Podkarpacie – ciekawostki, dzięki którym zapragniesz zwiedzić ten region. Przekonaj się!
Podkarpacie skrywa masę unikatowych atrakcji, ogrom tajemnic, a także wiele ciekawych faktów. Zebrane poniżej ciekawostki na temat regionu są tego najlepszym dowodem.
- Igor Szulim, Filip Nowek
W tym artykule:
- Krośnieńskie szkło po królewsku
- Mała Kapadocja
- Najdłuższa tyrolka w Polsce
- Podkarpacki Festiwal Szarlotki
- Podkarpacie ma smak
- Beksiński projektantem autobusów
- Schron, w którym Hitler spotkał się z Mussolinim
- Polski Rockefeller
- Beskid Niski kolebką polskiego narciarstwa
- Sami swoi
Podkarpacie zwykle kojarzone jest z Bieszczadami. I trudno się temu dziwić, bowiem góry te uchodzą za prawdziwą perłę turystyczną, która stanowi znaczną część całego regionu i rokrocznie przyciąga tysiące miłośników ciszy i spokoju.
Aby odkryć mniej znane oblicze tej części Polski, zebraliśmy 10 fascynujących faktów i ciekawostek na temat najdalej wysuniętego na południe województwa w kraju. Nie mamy wątpliwości, że niektóre z nich zaskoczą samych mieszkańców.
Krośnieńskie szkło po królewsku
Krosno nie od dziś słynie z hutnictwa szkła. Tamtejsza huta jest największym, a zarazem najstarszym zakładem w województwie podkarpackim. Obiekt może poszczycić się wieloletnią tradycją, dużym uznaniem i licznymi nagrodami. Przypomnijmy, że w 2013 r. Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno zajęło 4. miejsce w plebiscycie Travelera „7 nowych cudów Polski”.
Krośnieńskie wytwory dystrybuowane są do ponad 60 państw. Co najciekawsze, listę nabywców tamtejszego szkła otwierają koronowane głowy – Elżbieta II, król Hiszpanii Juan Carlos i japoński dwór cesarski.
Mała Kapadocja
Okazuje się, że Krosno to nie tylko miasto szkła, ale także balonów. Co roku w maju organizowane są tu Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe oraz Balonowe Mistrzostwa Polski.
W tym okresie nad „małym Krakowem”, jak nazywane bywa Krosno, wznosi się ponad sto balonów, które uatrakcyjniają i tak przecież piękny krajobraz Beskidu Niskiego. Niebo pełne balonów od razu przywołuje na myśl turecką Kapadocję, słynącą z podniebnych rejsów.
Ponadto polecamy wybrać się do oddalonej o kilka kilometrów od Krosna restauracji Szklane Lniane, z której rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na okolicę.
Najdłuższa tyrolka w Polsce
Teraz ciekawostka dla osób lubiących adrenalinę i doskonale czujących się w powietrzu. W bieszczadzkiej wsi Wańkowa, w gminie Olszanica, znajduje się najdłuższa w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej tyrolka.
Dwuliniowa instalacja liczy 1350 metrów długości, a w najwyższym punkcie przebiega 48 m nad ziemią. Pokonać ją można zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej. Najwięksi śmiałkowie w sprzyjających warunkach potrafią osiągnąć prędkość nawet 120 km/godz. Poza zjazdem tyrolkowym do dyspozycji odwiedzających jest także park linowy oraz tor tubingowy.
Podkarpacki Festiwal Szarlotki
Siedlisko Janczar w Pstrągowej stanowi obowiązkowy punkt dla każdego miłośnika słodkości, który odwiedza województwo podkarpackie. To właśnie tutaj co roku odbywa się Podkarpacki Festiwal Szarlotki, podczas którego – jak można się domyślić – wykwalifikowane jury wybiera najlepszy jabłecznik w regionie, a zdaniem wielu także w kraju.
Stawka jest wysoka, bowiem zwycięski wyrób cukierniczy – oprócz wyróżnienia przyznawanego przez organizatorów – na rok trafia do menu tamtejszej restauracji.
Podkarpacie ma smak
Wizyta na Podkarpaciu to doskonała okazja nie tylko do odkrywania nowych szlaków turystycznych, ale i... kulinarnych. Po zasmakowaniu najlepszego jabłecznika grzechem byłoby nie spróbować także lokalnych przysmaków.
Listę otwiera proziak, czyli niewielki placek przygotowywany z mąki pszennej, maślanki z dodatkiem cukru, soli i składniku obowiązkowego – sody, znanej w regionie jako prozy. Nie wolno zapominać również o fuczkach, a więc bieszczadzkich plackach z kiszonej kapusty.
Kościół „końca świata”, „Olbrzym” z Chojny i inne zachodniopomorskie ciekawostki
Pomorze Zachodnie to jeden z najmniej odkrytych regionów naszego kraju. Oto 10 ciekawostek, a jednocześnie powodów do zaplanowania wakacji w najbardziej wysuniętym na zachód województwie Polski.Beksiński projektantem autobusów
Zdzisław Beksiński to zdecydowanie jeden z najsłynniejszych, a przede wszystkim najbardziej oryginalny polski malarz. Jego dzieła budzą powszechny zachwyt i fascynację na całym świecie. Jak się okazuje, Beksiński nie tylko malował. Projektował także autobusy dla marki Autosan.
W firmie odpowiedzialny był za kreowanie wizerunku nowych prototypów oraz ich wnętrz. Jednym z pierwszych projektów był SFW-1 „Sanok”.
Schron, w którym Hitler spotkał się z Mussolinim
Na Podkarpaciu, pomiędzy miejscowościami Stępina i Cieszyna, znajduje się największy na świecie naziemny schron kolejowy. Liczący blisko 400 metrów długości obiekt powstał po wybuchu II wojny światowej z rozkazu Adolfa Hitlera i wchodził w skład kompleksu schronów Kwatery Dowodzenia „Południe”. To właśnie tutaj w sierpniu 1941 r. spotkali się przywódca III Rzeszy i włoski dyktator Benito Mussolini.
Polski Rockefeller
O Ignacym Łukasiewiczu można śmiało powiedzieć, że zmienił bieg historii i wywołał międzynarodową rewolucję technologiczną. Urodzony w 1822 r. we wsi Zaduszniki nieopodal Rzeszowa inżynier jako pierwszy człowiek na świecie przeprowadził destylację ropy naftowej. Wspólnie z Janem Zhenem zaprojektowali lampę naftową, która niebawem posłużyła do oświetlenia sali operacyjnej w lwowskim szpitalu.
Łukasiewiczowi zawdzięczamy także pierwszy na świecie szyb naftowy oraz rafinerię ropy. Mówi się, że Rockefeller odwiedzał go we własnej osobie i wysyłał swoich ludzi na polskie ziemie, aby uczyli się, jak wydobywać ropę. Ponad 100 lat temu byliśmy jednym z czołowych producentów surowca, a co trzecia baryłka wydobywana poza ZSRR pochodziła z tych rejonów.
I to właśnie na Podkarpaciu, a dokładniej we wsi Bóbrka, istnieje najstarsza na świecie kopalnia oleju skalnego. Dzisiaj jest Pomnikiem Historii i Muzeum, ale, co ciekawe, posiada czynne studnie, z których dalej wydobywają surowiec.
10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o Mazurach
Przygotowane przez nas ciekawostki o Mazurach z całą pewnością zaskoczą każdego i sprawią, że spojrzycie na ten niezwykle malowniczy region z zupełnie innej strony. Co warto wiedzieć o €..Beskid Niski kolebką polskiego narciarstwa
Narciarstwo w Polsce – wbrew powszechnej opinii – wcale nie narodziło się w Tatrach. Jak się okazuje, pierwsza para nart powstała w niewielkiej miejscowości Ceklinie w okolicach Jasła. Odpowiedzialny za to był Stanisław Barabasz – ceniony artysta, architekt oraz myśliwy. W 1888 r. w polowaniu przeszkadzała mu surowa zima i duża warstwa śniegu. Mając w głowie zasłyszane wcześniej historie o sowieckich „łyżwach” czy norweskich „ski”, zaczął się zastanawiać, jak ułatwić sobie myśliwskie wędrówki.
Z wyobraźni Barabasza i współpracy z lokalnym kołodziejem powstały 2-metrowe narty, przytwierdzone za pomocą sznurka. Prototypy testował sam pomysłodawca, zjeżdżając w nocy na Kopcu Kościuszki.
Zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Narciarstwa w Ceklinie, aby lepiej poznać sylwetkę Stanisława Barabasza.
Sami swoi
Pomysł na słynną „Zemstę” Aleksandra Fredry narodził się na zamku Kamieniec w Odrzykoniu. Nie każdy wie, że autor wybitnej komedii dzięki małżeństwu z Zofią Jabłonowską w 1828 r. stał się właścicielem wspomnianej budowli. Podczas przeglądania dokumentów archiwalnych jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy znalazł akta procesowe poprzednich właścicieli z pierwszej połowy XVII w. Piotr Firlej i Jan Skotnicki przez wiele lat toczyli ze sobą spór, a za jego koniec uważa się ślub Mikołaja Firleja z Zofią Skotnicką.
Parafrazując słynny cytat, „jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”, powiemy – „jeśli nie chcesz swojej zguby, zamek w Odrzykoniu odwiedź, luby”.
Źródło: podkarpackie.travel
Obserwuj National Geographic Traveler Poland na Facebooku i podziel się z nami swoją opinią. Znajdziesz nas także na Instagramie – @natgeopl.