Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Asyż to miasto św. Franciszka i duchowe serce Umbrii
  2. Asyż – co zobaczyć?
  3. Centrum religijne i kulturowe
  4. Jak zaplanować podróż do Asyżu?

Kiedy planujemy szybki city break we Włoszech, najczęściej bierzemy pod uwagę Rzym, Neapol, Florencję czy Wenecję. Jest jednak pewne miejsce, które, choć mniej popularne wśród turystów, również warto odwiedzić – Asyż. To malownicze miasteczko położone na wzgórzach Umbrii ma unikatowy urok, a dodatkowo oferuje niezwykłe połączenie historii, kultury i duchowości. Co trzeba tam zobaczyć?

Asyż to miasto św. Franciszka i duchowe serce Umbrii

Na pierwszy rzut oka Asyż to przede wszystkim przepiękne miasteczko o bogatej historii. Dla chrześcijan jest to także miejsce o niezwykłej duchowej mocy. To właśnie tutaj urodził się i żył św. Franciszek z Asyżu – założyciel zakonu franciszkanów, który odegrał kluczową rolę w średniowiecznej Europie. Św. Franciszek jest jednym z najważniejszych świętych w Kościele katolickim. Jego przesłanie o pokoju, prostocie i miłości do natury wciąż inspiruje miliony ludzi na całym świecie – nie tylko wierzących.

Asyż zachował swój średniowieczny charakter, a spacerując po jego wąskich, kamiennych uliczkach, można przenieść się w czasie. Miasteczko, otoczone murami obronnymi, jest położone na wzgórzu Monte Subasio, co gwarantuje niezapomniane widoki na zielone doliny Umbrii.

Asyż – co zobaczyć?

Jednym z najważniejszych miejsc w Asyżu jest Bazylika św. Franciszka (Basilica di San Francesco), wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ta imponująca świątynia z XIII wieku składa się z dwóch poziomów: dolnej i górnej bazyliki. W dolnej znajduje się grób św. Franciszka, gdzie pielgrzymi z całego świata przybywają, by oddać hołd świętemu. Górna bazylika natomiast zachwyca freskami autorstwa Giotta, przedstawiającymi życie świętego z Asyżu.

Bazylika św. Franciszka
Bazylika św. Franciszka/Shutterstock Shutterstock

Warto odwiedzić Piazza del Comune, centralny plac miasta, na którym znajduje się ratusz z wieżą oraz świątynia Minerwy – starożytna rzymska świątynia, przekształcona w kościół Santa Maria sopra Minerva. Asyż, choć niewielki, kryje w sobie liczne kościoły i klasztory, które świadczą o jego duchowym znaczeniu. Kolejnym punktem na trasie każdego zwiedzającego powinien być Kościół św. Klary (Basilica di Santa Chiara), w którym spoczywają relikwie św. Klary, bliskiej współpracowniczki św. Franciszka i założycielki zakonu klarysek.

Nie można też pominąć Eremo delle Carceri, czyli pustelni św. Franciszka, położonej kilka kilometrów od centrum Asyżu, w lesistych wzgórzach Monte Subasio. To ustronne miejsce, gdzie święty wraz ze swoimi towarzyszami oddawał się medytacjom i modlitwie, pozwala na chwilę zadumy i refleksji w otoczeniu przyrody, którą tak ukochał św. Franciszek.

Centrum religijne i kulturowe

Asyż od wieków jest ważnym centrum religijnym, szczególnie dla wiernych Kościoła katolickiego. Od czasów średniowiecza przyciągał pielgrzymów z całego świata, którzy przybywają, by uczcić pamięć św. Franciszka. Duchowe dziedzictwo miasta to jednak nie tylko św. Franciszek. Asyż jest symbolem pokoju i dialogu między religiami. Co roku odbywają się tutaj międzynarodowe spotkania międzywyznaniowe, nawiązujące do „Dnia Modlitwy o Pokój”, który zainicjował papież Jan Paweł II w 1986 roku.

Miasto jest także ważnym ośrodkiem kulturalnym. W Asyżu odbywa się wiele festiwali, koncertów i wydarzeń artystycznych. Najbardziej znanym z nich jest Calendimaggio. To wiosenny festiwal, który ma korzenie w dawnych tradycjach pogańskich. Mieszkańcy w barwnych strojach średniowiecznych rywalizują w konkursach śpiewu, tańca i przedstawień, celebrując nadejście wiosny.

Jak zaplanować podróż do Asyżu?

Asyż położony jest w regionie Umbria, na północ od Rzymu i na południe od Florencji. To doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę z tych większych miast, ale warto spędzić tutaj więcej czasu, aby w pełni docenić jego atmosferę. W okolicy nie ma lotniska, toteż najlepszym sposobem dotarcia do Asyżu jest podróż pociągiem lub samochodem. Miasteczko znajduje się ok. 2 godziny drogi od Rzymu i Florencji.

Asyż można także połączyć z wizytą w pobliskiej Perugii, stolicy regionu Umbria. Miasto słynie z pięknych zabytków (m.in. Katedra św. Wawrzyńca czy Pałac Priori) i słynnego festiwalu czekolady Eurochocolate. Inne pobliskie miasta godne uwagi to Spoleto z imponującą katedrą i fortecą oraz Gubbio, które zachowało swój surowy, średniowieczny charakter.

Planując podróż do Asyżu, warto wziąć pod uwagę porę roku oraz ważne wydarzenia religijne, które mają znaczący wpływ na atmosferę tego miejsca. 4 października miasto staje się centrum pielgrzymek i modlitw. To najważniejsze święto w Asyżu, obchodzone na cześć patrona miasta. W ramach uroczystości organizowane są liczne procesje, msze i nabożeństwa, a Bazylika św. Franciszka jest odwiedzana przez tysiące wiernych.

Wielki Tydzień i Wielkanoc również są obchodzone w Asyżu z wyjątkową podniosłością. Wielki Piątek jest szczególnie znaczący. Wówczas przez miasto przechodzi Droga Krzyżowa. Bazylika św. Franciszka oraz inne kościoły organizują w tym czasie specjalne nabożeństwa.

Reklama

Źródło: National Geographic Polska.

Nasz autor

Mateusz Łysiak

Dziennikarz zakręcony na punkcie podróżowania. Pierwsze kroki w mediach stawiał w redakcjach internetowej i papierowej magazynu „Podróże”. Redagował i wydawał m.in. w gazeta.pl i dziendobrytvn.pl. O odległych miejscach (czasem i tych bliższych) lubi pisać nie tylko w kontekście turystycznym, ale też przyrodniczym i społecznym. Marzy o tym, żeby zobaczyć zorzę polarną oraz Machu Picchu. Co poza szlakiem? Kuchnia włoska, reportaże i pływanie.
Reklama
Reklama
Reklama