Reklama

Mimo że mieszkam w Białymstoku od urodzenia, jego historię zaczęłam odkrywać sześć lat temu przy okazji realizacji projektu „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – Sprawiedliwi wśród nas”. Zainteresowało mnie żydowskie dziedzictwo miasta. Najsłynniejszym białostoczaninem jest Ludwik Zamenhof, który spacerując po tutejszym rynku, stworzył sztuczny język esperanto. Jego dom stojący przy ulicy Zielonej 6 (obecnie ulica Zamenhofa) niestety już nie istnieje, ale oznaczono go jako ważny punkt na Szlaku Esperanto i Wielu Kultur. Klimat dawnego Białegostoku poczujemy, odwiedzając ulicę Młynową, Kijowską czy Grunwaldzką. To część przedwojennych Chanajek – najbiedniejszej dzielnicy żydowskiej.

Reklama

Ale Białystok to nie tylko tradycja. W ostatnich latach zmienia się wyjątkowo dynamicznie, stając się miastem street artu, teatru i kina niezależnego. Posługujący się różnorodnymi stylami artyści kreują przestrzeń miejską, twórcy z całej Europy przyjeżdżają też na festiwal East Side Street Art ESSA. Miłośnicy kina offowego znajdą coś dla siebie w ramach festiwali Żubroffka oraz Filmowe Podlasie Atakuje. Co dwa lata organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich, a co roku – międzynarodowy przegląd teatralny Białysztuk. Powstają nowe miejsca z klimatem, jak choćby artystyczna kawiarnia Kopiluwak, gdzie oprócz świetnej kawy można podyskutować o literaturze. Warto przyjechać i sprawdzić!

6 POWODÓW, BY ODWIEDZIĆ BIAŁYSTOK

1. Wersal Północy
W najpiękniejszej barokowej rezydencji magnackiej w Polsce mieści się dziś Uniwersytet Medyczny. Jednak do zwiedzania udostępnione są pomieszczenia Auli Wielkiej, Kaplicy, holu głównego i klatki schodowej.

PAŁAC BRANICKICH
ul. Jana Kilińskiego 1, zwiedzanie: od wtorku do piątku 5.30–17.30, w weekendy 9–17. www.ogrodbranickich. bialystok.pl

2. Białysztuk
Tutejszy teatr udowadnia, że lalki są nie tylko dla dzieci. Zaprasza też na wystawy sztuki w holu oraz zwiedzanie Piwnicy Lalek, w której każdy może dotknąć ulubionej pacynki czy marionetki. Od 2005 r. gości aktorów z całego świata w ramach Międzynarodowego Przeglądu Inicjatyw Teatralnych „Białysztuk”.

BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK
ul. Kalinowskiego 12 www.btl.bialystok.pl


3. Miasto esperanto
Warto skorzystać z bogatej oferty kulturalnej Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Na wystawie stałej obejrzymy przedwojenny Białystok, a może nauczymy się kilka słów w esperanto? Przydadzą się, gdy pójdziemy specjalnym Szlakiem Wielu Kultur oznaczonym 15 tablicami m.in. w tym języku.

CENTRUM IM. LUDWIKA ZAMENHOFA ul. Warszawska 19 www.centrumzamenhofa.pl

4. Kuchnia kresowa

...to przede wszystkim pierogi z różnorodnym farszem. Choćby litewskie, opiekane, z twarogiem, boczkiem i cebulą, ale świetne są również mięsne, zapiekane w piecu na liściu kapusty. Mnie najbardziej smakują w oddalonej nieco od centrum restauracji muzycznej Zappa na Bojarach. Szczególnie z różnymi rodzajami piwa!

RESTAURACJA ZAPPA

ul. Piasta 5 www.restauracja-zappa.pl

5. Szkoła latania
Marzysz o lataniu? U nas to możliwe. W końcu Białystok jest balonową stolicą Polski. Co roku odbywają się tutaj Mistrzostwa Podlasia w Lotach Balonem. Wystarczy skontaktować się ze stowarzyszeniem Klub Balonowy Białystok, którego tradycje sięgają lat 70. ubiegłego stulecia.

KLUB BALONOWY BIAŁYSTOK

ul. Węglowa 8, tel. +48 602 176 173 www.balony.org.pl

6. Folkowy odjazd

Kto kocha muzykę, taniec i śpiew, niech przyjedzie na Podlaską Oktawę Kultur. Impreza prezentuje folklor ośmiu mniejszości zamieszkujących Podlasie, ale co roku są też goście. Muzyka z Nepalu, Indii, Turcji, Rosji rozbrzmiewa na pięknie odnowionym rynku Kościuszki. Nogi same rwą się do tańca!

PODLASKA OKTAWA KULTUR
www.oktawa.woak.bialy-stok.pl

INFO

GDZIE SPAĆ

Hotel Branicki
(od 256 zł) www.hotelbranicki.com

Cristal (od 190 zł) www.cristal.com.pl

Hotel MOSiR (dwie gwiazdki, od 51 zł)

Reklama

www.mosir.bialystok.pl

Reklama
Reklama
Reklama