Odwiedź Bejrut – magiczną stolicę Libanu. Radzimy, co zabrać w podróż
Bejrut to miasto o trudnej i skomplikowanej historii. Niegdyś wyrafinowana, wielokulturowa, świetlista stolica Libanu nazywała się Bliskowschodnim Paryżem. Niestety wojna domowa w latach 1970-1980 zniszczyła zarówno tę reputację, jak i samo miasto. Nadal jednak Bejrut może nas zachwycić swoimi zabytkami i atrakcjami.
Bejrut: co trzeba wiedzieć?
Bejrut jest stolicą Libanu i największym miastem w kraju. Znajduje się w środkowej części wybrzeża Morza Śródziemnego na pagórkowatym półwyspie St. George i jest wydzielony jako oddzielna jednostka administracyjna. To główny port Libanu i największy port na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Zabytki, wielokulturowość i historia – z tego słynie Bejrut. Wycieczka do tego miasta powinna trwać kilka tygodni, jeśli chcemy je poznać, choć w minimalnym stopniu.
Pierwsza wzmianka o Bejrucie pochodzi z XVIII wieku p.n.e. Miasto stało się znane za panowania Fenicjan pod nazwą Berith. Berit było jednym z najważniejszych centrów handlowych w basenie Morza Śródziemnego. Bejrut stał się stolicą kraju w 1943 roku, kiedy Liban uzyskał niepodległość od Francji. Ze względu na szczególny charakter i architekturę, w której mieszała się architektura najróżniejszych epok, od starożytnej po Imperium Osmańskie, Bejrut był nazywany „Paryżem Bliskiego Wschodu”.
Z Bejrutu łatwo dostać się do dowolnego miejsca w Libanie. Stąd wyruszają wycieczki do starożytnych miast Jebel, Trypolis, Bietddin, Saida, Sur, Anjar i Baalbek, a w pobliżu Bejrutu, wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego znajdują się liczne piaszczyste plaże, na których można nie tylko opalać się i pływać, ale także nurkować.
Jeśli chodzi o porady praktyczne, to pamiętajmy, że Liban nie jest najtańszym krajem w regionie. Koszt wypoczynku i podróży jest znacznie droższy niż w sąsiedniej Syrii, Egipcie czy Jordanii. Ponieważ na bliskim wschodzie często występują obostrzenia w zakresie picia wody, w Bejrucie woda z kranu jest zwykle chlorowana i jest uważana za bezpieczną do picia, ale zaleca się wodę butelkowaną, przynajmniej w początkowym okresie pobytu.
W restauracjach jedzenie podawane jest na dużych talerzach, które są umieszczane na środku stołu. Wielkość porcji większości potraw jest po prostu ogromna, więc bardziej opłaca się wziąć jedno danie dla 2-3 osób, w razie potrzeby dodając inne przekąski, ponieważ większość z nich jest automatycznie dodawana do jednej lub drugiej potrawy. Zagrożenia naturalne obejmują dość częste burze piaskowe. Pamiętajmy, że przed zrobieniem zdjęcia komuś należy zawsze poprosić o pozwolenie od tematu. Aby uniknąć problemów, nie fotografuj obiektów wojskowych i infrastruktury transportowej.
Mieszkańcy Bejrutu są przyjaźni dla obcokrajowców i bardzo gościnni. Poziom wykształcenia w kraju jest jednym z najwyższych na Bliskim Wschodzie, dlatego języki nie stanowią przeszkody w komunikacji z lokalnymi mieszkańcami. W rozmowach należy unikać tematów związanych z polityką i cechami narodowymi grupy etnicznej. Nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących ubrań. Podczas wizyty w meczetach należy zdjąć buty. Alkohol jest sprzedawany wszędzie, a jego użycie jest nieograniczone.
Bejrut: zabytki i atrakcje
Historycy twierdzą, że pierwsza wzmianka o tej osadzie pochodzi z XV wieku p.n.e. I już wtedy miasto było stolicą handlową. Kolejne wieki to dynamiczny rozwój, jakiemu podlegał Bejrut. Zwiedzanie tego miasta jest więc prawdziwą ucztą dla tych turystów, którzy interesują się historią. Co warto zobaczyć w Bejrucie?
Nowoczesny Bejrut to Nasyp Rausha – wspaniałe miejsce na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Wzniesiono tu nowoczesne budynki, zainstalowano liczne ławki do wypoczynku, otworzono przytulne kawiarnie do komunikacji. Przy promenadzie znajdują się także butiki i sklepy, w których można kupić pamiątki i prezenty. To właśnie z tego miejsca można podziwiać perłę miasta – „Gołębie Skały”. Dwie skały wystające z morza – to wizytówka miasta i najcudowniejsza atrakcja przyrodnicza. „Skały Rausche”, zwane także „Gołębimi skałami”, owiane są legendami, które mówią, że w czasach starożytnych nieszczęśni kochankowie skakali z tych wzgórz w otchłań wody.
Kilka kilometrów od miasta płynie mały strumyczek wpływający do Morza Śródziemnego. Legenda głosi, że w czasach starożytnych żył tu wielki pies, który bronił brzegów i napadał na wszystkich turystów. Kolejny mit mówi, że rzeka została nazwana na cześć podziemnego egipskiego boga. Na brzegach tej rzeki znajduje się ponad piętnaście tablic opowiadających o kampaniach wojskowych i innych wyczynach. Pierwsza wzmianka pochodzi z XIV wieku pne. Pozostawił tu swój autograf i Napoleona III. Później wzniesiono tu most.
Meczet Al-Omari można słusznie nazwać jednym z niewielu najstarszych zabytków architektury w Bejrucie. Ta struktura powstała w XIII wieku. Świątynia zyskuje szczególny wdzięk i wspaniałość dzięki ogromnej, błękitnej kopule i czwórce minaretów. W Bejrucie podobnie jak w całej Republice Libańskiej, różne wspólnoty religijne istnieją obok siebie. Głównym sanktuarium chrześcijan jest katedra św. Jerzego. Wnętrze kościoła zdobią urzekające malowidła ścienne, a rzeźbiony luksusowy ikonostas fascynuje ośmiometrową wysokością. Z kolei biblijny prorok Ilja jest patronem katolickiej katedry św. Eliasza. Świątynia została wzniesiona w XIX wieku i, podobnie jak prawie wszystkie kościoły w mieście, została zniszczona. Trzyletnia renowacja zapewniła świątyni nowe życie i początkowy wygląd. Ten malowniczy budynek łączy motywy orientalne i bizantyjskie. Głównym uroczym elementem wnętrza jest marmurowy ikonostas.
Koniecznie należy odwiedzić Muzeum Narodowe, które ma charakter historyczny i archeologiczny. Muzeum prezentuje ogromną liczbę eksponatów i znalezisk z różnych stuleci i okresów. W momencie otwarcia placówki, pracownicy muzeum zgromadzili ponad sto tysięcy obiektów. Ponieważ w Libanie trwają wykopaliska, zbiory są systematycznie uzupełniane. Wizytówką wystawy jest kość słoniowa i kamienie szlachetne, a także wyroby metalowe i ceramiczne.
Z kolei elegancki śnieżnobiały budynek z bogatą barokową fasadą jest prywatnym „Muzeum Sursoka”. Dynastia Sursok, która jest właścicielem budynku, jest jedną z najszlachetniejszych i najbogatszych rodzin Republiki Libańskiej. Kolekcja muzeum składa się z obrazów i przedmiotów opowiadających o kulturze Libanu. Obecnie istnieje około pięciu tysięcy eksponatów. W 2000 roku zostało otwarte interesujące Muzeum Historii Starożytnej. Zawiera eksponaty i artefakty, szkielety i narzędzia, które mówią zwiedzającym o życiu prehistorycznym. Również w instytucji znajduje się sala kinowa pokazująca wideo z tamtych odległych czasów. Warto zobaczyć też Park Archeologiczny, Grand Seral oraz „Star Square”
Bejrut: bezpieczeństwo
Pomimo złej reputacji wynikającej z długotrwałej wojny domowej, stałego konfliktu z Izraelem i obecnej wojny w sąsiedniej Syrii, która spowodowała napływ uchodźców, miasto uznaje się za bezpieczne. Przyjaźni dla cudzoziemców mieszkańcy, bezpieczne ulice – tym może pochwalić się Bejrut. Bezpieczeństwo jest tym większe, że w mieście bardzo często możemy spotkać patrole policji, a nawet wojska.
Podczas spacerów w Bejrucie wskazane jest posiadanie paszportu (nie kopii, a oryginału). Wiele ulic i autostrad w Bejrucie jest pełnych patroli policyjnych i wojskowych, a w niektórych przypadkach mogą oni chcieć skontrolować twoje dokumenty - szczególnie jeśli nieświadomie zawędrujesz w jakiś „specjalnie chroniony obszar”. W Libanie istnieje wiele takich stref, także w Bejrucie.
Miejscowa ludność traktuje turystów bardzo gościnnie i serdecznie, ale jak w każdym muzułmańskim kraju musisz wziąć pod uwagę miejscowe tradycje. Podczas komunikacji lepiej nie poruszać tematów politycznych i żadnych tematów związanych z Izraelem. Przypadki drobnych kradzieży zdarzają się rzadko i tylko na rynkach. W każdym razie nie pozostawiaj pieniędzy, portfela i innych rzeczy osobistych bez nadzoru. I ogólnie lepiej przechowywać cenne rzeczy w sejfie hotelowym.
Bejrut: jak się przygotować do podróży?
Bejrut jest uważany za bardzo spokojne i bezpieczne miasto, ale musimy być świadomi, że nie jest to miasto w europejskim stylu. Oznacza to, że musimy zapoznać się z lokalnymi zwyczajami i zasadami, jakie obowiązują, jeśli chodzi o Bejrut. Ceny są tutaj nieco wyższe niż w innych stolicach na bliskim wschodzie, ale za to turyści mają więcej swobody.
Zabierz ze sobą ubrania, które w pełni zasłonią ciało. Przed wizytą w miejscach kultu religijnego kobiety nie powinny zakład zbyt otwartych i ciasnych ubrań, a mężczyźni powinni nosić luźne spodnie i koszulę zamiast szortów i koszulek z krótkim rękawem. Do Bejrutu warto zabrać dolary amerykańskie. Można je stosować wszędzie. Bądź przygotowany na to, że większość agencji rządowych i banków ma bardzo krótki dzień roboczy. Otwarte są o 8:00 i pracują do 12:00 - 14:00, w soboty i niedziele są dni wolne. Zabierz ze sobą prawo jazdy. Lokalne wypożyczalnie oferują wynajem samochodów w bardzo atrakcyjnych cenach. Do zawarcia umowy najmu potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy, a także karta kredytowa z wymaganą wpłatą na konto.
Bejrut: ciekawostki
Bejrut to miasto o długiej historii, z którym wiążę się wiele ciekawostek jednakowo związanych z samą historią miasta i jego zabytkami, jak też ze współczesnym charakterem metropolii.
W mieście jest dzielnica, nazywana „Libański Paryż” z wąskimi romantycznymi uliczkami, przytulnymi kawiarniami i aromatem rogalików, jest chętnie odwiedzana przez turystów. W pobliżu Bejrutu znajduje się najstarsze miasto na świecie - Byblos. Po raz pierwszy o Bejrucie wspomina starożytne egipskie archiwum Tell el Amarna z XV wieku pne. Bejrut słynie z przepysznych dań kuchni orientalnej. To Manaish - Chrupiące smażone tortille z serem i sezamem. Namura to zaś zapiekanka z manny w różowym syropie. Do domu jako pamiętaki warto przywieźć różaniec, który możemy kupić na każdym rogu. Lokalni rzemieślnicy wykonują biżuterię z czarnego korala, szkła, bursztynu, jaspisu, jadeitu, ametystu, pereł.