski oraz pięciu innych krajów, jest naszym ogromnym sukcesem – czytamy na facebookowym profilu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Młyny papiernicze w Europie zaczęły powstawać już w średniowieczu. Do dziś zachowało się ich zaledwie kilkadziesiąt, a jednym z nich jest papiernia w Dusznikach-Zdrój. Pierwsze wzmianki o obiekcie pochodzą z 1562 roku. Początkowo budynek był nie tylko miejscem pracy, ale także siedzibą jego właścicieli, mających szlacheckie korzenie.

Po II wojnie światowej na terenie dawnego młyna badacze natrafili na XVII- lub XVIII-wieczny zespół polichromii na drewnie. Malowidła przedstawiały m.in. biblijną scenę kuszenia Józefa przez żonę Putyfara. Od 1968 r. młyn pełni funkcję muzeum.

Przypomnijmy, że młyn w Dusznikach-Zdrój, będący częścią Europejskich Młynów Papierniczych, jest piątym obiektem z Polski na Liście Informacyjnej UNESCO. W poprzednich latach podobne wyróżnione otrzymały także:

  • Modernistyczne Centrum Gdyni (2019);
  • Gdańsk – miasto wolności i pamięci (2005);
  • Kanał Augustowski (2006);
  • Pienińska dolina Dunajca (2006).

To trzeba zobaczyć. 7 chorwackich obiektów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Do listy dołączył właśnie kolejny obiekt – tzw. stećki.
Unikatowa!
Fot. Shutterstock

Polskie obiekty na liście UNESCO

Aktualnie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdziemy 17 obiektów z Polski. Pierwszy z nich, Stare Miasto w Krakowie, wpisany został w 1978 roku. Z kolei ostatni, czyli lasy bukowe położone na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, wyróżniono w 2021 r. Pełen wykaz do sprawdzenia poniżej.

  1. Stare Miasto w Krakowie
  2. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
  3. Auschwitz-Birkenau – niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady
  4. Puszcza Białowieska
  5. Stare Miasto w Warszawie
  6. Stare Miasto w Zamościu
  7. Średniowieczny zespół miejski Torunia
  8. Zamek Krzyżacki w Malborku
  9. Kalwaria Zebrzydowska – manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy
  10. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
  11. Drewniane kościoły południowej Małopolski – Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana, Sękowa
  12. Park Mużakowski
  13. Hala Stulecia we Wrocławiu
  14. Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat
  15. Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz system gospodarowania wodami podziemnymi
  16. Krzemionkowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego
  17. Lasy bukowe w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Zaobserwuj National Geographic Traveler Poland na Facebooku i podziel się z nami swoją opinią. Znajdziesz nas także na Instagramie – @natgeopl.

Reklama

Źródła: turystyka.wp.pl; gov.pl.

Nasz ekspert

Igor Szulim

Od zawsze wiedziałem, co chcę robić w życiu. Dlatego z pasji i z wykształcenia jestem dziennikarzem. W National-Geographic.pl zajmuje się tematyką podróżniczą. Szczególnie bliskie są mi kraje niemieckojęzyczne. Po godzinach najchętniej spędzam czas na korcie tenisowym.
Reklama
Reklama
Reklama