Biokovo to jedno z najciekawszych miejsc w Chorwacji. Malowniczy masyw zachwyca nie tylko piękną przyrodą
Biokovo to idealne miejsce nie tylko dla miłośników przyrody i górskiego trekkingu, ale także dla wszystkich osób poszukujących naprawdę mocnych wrażeń, połączonych z możliwością podziwiania niesamowitych pejzaży. Niesamowite pasmo górskie urzeka od pierwszej chwili i na długo zapisuje się w pamięci. Gdzie znajduje się Biokovo? Co warto zobaczyć na miejscu? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
W tym artykule:
- Czym jest i gdzie znajduje się Biokovo?
- Charakterystyka masywu
- Fauna i flora w Parku Przyrody Biokovo
- Atrakcje Parku Przyrody Biokovo
Dalmacja, gdzie góry spotykają się z morzem, to prawdziwa perła w koronie Chorwacji. Atrakcje tego miejsca można wymieniać niemal w nieskończoność. to tam znajduje się Park Narodowy Krka – słynna kraina wodospadów. W Dalmacji wznosi się też niezwykły masyw górski. Skalna ściana Biokovo jest wizytówką tej części wybrzeża Adriatyku. Góry podziwiane z poziomu wody prezentują się imponująco, a widok ze szczytów dosłownie zapiera dech w piersiach.
Czym jest i gdzie znajduje się Biokovo?
Biokovo to długi na 36 kilometrów i szeroki na 9,5 kilometra masyw górski, największy i najwyższy w Dalmacji. Wznosi się w centralnej części wybrzeża dalmatyńskiego, wzdłuż Riwiery Makarskiej – największego i najpopularniejszego regionu turystycznego w Chorwacji. Na północnym zachodzie ograniczony przełęczą Dubci i rzeką Cetiną, a na południowym wschodzie – Baćiną, wsią znajdującą się przy ujściu Neretwy.
Biokovo to także park przyrody. Został utworzony w 1981 roku, ze względu na wyjątkowe wartości tamtejszych form geomorfologicznych oraz gatunków roślin i zwierząt. Swoimi granicami obejmuje obszar o powierzchni 195,5 kilometra kwadratowego.
Charakterystyka masywu
Biokovo jest największym i najwyższym masywem Dalmacji, a także jedną z dwóch (obok Welebitu) części Gór Dynarskich sięgających Adriatyku. Masyw powstał około 65 milionów lat temu (w kredzie), gdy doszło do zderzenia afrykańskiej płyty tektonicznej z europejską. Tworzą go mezozoiczne skały osadowe i eoceńskie pokłady.
Dalmacja: chorwacka perełka czeka na turystów
Przyjrzyjcie się najpopularniejszemu regionowi turystycznemu na terenie ChorwacjiW centralnej części wierzchołki tworzą pofałdowany płaskowyż, który jest dość łatwo dostępny. Z kolei północno-zachodni obszar masywu stwarza znacznie większe trudności. Wznosi się tam kilka wysokich szczytów, w tym Sveti Ilija (1642 metrów n.p.m.) i Šćirovac (1619 metrów n.p.m.). Ze względu na ukształtowanie terenu i wysokość należą do najbardziej wymagających wierzchołków w Chorwacji, choć żaden z nich nie jest najwyższym szczytem masywu Biokovo.
Najwyższy szczyt
To miano dzierży szczyt Sveti Jure, wznoszący się na 1762 metry n.p.m. To druga najwyższa góra Chorwacji (na pierwszym miejscu plasuje się Vrh Dinare, o wysokości 1831 m n.p.m.). Swoją nazwę zawdzięcza odnowionej w 1646 roku kaplicy św. Jerzego.
Klimat w Parku Przyrody Biokovo
Biokovo to miejsce, w którym uwidaczniają się wpływy dwóch klimatów: śródziemnomorskiego i kontynentalnego. Ciepłe masy powietrza znad morza mieszają się tam z zimniejszymi masami znad lądu. W rezultacie zmiany pogody są tam częstym zjawiskiem, a wraz ze zmianą wysokości pojawiają się duże różnice temperatur. W Makarskiej, położonej w odległości kilku kilometrów od masywu, średnia roczna temperatura wynosi 15,5 stopnia Celsjusza, podczas gdy na szczycie Sveti Jure osiąga wartość 3,9 stopnia Celsjusza. W tamtejszych jaskiniach i jarach lód leży przez cały rok.
Fauna i flora w Parku Przyrody Biokovo
W kontekście przyrodniczym, Biokovo jest niezwykle bogatym i interesującym miejscem. Występuje tam wiele gatunków endemicznych i reliktowych, zarówno w świecie flory, jak i fauny.
Świat roślin
Na terenie parku stwierdzono występowanie około 1500 gatunków roślin. Na tamtejszą florę składają się przede wszystkim formy leśne i stepowe. Dominującą pozycję zajmuje roślinność śródziemnomorska z niewielką domieszką roślinności alpejskiej.
Obszar od strony lądu porastają lasy bukowe z domieszką jodły, gaje oliwne i winnice. Z ciekawszych gatunków warto wymienić także sosnę alpejską i czarną.
Świat zwierząt
Fauna masywu nadal pozostaje słabo zbadana. Najmniej poznaną gromadą są bezkręgowce, z wyjątkiem chrząszczy, które są tam reprezentowane przez 295 gatunków, i motyli (116 gatunków). Płazy są reprezentowane m.in. przez salamandry i liczne gatunki żab. Wśród gadów najbardziej wyróżniają się żmije, a wśród ssaków – muflony.
Niezwykle interesująco przedstawia się fauna podziemia. W jaskiniach na terenie parku żyje ponad 120 organizmów. Należy tu wskazać nie tylko na nietoperze, ale także na chrząszcze, ślimaki jaskiniowe, skorupiaki i wieloszczety.
Ogród botaniczny Kotišina
Przyrodę parku najłatwiej poznać w utworzonym w 1984 roku ogrodzie botanicznym Kotišina. Warto odwiedzić to niezwykłe miejsce, tym bardziej, że wbrew nazwie nie jest to klasyczny ogród botaniczny. Rośliny nie zostały tam wprowadzone według określonego porządku. Kotišina to raczej wydzielony fragment parku, w którym flora zachowuje swoją naturalną formę.
Atrakcje Parku Przyrody Biokovo
Zachwycająca przyroda nie jest jedyną atrakcją tego miejsca. Na wyróżnienie zasługują także świetnie przygotowane i dobrze oznakowane szlaki turystyczne, z których wiele prowadzi do punktów widokowych, z których rozpościera się panorama Riwiery Makarskiej i Adriatyku.
Europejska Amazonka i najmniejsze miasto na świecie. Gdzie? W Chorwacji
Spisaliśmy wszystkie pytania, które stawiają sobie osoby planujące podróż do Chorwacji. Co jeść na miejscu? Które miejsca odwiedzić? Jak zachowywać się na kempingu? Z wyczerpującymi od...Najciekawszym naturalnym punktem widokowym jest oczywiście szczyt Sveti Jure. Inne interesujące miejsca to:
- Vošac,
- Sveti Ilija,
- Kotišina,
- Makar.
Większość punktów widokowych to obszary naturalne, ale w masywie Biokovo jest też sztuczna platforma, która może przyprawić o dreszcze nawet tych, którzy nie boją się wysokości.
Skywalk Biokovo, czyli szklany taras w górach
Mowa o szklanym tarasie Skywalk Biokovo. To jedna z głównych atrakcji parku. Wykonana ze szklanych paneli platforma w kształcie podkowy jest zawieszona nad przełęczą Ravna Vlaška, na wysokości 1228 metrów n.p.m. Znajduje się w pobliżu asfaltowej drogi prowadzącej na szczyt Sveti Jure.
Taras sięga na odległość 12 metrów poza krawędź skały. Transparentna podłoga, wykonana z hartowanego szkła, daje poczucie autentycznego spaceru w chmurach i powoduje natychmiastowy skok adrenaliny we krwi. Z platformy rozpościera się wspaniały widok na góry, rozległe doliny, morze i wyspy. Warto uwzględnić Skywalk jako obowiązkowy punkt wycieczki do Parku Przyrody Biokovo.